Iveta Bartošová by slavila 55 let. Své muže milovala, ale sama sebe si nevážila

Od konce 80. let patřila k hvězdám české populární hudby. Třikrát se stala zlatou slavicí, vystupovala v úspěšných muzikálech a zahrála si také ve filmu. Osud jí dal k dispozici lidsky i umělecky turbulentní, ale muzikou obdivuhodně naplněný život, který bohužel skončil předčasně a tragicky.

Iveta Bartošová se narodila 8. dubna 1966 v Čeladné v Moravskoslezském kraji a poprvé na sebe výrazně upozornila v roce 1983 v soutěži Mladá píseň v Jihlavě. „Okamžitě mě zaujala svým krásným, zdravým, zvonivým hlasem, sebejistým osobním projevem bez jakékoliv manýry a přitom něžností a zvláštní plachostí. Bylo jí sladkých sedmnáct let... Měla těsně před maturitou a čišela z ní radost ze života a velké odhodlání pracovat na své pěvecké kariéře," vzpomíná hudební skladatel Pavel Vaculík, který stál na samém začátku i konci Ivetiny hudební dráhy.

Úspěšná dvojice, které nebylo přáno

Do povědomí veřejnosti se výrazně zapsala v roce 1985 hitovým duetem Knoflíky lásky, který nazpívala s Petrem Sepešim. „Spojení Ivety s Petrem Sepešim jako pěvecké dvojice byla trefa do černého. Nejenže spolu ladili svými hlasy, ale vyzařovala z nich přirozenost a bezprostřednost a navíc byl na ně krásný pohled. Okamžitě si získali fanoušky,“ dodává Vaculík.

Jejich dobře nastartovanou kariéru a také vztah, o kterém ale mnozí tvrdili, že byl spíše přátelský, ukončila Petrova tragická autonehoda v roce 1985. Zasáhla všechny včetně Ivety, která se na čas stáhla do ústraní, a můžeme dnes jen spekulovat o tom, zda by se osobní život Ivety neubíral lepším směrem, kdyby tehdy Petr nezemřel.

Nějakou dobu se pak po boku Ivety objevoval Michal Penk, jejich vztah ale netrval dlouho. Michal se tenkrát otáčel za každou sukní a zalíbení bohužel našel i v drogách.

Osudový vztah se Štaidlem

Iveta se po smrti Petra Sepešiho nakrátko stala členkou skupiny Balet a Kroky Františka Janečka. Pak už začala zpívat sama a vypracovala se na jednu z předních zpěvaček populární hudby. Získala všechna prestižní ocenění té doby a stala se skutečnou hvězdou. Určitě to byl její velký talent a píle, ale také spolupráce s Ladislavem Štaidlem, s jehož orchestrem začala spolupracovat v roce 1987. To už do sebe byli zamilovaní a žili spolu, přestože Ladislav Štaidl byl stále ženatý.

Deset let poté se jim narodil syn Artur. Zdálo se, že je vše zalité sluncem, ale dvojici nakonec rozdělily rozdílné pohledy na budoucnost. Iveta nechtěla zůstat jako matka v domácnosti. K rozchodu bezpochyby přispěl i zpěvaččin románek s Rudolfem Hrušínským nemladším při natáčení filmu Svatba upírů. Proto od Štaidla po 13 letech i s Arturem odešla. A v té době začal jít její život z kopce. „Do té doby, než ode mě utekla, jsem ji vůbec neseznámil s tvrdou realitou všedního života. Vůbec nevěděla, co je to inkaso, pojistky, co jsou to složenky. Prostě kolik stojí život. Netušila, co se kde musí vyřídit a zařídit. To všechno jsem za ni dělal já. Možná to byla chyba. Takže v momentě, kdy odešla, tak narazila,“ tvrdil Štaidl.

Deprese, alkohol a hledání vhodného muže

Iveta stále víc propadala depresím a únik před realitou hledala v alkoholu, ačkoli se mu do té doby vyhýbala obloukem. Ivetin otec totiž celý život zápasil s alkoholem a ten ho nakonec umořil. Touha po projevení citů ze strany otce ji navíc stále dokola přiváděla do náruče mužů, kteří připomínali „náhradní tatínky“ a pro které byla ochotná udělat maximum, aby opětovali její city. Po Ladislavu Štaidlovi to byl Jiří Podhůrský a pak Jiří Pomeje. Pohádková a kýčovitá svatba v roce 2008 jim ale štěstí nepřinesla, už po dvou letech následoval rozvod.

Smutná cesta z kopce dolů

S Ivetou to šlo dál z kopce a její scény a tlak médií nedokázal vydržet ani italský hrabě a zpěvák Domenico Martucci, který se po boku zpěvačky objevil krátce po jejím rozvodu. Ivetiným posledním partnerem byl podnikatel Josef Rychtář známý svou výbušnou povahou, který kvůli zpěvačce opustil rodinu a rozhodl se, že se o ni bude starat a chránit ji před bulvárem. Neváhal se kvůli Ivetě i několikrát poprat s jejím ctitelem Zdeňkem Macurou. A Iveta, v té době už notně propíraná bulvárem jako „Džambulka", což byla přezdívka, kterou používal Josef Rychtář, se za něj v roce 2013 provdala. Ani v tomto případě manželství netrvalo dlouho. 29. dubna 2014 Iveta ukončila svůj život, když si lehla na vlakové koleje nedaleko svého bydliště v Praze Uhříněvsi. Bylo jí 48 let.

Její hity zná každý

Iveta Bartošová natočila řadu hitů, jako Málo mě zná, Medové dny, Víš lásko, Dva roky prázdnin, Dej mi ruku, Útoč láskou, Léto nebo Tichá píseň. Její alba jako například: I. B., Blízko nás, Natur nebo Tobě získala zlaté i platinové desky Supraphonu. V letech 1990 a 1991 zvítězila v anketě Zlatý slavík, a navázala tak na své první vítězství z roku 1986, kdy sesadila z trůnu po devítiletém kralování Hanu Zagorovou.

Podobně úspěšná byla zpěvačka i v anketě televizních diváků TýTý, kterou vyhrála v letech 1991, 1992 a 1993. Mezi velké hvězdy české populární hudby ale Bartošová patřila ještě koncem 90. let, kdy vystupovala v úspěšných muzikálech. V roce 1997 debutovala jako Adriana v Draculovi Karla Svobody, později hrála i v jeho Monte Christu. Zpívala také v Miss Saigon, v Bídnících, pohádkovém muzikálu na ledě Mrazík či v Johance z Arku, na Slovensku účinkovala v Pomádě.

To nejlepší z hudební dráhy Ivety Bartošové si můžete nyní poslechnout v nové kompilaci Supraphonu nazvané Knoflíky lásky / Největší hity 1984–2012. Hudební skladatel Pavel Vaculík do ní vybral to nejlepší z Ivetiny hudební dráhy. Dvacet skladeb z téměř tří dekád let vydávání alb a singlů, od titulního raného duetu s Petrem Sepešim až po závěrečnou slovenskou lidovku, díky kterým si můžete opět připomenout hity, které oslovily mnoho posluchaček i posluchačů, oceňujících kvalitní líbivost a výrazný pěvecký projev talentované a sympatické zpěvačky.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.