Český rok

20. října 2023 08:29

Josef Šťastna

Čas nakoupit šály a rukavice. Přijdou brutální mrazy, počasí ovlivní bestie z východu

Jaká bude zima podle přírody?

Pokud jste stále váhali, zda má na letošní zimu smysl nakupovat výbavu do pořádných mrazů, tak zbystřete. Zimu v Česku by mohl ovlivnit klimatický jev, který přinese drastické mrazy.

Horké letní měsíce vystřídal krátký podzim a brzy by mělo přijít do Evropy zimní počasí. Letošní zima bude podle odborníků opravdu mrazivá, počasí by měla ovlivňovat také tzv. „bestie z východu“. Tímto termínem (v angličtině Beast from the East) se označuje prudké ochlazení, za kterým stojí arktický vzduch. Pořádně mrznout by mělo začít už v polovině listopadu.

Po horkém létě začne na severní polokouli vznikat cyklonální cirkulace. Nad severním pólem ve výšce 30 km dojde k prudkému oteplení vzduchu, prudké oteplení stratosféry pak přinese mrazivý vítr do středu Evropy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pozor na pečivo, může vašemu tělu uškodit

Meteorologové jsou ke dlouhodobým předpovědím skeptičtí, ale počasí nad Evropou by měl dále ovlivňovat jev El Niño. Tento jev může působit až do května, což by znamenalo, že jaro 2024 by bylo ve znamení velkých teplotních výkyvů, příchod horkých dnů možná bude odsunut až na červen.

Jaké bude počasí

Počasí kolem Vánoc by mělo být deštivé. Svátky budou možná zase na blátě, ale od druhé poloviny ledna by mělo znovu brutálně mrznout. A příchod kalendářního jara bude ve znamení velmi nízkých teplot. Jev El Niño bude příčinou toho, že můžeme čekat hodně chladný duben i květen. A pak nás čeká zase přímý skok do vysokých letních teplot.

Sdílejte článek
Štítky počasí zima mráz Evropa Vánoce Česko jaká bude zima