Celebrity

22. února 2022 06:00

Petra Kloidová

Andy Warhol: Uměl česky, mluvit nechtěl. Před světem utíkal za maminkou

Style - Warhol narozeniny

Každý si jednou zažije svých patnáct minut slávy, říkával výstřední umělec a výtvarná legenda, za kterou chodily ty nejslavnější celebrity na světě, například Elizabeth Taylor, Mick Jagger, John Travolta nebo Cher. Andy Warhol se narodil slovenským rodičům, aby ovládl svět umění 20. století. Nejsilnější vztah měl se svou matkou.

Říkalo se o něm, že je asexuál. „Sex je největší nic všech dob,“ napsal si do rukopisu jedné ze svých knih. I tak byla sexualita jedním z témat jeho výtvarné tvorby – stejně jako v americké společnosti 60. let, když prorazil.

Z grafika, kterého fascinovaly americké produkty, jako například slavná Campbellova polévka nebo lahve Coca-Coly, se stal výtvarník s rozsahem k art videu, malbě, sítotisku, ale i k hudbě. Na začátku 60. let mladý podivín založil umělecké studio „The Factory“, v němž se obklopil všemožnými umělci. Kolem Andyho Warhola se v těchto letech točil doslova celý svět.

Rozkrok Rolling Stones a nejzábavnější Studio 54

Jako manažer byl spjatý s hudebním fenoménem, rockovou skupinou Velvet Underground, zasahoval ale i do estetiky slavných hudebních alb. Byl to právě on, kdo navrhl obal s rozepnutým zipem džínů Sticky Fingers (1971) od Rolling Stones, který pobouřil celou Evropu. Pro inspiraci si k němu chodil David Bowie, Michael Jackson, John Lennon nebo Mick Jagger, se kterým vytvořil několik známých portrétů.

Noční klub Studio 54 byl tehdy středobodem New Yorku, kde se scházeli všechny tehdejší celebrity a umělci, a pro Andyho Warhola se stal takřka domovem. Temný klub voněl po drogách, discu a experimentech tehdejší zlaté mládeže. Byl prvním klubem v New Yorku, který si vybíral u dveří své hosty, vražedné tempo zábavy slavných však přežil pouhé tři roky.

Děkuji, mami

Andy Warhol se celý život schovával za stříbrnou paruku a černé brýle. Silný introvert experimentoval s drogami, inklinoval k mužům a celý život si připadal osamělý. Za hlučným světem, který v New Yorku vytvořil, zavíral dveře pokaždé, když šel domů za svou maminkou, protože s emigrantkou ze Slovenska ho pojil ten nejsilnější vztah. Rodiče Warhola pocházeli z karpatské vesničky Miková na Slovensku.

Technicky vzato ale ani jeden z jeho rodičů nebyl Slovák, patřili do etnické skupiny karpatských Rusínů. Júlia a Andrej Varholovi utekli po první světové válce do Pittsburghu a změnili si příjmení na Warhol. Mladému páru se narodili tři synové. Andy byl jako nejmladší máminým miláčkem, a jelikož se Júlia nikdy nenaučila dobře anglicky, mluvila na něj rodným jazykem.

„Matka mi čítávala z Dicka Tracyho, jak to se svým československým přízvukem nejlíp uměla, a když skončila, já jí vždycky řekl ,Děkuji, mami‘, přestože jsem nerozuměl ani slovo. Dostával jsem od ní tabulku Hersheyho čokolády pokaždé, když jsem dokončil stránku ve svém sešitě omalovánek,“ vzpomíná Andy.

Československy rozuměl, mluvit ale nechtěl

Podle jeho newyorského souseda Woodyho Vašulky však česky rozuměl, ale mluvit nechtěl. „Zkoušel jsem se s Andym bavit česky, ale on nechtěl. Rozuměl, ale česky nebo rusínsky mluvit nechtěl,“ prozradil v knize Andy Warhol a Československo. Andy byl kulturou východní Evropy obklopen. Maminka doma zpívala rusínské písně, které si umělec nahrával a následně je poslouchal, nebo malovala velikonoční vajíčka starou ukrajinskou metodou zvanou pysanka, píše Marianne.

Po smrti otce, když bylo Andymu pouhých třináct let, se na maminku zafixoval ještě více. Kromě toho je spojovala láska ke tvoření. Júlia byla podobně výtvarně talentovaná a s Andym čas od času spolupracovala. Andy miloval hlavně její starosvětský rukopis, který využíval ve výtvarné tvorbě. Júlia Warhol dokonce ilustrovala knihu Holy Cats nebo si v roce 1966 zahrála hlavní roli v Andyho filmu Mrs. Warhol. Andy Warhol zemřel v 58 letech 22. února 1987 při banální operaci.

Zdroj: Od A. k B. a zase zpátky aneb Filozofie Andyho Warhola, revolverwarholallery.com, irozhlas.cz, Marianne.cz, Epochaplus.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.