Celebrity

28. června 2021 06:05

Gabriela Kolinová

Smutná dohra. Pohřeb Libuše Šafránkové ukázal více, než měl. Kdo na mši chyběl?

Pohřeb Libuše Šafránkové vehnal slzy do očí všem, emoce jen málokdo udržel. Smuteční mše za zesnulou herečku byla pro rodinu, speciálně pro manžela Josefa Abrháma, velmi bolestivá. Co se dělo v zákulisí a všechny nemile zaskočilo a šokovalo?

Pozornost se nejvíce upínala na vdovce Josefa Abrháma. Z okruhu jeho blízkých přátel přicházely zprávy, že na tom po zdravotní i psychické stránce není úplně nejlépe, ale jak se ukázalo, je to s ním mnohem vážnější. Smrt milované ženy, s kterou v dokonalé harmonii prožil nádherných pětačtyřicet let, ho naprosto zdrtila. Přestože ho rodina nechala ostříhat a oblékla do slušivého obleku, bylo znát, že na tom není vůbec dobře. Na smuteční mši byl dovezen na invalidním vozíku, duchem byl nepřítomný, v očích měl smutný, utrápený až odevzdaný výraz. Nešlo si nevšimnout také výrazného úbytku na váze a propadlých tváří. Bez Libušky jako by život pro něj neměl žádný smysl. Smuteční věnec s nápisem: „Moc mi chybíš,“ který stál na čestném místě přímo před rakví, mluvil za všechno.

Zdeněk Svěrák si ji vyžadoval jako svou partnerku

Posledního rozloučení se zesnulou herečkou se zúčastnila řada známých hostů, jejích kolegů, herců a hereček. Minimálně dvě osoby, ke kterým měla Libuše Šafránková velmi blízko, však překvapivě vůbec nedorazily. Například Zdeněk Svěrák, který ji často jako svou partnerku obsazoval do svých filmů. Měl pro ni slabost. Když zemřela, těžce to nesl. „Byla to mimořádně nadaná herečka, která uměla dojmout i rozesmát. V Koljovi, Obecné škole nebo ve filmu Jára Cimrman ležící, spící jsme tvořili pár, ale asi nejraději ji mám ve scéně, když počítá žárlivému manželovi v podání Petra Čepka, jak dlouho vydrží na jedno nadechnutí pod vodou,“ zavzpomínal po její smrti pro média Svěrák.

Rozloučit se nepřišel ani Jaromír Hanzlík, s nímž prožila nezapomenutelné chvíle během natáčení pohádkové komedie Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Dokonce se šuškalo, že v té době mezi nimi měla přeskočit pomyslná jiskra. To ovšem herečka s úsměvem popírala. „Jaromír na mě udělal ohromný dojem. Obdivovala jsem ho. Když jsme točili ‚vodníky‘, on už byl Pan herec. Viděla jsem všechna jeho představení na Vinohradech, kam mě pořád zval. Nechodili jsme spolu, ale líbil se mi,“ říkávala Libuška.

Seznam vybraných hostů na pohřební mši svatou, která byla určena pro nejbližší rodinu a přátele, nebyl veřejně znám, tudíž můžeme jen spekulovat, jestli Jaromír Hanzlík a Zdeněk Svěrák pozvánku dostali. Pokud ne, mohli se s ní rozloučit v průběhu dne, kdy byl kostel otevřen široké veřejnosti. To ani jeden z nich neučinil. Důvod jejich absence může být ale úplně jiný. Oba se totiž v minulosti nechali slyšet, že jim pohřby nedělají dobře, a proto se jich nezúčastňují.

Filmoví manželé Libuše Šafránkové měli slzy na krajíčku

Jinak ovšem dorazili téměř všichni muži, kteří jí ve filmech hráli manžele nebo partnery. Mezi prvními hosty byl Pavel Trávníček, který si s Libuší zahrál v nezapomenutelných pohádkách Třetí princ a především Tři oříšky pro Popelku. „Někteří lidé by z tohoto světa odcházet neměli. Vynikající herečka, s úžasným smyslem pro humor. Byla zvláštní vším, co kolem sebe šířila, jakou měla auru,“ svěřil se herec.

Nechyběl ani Ondřej Vetchý, její manžel ve filmu Báječná léta pod psa. „Byla zosobněním krásy, ušlechtilosti a něhy. Byla jedinečná. Ode dneška na noční obloze svítí nová hvězda. To Večernice se vrátila zpátky na oblohu. Děkuji ti, Libuško,“ uvedl ve svém emotivním projevu. Poslední sbohem přišel dát i Jan Hrušínský, s nímž Libuše ztvárnila zamilovanou dvojici ve filmech Můj brácha má príma bráchu či Brácha za všechny peníze. „Lidí jako ona se rodí jako šafránu. Mimořádných ve všech směrech. Jsem si jist, že Líba bude neustále s námi. V našich srdcích určitě,“ pronesl ve smuteční řeči před rakví Hrušínský.

Zádušní mše a uložení na hřbitově se uskuteční 2. července ve Šlapanicích u Brna, kde se herečka narodila.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.