zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

František Peterka, Krakonoš a parťák Ivy Janžurové: Modlil se, aby zemřel

David Laštovka , Vydáno: 25.11.2021
Je to pět let, co navždy odešel František Peterka, herec, kterého nejvíce proslavila role Krakonoše. Zaujal také v komediích Zítra to roztočíme, drahoušku...! Co je doma, to se počítá, pánové... Hodíme se k sobě, miláčku...? kde pokaždé ztvárnil manžela Ivy Janžurové. Dožil se úctyhodného věku, čtyřiadevadesáti let, konec života byl pro něj ovšem utrpením.

reklama

Hercem, jak František Peterka přiznával, se stal jen nedopatřením. Na prvním místě byl u něj vždycky sport. Toužil být učitelem tělocviku, vzpěračem a olympionikem. Když byl mladý a nechal si od jedné věštkyně číst z ruky budoucnost, oznámila mu, že tento sen se mu nikdy nesplní, ale stane se úspěšným umělcem. Přestože se proti osudu vzpíral, nakonec se její věštba skutečně naplnila. Napomohla tomu tak trochu jeho sestra, která ho přihlásila na konzervatoř, aniž by s ním předtím cokoliv konzultovala. Studium mu vůbec nešlo a dokončil ho jen s velkým sebezapřením.

„Začal jsem se pak živit jako telefonista v pojišťovně a po práci jsem každý den chodil vzpírat. Jednoho dne mi přišel dopis ze Slováckého divadla, že mě viděli hrát v absolventském představení konzervatoře a že jsem se jim tak líbil, že mě chtějí. Nakonec jsem do Uherského Hradiště odjel, ale to jen proto, že jsem potřeboval peníze na novou činku. A od té doby už se to se mnou vezlo,“ popisoval s úsměvem Peterka.

Když mu začaly přicházet nabídky na filmování, vždycky si kladl jednu podmínku. „Musela se mnou jet i činka, jinak jsem odmítal natáčet. Tenkrát jsem cvičil každý den, nemohl jsem bez toho být, tak jsem alespoň posiloval v autě,“ vysvětloval herec.  

František Peterka
Autor: profimedia František Peterka

Se svojí dvorní filmovou manželkou Ivou Janžurovou si nerozuměl

Jeho filmovou partnerkou se často stávala Iva Janžurová, se kterou si ve skutečnosti podle svých slov do oka příliš nepadl. „Seděli jsme v šatně, čekali až nás zavolají na plac a celou dobu jsme jenom mlčeli. Naprosté ticho. Ona si vždycky četla nebo pletla a já lelkoval a nudil se. Ne snad, že bychom si něco udělali nebo k sobě chovali nějakou averzi, ale prostě jsme si neměli co říct. Každý jsme byli úplně jiný,“ prozrazoval Peterka. 

V roce 2001, rok před osmdesátými narozeninami ho při jeho pravidelných procházkách srazila a těžce zranila mladá řidička. Od té doby se mu život změnil v utrpení. Musel se vzdát všeho, co měl rád. Podstoupil dvacet operací dolních končetin a tři roky pobýval na oddělení dlouhodobě nemocných. „První pocity byly hrozné. Přál jsem si, modlil se, abych zemřel. Nechtěl jsem s nikým mluvit, protože vše ztratilo smysl. Říkal jsem si, že už nikdy nebudu chodit, nebudu moci ani cvičit. Drogy, které mě nechávaly napůl při vědomí, byly to nejlepší, co jsem mohl od života očekávat. Měl jsem ale dlouhý čas o všem přemýšlet, zhodnotit, co jsem v životě udělal špatně, bilancovat. Nakonec jsem v sobě našel opět motivaci k životu, začal opět cvičit a posilovat s činkou. K té řidičce žádnou zášť necítím,“ popisoval herec.

František Peterkase dožil úctyhodného věku
Autor: Profmedia František Peterkase dožil úctyhodného věku

Když už se zdálo, že je z nejhoršího venku, přišla další rána. Postihl ho infarkt. Následovaly další zdlouhavé rekonvalescence a musel začínat v podstatě od nuly. Na sklonku života onemocněl rakovinou a poslední roky strávil v hospicu. „Smrt pro něj byla vysvobozením. Pan doktor říkal, že v tomhle věku a s touhle nemocí se nedá už nic dělat. Asi před třemi týdny řekli synovi, že Františkovi zbývá jen pár dní nebo týdnů života, protože měl rakovinu už v celém těle,“ prozradila deníku Blesk na Peterkově pohřbu jeho bývalá manželka Miluše.

Míla Myslíková nikdy neměla děti.

Smutný osud Míly Myslíkové: Manžel ji bil. Ničilo ji, že neměla děti. Peníze dala sektě

Iva Janžurová s dcerami Sabinou a Theodorou

Iva Janžurová žije s dcerami v jednom domě a vzpomíná: Byla jsem špatná matka

reklama

Související témata: FTV Prima , František Peterka , Iva Janžurová , Krakonoš , jáchyme hoď ho do stroje

reklama

Přečtěte si také

reklama