Retrográdní planety v roce 2021: Tušíte, kdy a jak moc vás mohou ovlivnit?

Ke každé planetě se v astrologii váže určitá charakteristika a energie, která ovlivňuje naše životy. Jinak na nás ale působí planety, které se pohybují dopředu, a jinak ty, které míří zdánlivě opačným směrem a tento pohyb brzdí jejich přirozený vliv. Jak to bude v letošním roce, kdy se jednotlivé planety dostanou do retrográdní fáze a která znamení to nejvíce ovlivní?

V astrologii se planetě říká retrográdní, když se zdá, že se pohybuje zpět, tedy v opačném směru než obvykle. Je to ale opravdu jen zdání z pohledu Země, která se pohybuje kolem Slunce jinou rychlostí než ostatní planety. A pokud za ní jiná planeta „zaostává“, budí to dojem, že se pohybuje dozadu.

Nejčastěji je v retrográdní fázi Merkur, planeta komunikace, obchodu, cestování. Dochází k tomu třikrát, někdy až čtyřikrát v roce vždy na dobu asi tří týdnů. Je to doba, kdy se můžeme setkávat s různými technologickými, komunikačními nebo cestovními problémy. Letos bude Merkur v retrográdní fázi celkem třikrát a pokaždé to bude ve vzdušném znamení (ve Vodnáři, Blížencích a ve Vahách).

Venuše, planeta lásky a krásy, se dostává do retrográdní fáze přibližně jednou za rok a půl vždy na dobu asi půldruhého měsíce a obvykle přináší zhoršení vztahů. Letos se Venuše dostane do retrográdní fáze až na samém konci roku a setrvá v ní do ledna 2022.

Mars, planeta energie, síly a vůle, se dostává do retrográdní fáze přibližně jednou za dva až dva a půl roku. Naposledy to bylo od září do listopadu loňského roku, což tak trochu vysvětluje, proč byl podzim tak náročný. Letos si od retrográdního Marsu odpočineme, naštěstí, přináší totiž potíže, překážky, zpomalení, často i napětí nebo apatii.

Planety Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, Pluto a Chiron se dostávají do retrográdní fáze každý rok vždy na několik měsíců, ale jejich vliv nebývá tak silný.

PLANETY PODLE ZNAMENÍ ZVĚROKRUHU: VÍTE, KTERÁ VLÁDNE TOMU VAŠEMU?

Retrográdní planety v roce 2021

Jak to tedy bude konkrétně v roce 2021? Kdy se dostanou jednotlivé planety do retrográdní fáze, jak dlouho to bude trvat, co můžeme očekávat a která znamení budou nejvíce ovlivněna?

Retrográdní Merkur: do 20. února 2021

Kterých znamení se nejvíce dotkne: Blíženci, Panna, Vodnář

První retrográdní planeta letošního roku (od 30. ledna) se nachází ve znamení Vodnáře stejně jako Slunce a další velké planety (Jupiter, Saturn a Venuše). To znamená, že vodnářská energie je v tuto dobu hodně aktivována. Vodnář představuje budoucnost, změnu, jeho energie je nekonvenční, nová, zatímco Merkur v retrográdní fázi chce, abychom se zastavili, zamysleli, ohlédli se zpět a vše zkontrolovali. Když to spojíme dohromady, vyplývá z toho, že bychom měli být opatrnější a více přemýšlet o změnách, které ve svém životě děláme, a o budoucnosti, kterou plánujeme a budujeme.

Retrográdní Pluto: 27. dubna – 6. října 2021

Kterých znamení se nejvíce dotkne: Štír, Kozoroh

Pluto se do retrográdní fáze dostává každý rok a stejně jako v předchozích letech bude v tuto dobu ve znamení Kozoroha. Pluto představuje tvrdohlavost, umíněnost, závist, žárlivost, touhu po moci, je to planeta transformace. A pokud se nachází ve znamení Kozoroha, může přinášet velké změny v politice, ve vládách a strukturách, které budujeme. Retrográdní fáze ale tyto transformace naopak zpomaluje, aby poskytla prostor pro přizpůsobení, dává nám nějaký čas na to, abychom přemýšleli o tom, co se stalo, a měli možnost sestavit lepší plány do budoucna.

Retrográdní Saturn: 23. května – 10. října 2021

Kterých znamení se nejvíce dotkne: Kozoroh, Vodnář

Planeta Saturn se bude ve své retrográdní fázi nacházet ve vzdušném znamení Vodnáře. Saturn je spojován s omezováním, zklamáním, těžkými zkouškami a také karmou. Měli bychom se soustředit na problémy a bloky, které nám brání ve vytváření lepší budoucnosti. Na povrch mohou vyplavat i karmické problémy, tedy nějaké nevyřešené záležitosti z minulosti. Nemusí to být úplně příjemné, ale je potřeba se tím zabývat a tyto věci řešit. Je to důležité pro další vývoj nejen v letošním roce.

