Celebrity

17. března 2023 11:10

Eliška Reiglová

Bez Eunice Gayson by nevznikla legendární věta agenta Bonda. Jak ji z Conneryho dostala?

Byla první ženou, která si zahrála Bond girl, navíc si ji zahrála rovnou dvakrát. Eunice Gayson zazářila ve filmech z 60. let po boku Seana Conneryho, a nesmazatelně se tak zapsala do dějin světové kinematografie. Jen málokdo ale ví, že nebýt jí, svět by zřejmě nedostal legendární větu, pro kterou je agent 007 známý.

Eunice Gayson byla filmovou herečkou už od 40. let, nejvíce ji ale proslavily její poslední filmové role. Ve snímcích Dr. No a Srdečné pozdravy z Ruska ztvárnila úplně první Bond girl jménem Sylvia Trench a výjimečná byla i tím, že se neobjevila jen v jedné bondovce.

Čtěte také: Ono je Bond, James Bond. Příští agent může být nebinární či černoch, naznačila producentka

I představitelů samotného agenta 007 se za roky natáčení filmů vystřídala celá řada, Sean Connery se ale rozhodně řadil k těm nejelegantnějším. Pronesl především legendární větu, při které se představil: „Bond, James Bond.“ A nebýt Gayson, pravděpodobně by to nezvládl.

Tekutý oběd

Ve své autobiografii se Eunice Gayson, která v roce 2018 zemřela ve věku 90 let a letos by oslavila 95. narozeniny, rozpovídala o natáčení bondovek. Svou legendární větu měl Sean Connery pronést už během prvního natáčecího dne a zprvu toho nebyl vůbec schopný. Znervózněl tolik, že se představoval pod svým jménem.

„Byl velmi nervózní. Při záběrech říkal, že je Sean Bond nebo James Connery. Bylo to tak zlé, že se režisér rozhodl vyhlásit pauzu na oběd dřív. Řekla jsem Seanovi, že potřebuju, aby se napil. První drink vypil na ex. Když jsme se vrátili, zvládl svou repliku na první pokus,“ napsala Gayson v knize The First Lady of Bond.

Eunice Gayson se tak díky alkoholu podařilo z Conneryho udělat hvězdu. Zahrál si v celkem sedmi bondovkách a stal se skotským národním pokladem. Samotná herečka měla Sylvii Trench hrát ještě ve více filmech, ale nakonec se tvůrci rozhodli jinak a její působení ukončili.

Výpadek paměti

Dnes již zesnulá herečka ve své knize vzpomínala na to, že Sean Connery se během zkoušek choval suverénně a měl přesně to sebevědomí, jaké role Bonda vyžadovala. Když ale došlo na skutečné natáčení, jako by jeho osobnost zmizela. Drink tak pro něj byl nutností a vzhledem k tomu, že alkohol jinak téměř nepil, na něj měl patrný vliv.

„Když se ten záběr konečně povedl, režisér Seana chválil a říkal mu, že přesně tohle od něj potřebuje. Sean mi řekl, že si vůbec nepamatuje, co vlastně dělal, ale že když to fungovalo, tak je to asi jedno,“ odhalila Eunice Gayson ve svých memoárech.

Tak vypadala premiéra zatím poslední bondovky:

Sdílejte článek
Štítky James Bond Sean Connery Dr. No Bond girl Eunice Gayson Sylvia Trench Srdečné pozdravy z Ruska

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.