Celebrity

6. července 2021 10:05

David Laštovka

Jiří Macháček slaví 55: Jaký je pravý důvod za tím, že zazpíval na pohřbu Libuše Šafránkové?

Když se na rodinné mši za zesnulou Libuši Šafránkovou mikrofonu ujal Jiří Macháček a se svou kapelou Mig 21 zapěl skladbu Snadné je žít, pro mnohé to bylo velké překvapení. Přestože se před kamerou nikdy společně neobjevili a jejich profesní cesty se míjely, přízeň slavné herečky si stačil získat. Čím ji zaujal a byl sympatický?

Důvod vás možná překvapí. Jakmile Libuše Šafránková v rádiu poprvé uslyšela píseň od skupiny Mig 21, v níž Jiří Macháček zpívá a do všech jejích skladeb také píše texty, okamžitě ji jejich tvorba zaujala. Především hit Snadné je žít si ráda s oblibou broukala. Líbila se jí melodie i velmi netradiční, svérázná slova. Na vystoupeních nikdy osobně nebyla, ale dráhu kapely nadále sledovala.

Setkání Josefa Abrháma s Macháčkem ve filmu

Když se její manžel Josef Abrhám v roce 2005 s Jiřím Macháčkem setkal během natáčení filmu Kráska v nesnázích, kde spolu měli několik společných záběrů, Libuše Šafránková hned vyzvídala, jaký vlastně Jiří Macháček je. Abrhám měl pro něj jen slova uznání a chvály, což Libušku ještě více utvrdilo v tom, že se ve svém odhadu nemýlila. Od první chvíle, kdy ho na hudební i herecké scéně zaznamenala, jí byl sympatický. Tak trochu jí také připomínal manžela, který dokázal s ledově chladným výrazem ve tváři zahrát komické postavy.

SMUTNÁ DOHRA. POHŘEB LIBUŠE ŠAFRÁNKOVÉ UKÁZAL VÍCE, NEŽ MĚL

S Macháčkem se přátelil i jejich syn Josef. Právě on Macháčkův band na poslední rozloučení pozval. „Milá Libuško, o tvém odchodu jsme se dozvěděli v den našeho koncertu, a protože jsme věděli, že jsi měla ráda písničku Snadné je žít, tak jsme ti ji během tohoto koncertu spontánně věnovali. A pak mi zatelefonoval můj kamarád, tvůj syn Pepa, abychom ti ji zahráli ještě jednou tady, na poslední cestu. Děkujeme ti, že jsi byla tou nejkrásnější pohádkovou bytostí našeho dětství. Děkujeme ti za všechno, co jsi pro nás vytvořila. Odpočívej v pokoji,“ konstatoval na mši rozechvělým hlasem Macháček.

Pětkrát zkoušky na DAMU a jeden odchod

Jiří Macháček se narodil v Litoměřicích, do Prahy přišel až ve svých čtrnácti letech kvůli studiím. Na DAMU se ovšem dostal až na pátý pokus. „Na zkoušku jsem si ty monology každý rok vždycky měnil, nechodil jsem tam pořád se stejným repertoárem, abych je nenudil. Říkal jsem si, že se mi asi nepodařilo prokázat talent. V podstatě to chodilo tak, že mi vždycky napsali, že jsem nebyl přijat, pak jsem z toho byl měsíc v depresi, a když jsem se z ní dostal, začal jsem se připravovat na tu další zkoušku, co byla za rok,“ vylíčil Jiří.

Přestože ho nakonec vzali bez zkoušek, studium nedokončil. „Dostal jsem se tam až po revoluci, když tam nastoupil doktor Ivan Vyskočil, který tam založil svoji katedru a řekl, že by mě tam chtěl do svého ročníku. Oznámil mi, ať napíšu nějakou práci, ale že mě předem bere. Chodil jsem tam, vystudoval jeden semestr a pak jsem panu doktorovi řekl, ať se nezlobí,“ prozradil herec a zpěvák, který se proslavil svou rolí v kultovním snímku Samotáři.

Macháček měl jako právník zastupovat Tomáše Hanáka

Během čtyř neúspěšných pokusů dostat se na DAMU už totiž studoval herectví na konzervatoři Jaroslava Ježka a také práva, která úspěšně dokončil. Jako právník se ovšem nikdy neživil. „Jen jednou si kolega, herec Tomáš Hanák přál, abych ho zastupoval, poněvadž chtěl ušetřit. Měl zrovna nějaký spor s veřejnoprávní televizí a bylo to předem vyhraný. Já jsem mu teda slíbil, že jo, když je to takhle a je to můj kamarád. Ale zeptal jsem se ho, jestli by mu nevadlo, kdybych si k tomu soudu na sebe oblékl mysliveckou uniformu. On se zeptal proč, tak jsem mu odpověděl, že mi to přijde dobrý, že by to mohlo protistranu trochu zaskočit. On tu naši debatu ukončil tím, že si raději někoho najme,“ přiblížil s úsměvem Macháček, který je rozvedený a se současnou životní partnerkou Kristýnou, s níž je už jednadvacet let, má dvě děti: dceru Bertu a syna Antonína.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.