Zlatá Ester Ledecká: Dělat dva sporty je blbost, ale baví mě to. Jak se odvděčila slavnému otci?

Ester Ledecká obhájila zlatou medaili na snowboardu

Snowboardistka a alpská lyžařka Ester Ledecká (26) to opět dokázala! Čtyři roky po svém historickém úspěchu v podobě zisku dvou zlatých medailí z různých sportovních odvětví na jedné olympiádě na ZOH v Pekingu obhájila prvenství ve své parádní disciplíně paralelní obří slalom na snowboardu. Kdo všechno ji na cestě k jedinečným výsledkům podporuje?

Ester Ledecká se narodila 23. března v roce 1995 v Praze. Vyrůstala ve slavné rodině, jejím otcem je populární zpěvák a skladatel Janek Ledecký, dědečkem hokejista Jan Klapáč a starší bratr Jonáš Ledecký je úspěšný umělec. Bratr Jonáš mimo jiné své sestře vymyslel superhrdinskou identitu a navrhl design pro její kombinézu a snowboard. Ledecká jako jediný sportovec na světě vyhrála na jedné zimní olympiádě ve dvou různých sportech. Nyní tak do své sbírky přidala už třetí zlatou olympijskou medaili.

Zrodila se hvězda

Prvních závodů se Ledecká zúčastnila v pouhých pěti letech. Absolvovala je na lyžích, a už tehdy je vyhrála. V dětství nenavštěvovala školu a učila se s rodiči doma. Ti chtěli mít vývoj svých dětí ve vlastních rukou. A rozvíjení jejich talentu se jim vyplatilo. „My jsme si v tom jejich předškolním období vytvořili takový náš svět, stala se z nás báječná komunita, která nebyla vůbec limitovaná klasickým pracovním týdnem, víkendy a tak. Když v Krkonoších napadl sníh, sbalili jsme se a na čtyři měsíce tam odjeli, než zase slezl. A tenhle systém nám škola pěkně nabourala!“ popsal pro web deníku Blesk Janek Ledecký důvod, proč své děti nenutil chodit do školy.

Svou dceru už od útlého věku ve sportu podporoval a také ho to stálo nemalé peníze. Cesta k vytouženému cíli byla sice finančně náročná, ale Ledeckému se vyplatila. „Nakonec spočítala, že každá ta sezona vyšla na několik milionů,“ svěřil se hudebník.

Zlom nastal v době, kdy Ester vyhrála juniorské mistrovství světa ve snowboardingu a začali se ozývat první sponzoři. Ledecká pak svému otci řekla, že ačkoliv si jeho podpory velice váží, už pro rodinu nechce být finanční zátěží a na sport si vydělá sama. „Já ji uklidňoval, že o nic nejde. Že bych si sice mohl za ty prachy koupit nové ferrari, ale na co? Co bych s ním dělal? Túroval ho před barákem, aby všichni viděli? Mě ta její kariéra vždycky bavila, nikdy jsem toho ani na vteřinu nelitoval,“ řekl Ledecký.

Když bylo Ester dvacet let, koupila svému otci k narozeninám mustanga. „To byl fakt krásný dárek. Je to taková satisfakce za to, že jsem se dětem tak obětoval. I když to zní blbě, já to vůbec nevnímám jako oběť, já si to s nimi hrozně užil a byl bych idiot, kdybych to neudělal,“ nechal se slyšet známý zpěvák.

Sama Ledecká má s celou svou rodinou velmi dobré vztahy. „V rodině to máme tak, že se nijak neomezujeme. Naopak se podporujeme a máme se rádi. Jsem ráda, když táta přijde fandit a mamka se mnou všude cestuje. Pro mne je obrovská podpora, že mám rodinu u sebe,“ řekla olympionička v rozhovoru pro super.cz.

Nikdy jsem nepoznal větší talent, tvrdí o Ledecké trenér

Její okolí čekalo, že se v budoucnu rozhodne buď pouze pro lyže, nebo snowboard, sama Ledecká ale chtěla dělat obojí. „Dělat vrcholově dva sporty najednou je úplná blbost, jenže mě to prostě baví. Vypadá to, že jsem nevychovaný spratek, ale musíte být trochu sobec, když chcete něčeho dosáhnout,“ prohlásila lyžařka a snowboardistka v rozhovoru pro Aktuálně.

Na lyžích ji trénují Čech Tomáš Bank a Ital Franz Gamper, zatímco na snowboardu jezdí pod taktovkou Američana Justina Reitera. Ačkoliv Ester na snowboardu působí sebejistě, nic není zadarmo. „Pořád na něčem pracujeme. To je, jako když jdete do restaurace. Dostanete skvělé jídlo, které na talíři vypadá skvěle, ale nevíte, kolik za tím stojí práce. Jen říkáte, že to vypadá nádherně. A stejné to je s ní. Pořád pracuje. Vypadá to snadně, ale buďte si jistí, že není,“ pochválil trenér Reiter Ledeckou v rozhovoru pro iSport.

Dodal také, že nikdy předtím nepotkal nikoho tak talentovaného. Od poslední olympiády u své svěřenkyně pozoruje velký vývoj. „Vyrostla jako osobnost, jako člověk. Víc si věří, je sama sebou a je skvělé vidět, že je i úžasnou mladou ženou, nejen skvělou sportovkyní,“ dodal. Jestli na letošní zimní olympiádě dokáže zvítězit i na lyžích, a napodobí tak svůj historický úspěch z před čtyř let, se dozvíme už za pár dní. Kdy můžete medailové závody Ester Ledecké sledovat, zjistíte zde.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.