reklama

Převalování oleje: Ochrání a vybělí vám zuby a zbaví vás migrény

Můžete použít olivový olej, ale úplně nejlepší je kokosový Foto:
Můžete použít olivový olej, ale úplně nejlepší je kokosový
Foto: profimedia.cz

Slyšeli jste už někdy o takzvaném oil pullingu? Anglické sousloví lze volně přeložit jako převalování oleje v ústech. Jde o starobylý ájurvédský rituál, který je známý svými pozitivními účinky na zdraví i krásu už více než 3000 let.

A o čem vlastně ten oil pulling je? Vezměte do úst polévkovou lžíci oleje a převalujete jej po jazyku 20 minut, stejně jako když si třeba vyplachujete pusu ústní vodou. Na proceduru se hodí za studena lisovaný olej (sezamový, kokosový, olivový, slunečnicový). Ovšem naprostou jedničkou mezi všemi je olej kokosový, který má ze všech rostlinných olejů nejlepší detoxikační a bělicí účinky (komu je nepříjemné pomalu rozpouštět a převalovat hrudku v ústech, může před použitím kokosový olej zahřát na tekutou konzistenci). Po uplynutí doby je třeba olej vyplivnout.

Podle vědců a lékařů je nejlepší tuto proceduru provádět ráno na lačno, kdy jsou detoxikační účinky nejsilnější. Po ukončení se doporučuje vypláchnout pořádně ústa vodou a vyčistit zuby.

Převalování oleje v ústech má pozitivní účinky nejen na tělo, ale i na celkové zdraví nebo vzhled. Pomáhá totiž odplavovat z těla toxiny, pozitivně působí na ústní dutinu a zuby.

Co všechno dokáže oil pulling?

Jak už bylo řečeno, převalování oleje v ústech má celou řadu pozitivních účinků. Vědci tvrdí, že snižuje zápach z úst, který vzniká vlivem přebytku bakterií v ústech. Olej ústa bakterií zbaví. V minulosti vědci provedli experiment, při kterém testovali skupinu lidí, která olej v ústech převalovala, a prokázali, že díky terapii zápach z úst zmizel nebo se alespoň zmírnil. Oil pulling má tedy podobné účinky jako například kvalitní ústní voda.

Kromě toho, že pomáhá bojovat proti zápachu úst, olej působí preventivně proti onemocnění dásní, jejich zánětu a krvácení. Stejně tak dokáže eliminovat nahromaděný zubní plak. Pacient trpící zánětem dásní má oslabený imunitní systém, což může způsobit další nemoci. Veškeré bakterie, které máme v ústech, totiž mohou nadělat více neplechy než užitku.

Většina lidí ani netuší, že takové toxiny v ústech mohou způsobovat celou řadu zdravotních problémů, například onemocnění jater nebo nevolnosti. Tím, že olej odstraňuje bakterie, toxiny i patogeny, může snížit riziko vzniku některých těchto problémů. To samé platí o migrénách, včetně těch hodně silných. Nemluvě o tom, že během převalování oleje v ústech dochází ke stimulaci žvýkacích svalů a bělení zubů.

Oil pulling je obrovským hitem v zahraničí, konkrétně v USA, ale postupně se dostává i k nám, což je z hlediska zdraví a zkrášlování jen dobře. Samozřejmě je důležité tuto proceduru opakovat pravidelně. Ze začátku vám olej nemusí chutnat nebo vám z něj může být lehce nevolno, ale po čase si zvyknete a už to pro vás bude naprosto přirozené.

-an-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Bělení zubů hlavní fotka Foto:

5 způsobů, jak si vybělit zuby doma a (skoro) zadarmo

Zkuste neobvyklé domácí recepty na bělení zubů, které nejen fungují, ale jsou i bezpečné.

Článek

Příčinou zápachu mohou být problémy se zuby, nevhodný jídelníček nebo třeba nemoc Foto:

Zápach z úst: Může ho způsobit špatná hygiena i dieta

Je jedno, jestli se line z vaší pusy nebo ho „jen“ musíte čichat. Zápach z úst je nepříjemný pro všechny. Málokdo umí druhému naznačit, že by si měl vzít žvýkačku, aniž by...


Článek

Bolest způsobená migrénou zpravidla vždy ochromí veškerou naši činnost Foto:

Migréna: Nepleťte si ji s bolestí hlavy

Říkáte si, že občasná migréna je přece úplně normální? Omyl! Nejde jen o bolest hlavy. Migréna je závažné onemocnění, které může způsobit trvalé neurologické poškození...


Horoskopy 2018

reklama

reklama