Celebrity

20. prosince 2022 17:15

Josef Šťastna

Bučková přijímá upřímnou soustrast k úmrtí Maliny. Vyjádřila se i Dagmar Havlová

Milovník života a krásných žen Jakub Malina zemřel ve věku 34 let, když mu při jídle zaskočilo sousto. V minulosti chodil s modelkou Eliškou Bučkovou (33), kterou temná zpráva citlivě zasáhla. Modelka se k odchodu bývalého přítele nechtěla vyjadřovat, nakonec ale napsala jednu větu na svůj Instagram.

Syn podnikatele Tomáše Maliny zemřel o víkendu v jedné z pražských nemocnic. Tam ho převezli záchranáři z luxusní pražské restaurace, kde mu zaskočilo při jídle maso a začal se dusit. Podle webu eXtra.cz se společnost v podniku pokusila mladého muže zachránit, ale bylo to velmi komplikované.

„Lidé, kteří s ním byli, se mu snažili pomoci. On to ale měl v sobě hluboko. Prý v dýchacích cestách,“ uvedl bulvární web s odkazem na své zdroje. Po 14 dnech v kómatu byl syn vlivného podnikatele odpojen od přístrojů.

Elišku Bučkovou podpořila Dagmar Havlová

Milovník krásných žen, rychlých aut a divokých večírků v minulosti chodil s celou řadou modelek. Jednou z nejvýraznějších byla Eliška Bučková, se kterou bohatý mladík plánoval budoucnost a považoval ji za oficiální partnerku. Modelka se nejdříve nechtěla k úmrtí expartnera vyjadřovat a nezvedala novinářům telefon. Nakonec ale napsala jedinou větu na svůj Instagram, která však říká mnohé.

„Každý moment života je obrovským darem. Nic není samozřejmost,“ napsala Bučková vzkaz a doplnila jej černým srdíčkem. Smutnou modelku podpořila také Dagmar Havlová, která ji pochválila, jak k tragické záležitosti přistupuje. „Ano, jsi moudrá. Máš tady to světlo,“ napsala bývalá první dáma.

Při Heimlichově chvatu se provádí stlačování nadbřišku v místě mezi hrudní kostí a pupkem. Zachránce stojí za postiženou osobou, s níž je v těsném kontaktu. Jednu ruku má sevřenou v pěst a její palcová strana se přiloží do místa, které si předtím zachránce určil (vyhmatal) jako kompresní bod. Dlaní druhé ruky se opře o malíkovou stranu pěsti a provede až pět kompresí nadbřišku směrem dozadu a nahoru. Patofyziologický princip zákroku je následující: tlak vyvinutý zachráncem přes břišní stěnu na útroby se přenese proti bránici, ta zatlačí na plíce, kde distálně od překážky vznikne pozitivní tlak, který může při dobré konstelaci posunout cizí těleso proximálně, tedy blíže k hrtanu, či je uvolnit v hltanu. Manévr je pojmenován po americkém lékaři Henrym Heimlichovi. (zdroj: Komora záchranářů).

Mohl Jakub Malina žít?

To je velmi složitá otázka... Jisté je, že je dobré vědět, jak se zachovat, pokud někdo ve vašem okolí vdechne nějaký předmět. To totiž není tak neobvyklé, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je proto dobré si připomínat, jak by měla vypadat první pomoc.

Hodně se mluví o tzv. Heimlichově manévru (chvatu). Jedná se o techniku, která přichází na řadu, když selžou jiné pokusy, jak uvolnit dýchací cesty. Při aplikaci Heimlichova chvatu ale může dojít k poranění dutiny břišní či odlomení mečovitého výběžku.

Než k němu záchranář přistoupí, měl by se tedy pokusit dýchací cesty ohroženého jedince uvolnit pomocí pěti úderů mezi lopatky. Pokud je snaha neúčinná a ani po pátém úderu k uvolnění dýchacích cest nedojde, je možné přistoupit právě k tzv. Heimlichově chvatu. Je to zřejmě poslední možnost, jakou běžný člověk má, pokud se snaží pomoci dusícímu se jedinci.

Sdílejte článek
Štítky jídlo Instagram úmrtí kondolence Eliška Bučková Tomáš Malina dýchací cesty Heimlichův manévr Jakub Malina Heimlichův chvat

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.