Celebrity

25. června 2021 16:15

Gabriela Kolinová

Pohřeb Libuše Šafránkové: Zarmoucený vdovec Josef Abrhám řekl poslední sbohem své lásce

Rodina a široká veřejnost přišla říct poslední sbohem milované Popelce, herečce Libuši Šafránkové. Ta patřila mezi nejkrásnější české herečky. Všichni na ní oceňovali nejen půvabný vzhled, ale především milou povahu a talent, kterým oplývala. Už jako velmi mladá se stala hereckou hvězdou první kategorie. A zářila i za hranicemi. Možná právě proto se s Šafránkovou přijeli rozloučit fanoušci z celého světa. Na pohřeb dorazilo mnoho známých osobností, herců

Smuteční mše pro rodinu a nejbližší přátele začala v 16 hodin. Na začátku poděkoval herec Jiří Macháček Libuši Šafránkové za vše, co pro lidi vytvořila. Pak už zazněla píseň skupiny MIG 21 'Jak snadné je žít'. Byla to prý její oblíbená písnička. Moderátorka Daniela Drtinová pronesla na mši slovo boží.

Zarmoucený Josef Abrhám

S legendární Popelkou se přijeli do kostela rozloučit ti nejbližší. Vdovec Josef Abrhám, syn Josef, milovaná sestra Miroslava a vnuci. Na všech je vidět, že je ztráta Libušky velmi zarmoutila. Jednaosmdesátiletého Abrháma dovezl na místo řidič v černé dodávce. S hercem na invalidním vozíku pomáhalo několik lidí.

Z herců dorazil Jan Hrušínský s manželkou Miluší Šplechtovou, Eliška Balzerová s manželem, herečka Bára Hrzánová nebo Eva Hrušková.

Jan Hrušínský: Lidí jako je Líba se rodí jako šafránu

Na mši přišel i herec a režisér Jan Kačer, který před pár dny přišel o svou milovanou manželku Ninu Divíškovou. Při cestě do kostela ho podpíraly dvě ženy.

Smuteční řeč pronesl herecký kolega Jan Hrušínský: „Líbu si okamžitě všichni zamilovali. Říkali ji Libuško, Libunko, někdy i Barunko. Zdrobněliny neměla moc ráda, tak jsem jí říkal Libuno. Lidí jako ona se rodí jako šafránu, mimořádných ve všech směrech. Jsem si jistý, že bude navždy s námi, v našich srdcích. Bude tu i pro mnoho dalších generací, mají štěstí,“ řekl.

Ondřej Vetchý: Večernice se vrátila zpátky na oblohu

Slovo si vzala i herečka a bývalá první dáma Dagmar Havlová, ta dostala za úkol říct na pohřbu něco veselého. A tak přidala vzpomínku, jak se s Libuší seznámily na konzervatoři: „Ahoj, já su Libuška Šafránková ze Šlapanic.“ „Já su Dagmar Veškrnová z Židenic.“ „Jestli chceš, budeme se kamarádit, jo?“ A tak vzniklo jejich přátelství.

„Pamatuji, jak sis z těžkých chvílí pomáhala zpěvem,“ zavzpomínala ještě Havlová. Následně přečetla úryvek z knihy Zápas s Andělem od Jaroslava Seiferta. Vzpomínku přidal i herec Ondřej Vetchý: „Ode dneška na noční obloze svítí nová hvězda. To Večernice se vrátila zpátky na oblohu. Děkuji ti, Libuško,“ uzavřel.

Na konci mše zazněla i píseň o štěňátkách, kterou nazpívala Libuška Šafránková k audio nahrávce s názvem O Popelce a jiné pohádky.

Podívejte se na záznam ze smuteční mše a poslechněte si dojemné projevy kolegů:

Pavel Trávníček: Byla utajený komik a nikdy nelhala

Poslední rozloučení s Libuší Šafránkovou se koná v kostele svaté Anežky České v Praze na Spořilově. U něj je zřízeno místo s kondolenční knihou, kde mohou lidé napsat svou vzpomínku na Libušku. Od rána se tu tvořily fronty.