Retrográdní Merkur: 29. května – 22. června 2021

Kterých znamení se nejvíce dotkne: Blíženci, Panna

Merkur se v druhé letošní retrográdní fázi bude nacházet v intelektuálním znamení Blíženců, kterému tato planeta také vládne. Bude důležité mnohem víc si všímat toho, co říkáme, jak se vyjadřujeme. A možná budeme muset najít nové způsoby, jak prosadit svůj názor. S touto retrográdní fází bude souviset i zatmění Slunce v Blížencích, které nastane 10. června a poskytne úžasnou energii všem, kteří by rádi využili druhou šanci.

Retrográdní Jupiter: 20. června – 18. října 2021

Kterých znamení se nejvíce dotkne: Střelec, Vodnář, Ryby

Největší planeta sluneční soustavy Jupiter v astrologii představuje štěstí, růst a bude se v době své retrográdní fáze nacházet nejprve ve vodním a citlivém znamení Ryb. Může to být doba, kdy budeme mnohem víc naladěni na svou intuici, představivost a jemné energie všude kolem nás. Mělo by to být klidnější období, kdy budeme mít šanci víc se ponořit do své duše. 28. července pak Jupiter přejde do znamení Vodnáře, což nás může přimět soustředit se na změny, budoucnost, na to, jak můžeme lépe využít příležitosti, které máme, k uskutečnění toho, co chceme a o čem sníme.

Retrográdní Neptun: 25. června – 1. prosince 2021

Kterých znamení se nejvíce dotkne: Ryby

V době, kdy je planeta Neptun v retrográdní fázi, obvykle převládá mlhavá energie, kdy bývá těžké vidět věci takové, jaké ve skutečnosti jsou, může nám dělat potíže jasně myslet a soustředit se. Neptun představuje intuici a v této době nám připomíná, že pokud chceme tímto obdobím zdárně projít, měli bychom své intuici velmi pozorně naslouchat. Důvěřujte sami sobě už proto, že vliv retrográdního Neptunu bude tentokrát silnější než obvykle, protože se bude pohybovat ve znamení Ryb, jehož je i vládnoucí planetou.

Retrográdní Chiron: 15. července – 19. prosince 2021

Kterých znamení se nejvíce dotkne: Beran

Malá planetka Chiron se v astrologii objevila poměrně nedávno, až v 80. letech minulého století. V řecké mytologii byl Chiron moudrý léčitel, filozof a učitel. Ukazuje nám, jak učením a léčením druhých můžeme pomoci sami sobě. Ve své retrográdní fázi bude Chiron ve znamení Berana a bude to čas hledání vlastní identity. Můžeme víc přemýšlet nad tím, kým jsme a jestli je to v souladu s naším vnitřním přesvědčením. Bude vhodný čas zaměřit se na všechny překážky, které nám brání žít a být takoví, jací opravdu jsme.

Retrográdní Uran – 19. srpna – 18. ledna 2022

Kterých znamení se nejvíce dotkne: Býk, Vodnář

Jelikož je planeta Uran vládcem změn, bývá jeho retrográdní fáze dobou, kdy se veškeré změny zpomalují. To nám pomůže zvyknout si na změny, které už nastaly, a připravit se na nové. Může to v nás ale také vyvolat neklid, netrpělivost, pokud nemůžeme pokročit vpřed a realizovat změny, které chceme.

Uran se bude v tuto dobu nacházet ve znamení Býka. Zpomalit se tedy mohou zejména změny týkající se věcí, kterých si vážíme, toho, co respektujeme, vlastní stability a bezpečnosti. Na druhou stranu nám to dá možnost víc na těchto změnách pracovat, vymyslet chytřejší a výhodnější řešení.

Retrográdní Merkur – 27. září – 18. října 2021

Kterých znamení se nejvíce dotkne: Blíženci, Panna, Váhy

Třetí a poslední letošní retrográdní Merkur bude tentokrát ovlivněn znamením Vah a bude zaměřen především na vztahy. Můžeme zápolit zejména se spoluprací, diplomacií, bojem o moc a děláním kompromisů.

Některé vztahy se mohou rozpadnout, zejména takové, které se už předtím potýkaly s potížemi. Mohou se také objevit lidé z minulosti. Otázka je, zda je budeme ještě chtít pustit do svého života.

Retrográdní Venuše – 19. prosince 2021 – 29. ledna 2022

Kterých znamení se nejvíce dotkne: Býk, Váhy, Kozoroh

Venuše bude poslední retrográdní planetou v letošním roce. Bude se nacházet ve znamení Kozoroha, což představuje určitou vlažnost a také větší pečlivost v lásce a ve vztazích. Je vhodné věnovat víc pozornosti vztahu s partnerem, být upřímnější, říkat na rovinu, co cítíme i co ve vztahu potřebujeme. Kozoroh je také velmi cílevědomý. V retrográdní fázi můžeme ale zaznamenat neúspěchy, různá zpoždění nebo mít pocit, že jsme trochu vykolejení, nedokážeme se soustředit nebo nám chybí motivace.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.