Matásek a Kříž opět společně před kamerou. Jak se změnili od prvních Básníků?

Věřili byste, že od prvního pracovního setkání herců Davida Matáska s Pavlem Křížem uběhlo už čtyřicet let? Legendární dvojice z filmové série Básníků, Kendy se Štěpánem, tentokrát usedla proti sobě jako ostrý polda Bříza a podvodný prodejce nemovitostí. Podívejte se na ně v extra galerii.

Kendy se Štěpánem Šafránkem spatřili světlo světa s premiérou filmu Jak svět přichází o básníky v listopadu 1982. Divácký zájem o komedii tenkrát potvrdil, že se sázka na neznámé studenty pražské konzervatoře Matáska s Křížem vyplatila. „Kluci byli neokoukané tváře a zároveň velcí kamarádi, kteří na place společně působili věrohodně. Do natáčení se zapojili, i když to jako studenti maturitního ročníku měli zakázané. Dostali pak za to trojku z chování,“ zavzpomínal otec básníků, režisér Dušan Klein.

Samotní herci jsou za těch takřka 40 let už dotazy na legendární postavy kamarádů lehce alergičtí. Češi však nezaměnitelnou dvojici nepřestávají milovat a už se pomalu zapomnělo na fakt, že Kendyho se Šafránkem měli původně hrát tou dobou již slavní Lukáš Vaculík a Ondřej Vetchý.

„Jsem za tu roli panu režisérovi velmi vděčný, protože mi to nastartovalo kariéru. Ale na druhou stranu jsem s tím nesmazatelně spjatý. Takže to trochu omezuje moji použitelnost. Spousta lidí si říkala: ´Jo, to je ten, co hrál Kendyho.´ Bohužel to v Čechách takto funguje a znamená to trochu zúžení mantinelů v dalším hereckém obsazení,“ posteskl si například David Matásek při natáčení audioknihy Básníků před deseti lety v MF Dnes.

Nyní si už můžeme dovolit Davidovi Matáskovi oponovat. Postavu Kendyho totiž v současnosti v popularitě značně válcuje ta seriálového Poldy na Primě!

Podívejte se, jak Matásek s Křížem po letech souznějí ve vyšetřovací místnosti v seriálu Polda:

Bezmála 40 let Kendy a Šafránek

Básnická hexalogie filmů režiséra Dušana Kleina podle scénářů Ladislava Pecháčka herce spojovala přesně mezi lety 1982–2016. Po jedničce přišla hned po dvou letech dvojka Jak básníci přicházejí o iluze. Příběh se nejspíš uzavřel komedií Jak básníci čekají na zázrak.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 8. 6. 2023

Berani, pokud máte vazby na nějakou terapeutickou profesi, můžete dnes učinit zvláštní objev týkající se zdravotnictví. Tento objev nenajdete v žádné knize nebo metodice, kterou se běžně řídíte. Emoce nejsou tak slepé, jak by si racionální společnost přála! Někdy nás vedou po cestě k poznání. To je dnešní případ.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.