Mezi prvními přišel herec Pavel Trávníček s manželkou nebo herečka Jitka Sedláčková: „Jestli mě nějaký odchod zaskočil, tak to byl odchod Libušky Šafránkové. Její smrt mě velmi zasáhla. Byla to úžasná herečka,“ sdělila reportérovi CNN Prima News.

Pavel Trávníček na svou Popelku zavzpomínal ve studiu CNN Prima News. Smrt Libuše Šafránkové ho také velmi ranila: „Chce to čas, kdy to člověk musí vstřebat, pochopit... Ona v podstatě byla takový utajený komik. Měla bezvadný smysl pro humor. Při práci byla perfektní, vždy dobře připravená,“ řekl herec. A zmínil i její čestnou povahu: „Líba nelhala. Ona byla pravdivá v životě, i když hrála,“ dodal.

Byla anděl, říká herec Jan Potměšil

Uctít památku zesnulé Libuše Šafránkové přišel také herec Jan Potměšil. Uvnitř kostela tiše seděl vedle rakve: „Byla neuvěřitelný člověk. Čestný. Kam vešla, tam bylo hezky a dobře. Jsem vlastně obdarovaný tím, že jsme se mohli potkat. Rozdávala radost, lásku, pohodu, dobrotu,“ uvedl. Společně hráli i v divadle: „Měl jsem to štěstí, že jsme se potkali i na jevišti. Hrál jsem anděla, ale mám pocit, že ona spíš byla tím andělem. Neměl jsem mluvený text, jen jsme komunikovali očima a vnímali se. Bylo to úžasné, celou dobu při zkoušení jsme se takhle niterně vnímali, potkávali. Nikdy na to nezapomenu. Tím andělem tam byla,“ svěřil se reportérce CNN Potměšil.

Na Libuši na místě smutečního rozloučení vzpomněl i moderátor Aleš Cibulka, který ji měl několikrát ve svých pořadech: „Měla neskutečné charisma. Koluje nepravda, že s druhou Popelkou Evou Hruškovou byly sokyně a moc se tomu kvůli tomu nemusely, ale opak byl pravdou. Byly velké kamarádky a milující babičky. Její smrt mě neskutečně ranila. Měl jsem pocit, že tu s námi bude věčně... Je hrozné, kolik českých hvězd v poslední době odešlo. Eva Pilarová, Hana Maciuchová a spousta dalších. Je mi z toho smutno a do pláče,“ svěřil se Cibulka.

Na pohřeb milované Popelky se sjeli lidé z celé České republiky, ale výjimkou nejsou ani smuteční hosté ze zahraničí: Ze Slovenska, ale třeba také z Ameriky. „Jsem z Kalifornie. Chci se rozloučit s Popelkou, je to moje oblíbená postava. Chci tak vzdát hold rodině a pozůstalým, protože je to smutné,“ uvedla několik dní před pohřbem pro CNN Prima News jedna z fanynek.

„Určitě se chystáme na pohřeb. Byla naše oblíbená herečka, Popelka,“ dodala další fanynka Šafránkové, tentokrát z České republiky. „Viděl jsem hodně filmů s ní, ale kam se to hrabe na její výkony v Činoheráku. Ať se tam má dobře,“ dodal další účastník pohřbu.

Oblíbená herečka Libuše Šafránková, známá hlavně jako filmová Popelka, zemřela 9. června. Dlouhou dobu bojovala s rakovinou plic a z veřejnosti se stáhla. Během své více jak čtyřicetileté kariéry ztvárnila desítky filmových i divadelních rolí, zejména v pražském Činoherním klubu.

Všichni si ji ale budeme pamatovat jako nejznámější filmovou Popelku. Několikrát si ve filmu zahrála i se svým manželem Josefem Abrhámem, se kterým strávila celý život. Toho smrt milované Libušky velmi zasáhla. Není divu, že přátelé o něj mají veliký strach. Bojí se, že se jako vdovec uzavře ještě víc do sebe.

Na Libuši Šafránkovou vzpomínají s láskou, obdivem a úctou i její herečtí kolegové, filmoví a divadelní režiséři. Jejich vzpomínky si můžete přečíst TADY.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.