Celebrity

17. listopadu 2021 05:55

Anna Kopečková

Nenápadná hrdinka 17. listopadu Marie Tomsová: Ve vysokém stupni těhotenství zachránila 60 lidí

Bývalá hlasatelka Československé televize Marie Tomsová prožívala 17. listopad ve vysokém stupni těhotenství. Protože ale bydlela v ulici hned vedle Národní třídy, stala se vlastně náhodou přímou aktérkou dramatických událostí a projevila velkou odvahu. Vše naštěstí dopadlo dobře a sametová revoluce jí přinesla kromě vzpomínek na pád komunismu i krásného a dlouho očekávaného syna.

Události 17. listopadu 1989 všichni dobře známe. Vše začalo v 16 hodin povolenou demonstrací studentů vysokých škol na Albertově. Postupně rostoucí dav se poté vydal na Vyšehrad a pak neplánovaně do centra města na Národní třídu, kde na demonstranty už čekal policejní kordon.

Podobné články

Marie Tomsová, ve své době jedna z nejoblíbenějších televizních hlasatelek, měla 17. listopadu těsně před porodem. Dokonce byla ten den v porodnici, ale vrátili ji domů s tím, že ještě není ten správný čas. A tak čekala sama doma. Její manžel odešel nejdříve na shromáždění studentů na Albertově a pak, jako každý pátek, hrát basket. Tomsovi bydleli v Mikulandské ulici, která vede z Národní třídy v místech, kde došlo ke střetnutí policistů s demonstranty. Spousta lidí se tudy tenkrát snažila uprchnout pryč před esenbáky a červenými barety, kteří je mlátili obušky, jenže se dostali do pasti. Druhou stranu ulice totiž zatarasily policejní antony. Lidem tedy nezbývalo než hledat úkryt v okolních domech. Jelikož byt, v němž bydlela Marie Tomsová, neměl okna do ulice, ale jen do vnitrobloku, nejdřív vůbec nevěděla, co se na Národní třídě děje. „My jsme bydleli v zadním traktu a kamarád mně telefonoval, že mi nese ryby a že náš dům je zamčený, což tehdy nebylo obvyklé. Tak jsem šla odemknout, ale už jsem nezamkla, protože jsem byla líná jít přes dvůr, a díky této šťastné náhodě zůstal ten dům odemčený,“ vyprávěla pro ČT24 bývalá hlasatelka. Tím vlastně nevědomky zachránila před policejním zásahem desítky lidí, kteří v Mikulandské ulici zoufale hledali otevřené dveře, kterými by unikli. Nejprve u jejího bytu zazvonili kolem půl osmé dva její známí s tím, že je všude kolem spousta esenbáků a jestli se mohou u ní na chvíli schovat. Společně poslouchali Hlas Ameriky, takže v přímém přenosu slyšeli, co se děje vlastně hned za rohem, na Národní třídě. Na dvůr postupně přicházeli další prchající demonstranti a Marie Tomsová všechny pozvala, aby se šli ukrýt do jejich bytu v prvním patře.

Díky těhotenství se cítila chráněná

Populární televizní hlasatelka později vzpomínala, že se vlastně vůbec nebála, že by se jí mohlo něco stát. „Otevřela jsem dveře a příchozí se zarazili: ‚Ježíšmarjá, vy jste těhotná. Nebojíte se, co když sem vtrhnou esenbáci?‘ Odpověděla jsem, že prostě neotevřu. Neuvědomovala jsem si, v jaké situaci jsem. Díky těhotenství jsem si připadala hájená, chráněná, myslela jsem si, že se prostě nemůže nic stát. Jedna kamarádka mi pak říkala, že se u mě schovala nějaká její známá. Prý měla pocit, že jí otevřela madona. Byla jsem prý tak neuvěřitelně nad věcí a v klidu,“ vzpomíná Marie Tomsová v knize Ten den: 17. listopad 1989.

Do bytu Tomsových tak proudili další a další lidé. Podle párů bot před dveřmi bytu Tomsových, které kdosi tenkrát spočítal, bylo nakonec nenadálých návštěvníků asi šedesát. Marie Tomsová jim uvařila kotel čaje, společnými silami ošetřili zraněné a poslouchali Hlas Ameriky.

Vše nakonec dobře dopadlo a pro Marii Tomsovou skončilo opravdovým happy endem. 21. listopadu, přesně v okamžiku, kdy na Václavském náměstí zpívala Marta Kubišová Modlitbu pro Martu, se jí narodil dlouho očekávaný a vymodlený syn.

Kvůli tragédii nemohla dlouho otěhotnět

Tomsovi už předtím jednoho syna měli, bohužel ale zemřel na syndrom náhlého úmrtí kojence, když mu bylo pět měsíců. Tato tragédie oba velmi poznamenala a Marie Tomsová nemohla kvůli tomu dlouho přijít do jiného stavu. Nakonec se jí podařilo po sedmi letech konečně otěhotnět a v 39 letech se jí narodil jeden a o rok později druhý syn, což všichni považovali za zázrak. Dlouho očekávané mateřství ji ale bohužel připravilo o práci, kterou milovala. Po 15 letech byla z ničeho nic „odejita“, což dodnes považuje za křivdu.

Po obchodu z televize působila v rádiu, nějakou dobu také moderovala na Primě pořad Prima jízda, věnovala se dabingu, namlouvání spotů a reklam nebo divadlu.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.