zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Zemřela Libuše Šafránková. Barunka i Popelka. S Abrhámem byli pořád spolu

David Laštovka, kog , Vydáno: 09.06.2021
Velmi smutná zpráva zasáhla filmový a divadelní svět. Krátce po svých 68. narozeninách zemřela nezapomenutelná a okouzlující herečka Libuše Šafránková. Proslavila ji role Barunky v televizní adaptaci Babičky od Boženy Němcové. Zazářila jako Popelka i Večernice. Nejčastěji hrála partnerky svým filmovým kolegům. S manželem Josefem Abrhámem účinkovali často ve filmech společně. Legendární je film Vrchní, prchni!, kde také vystupovali jako manželský pár.

reklama

Informaci CNN Prima NEWS potvrdil syn Josef Abrhám. Šafránková v minulosti bojovala s rakovinou plic, média poslední dobou spekulovala, že na tom není zdravotně dobře.

Herečka Libuše Šafránková se narodila ve Šlapanicích u Brna do rodiny kantorů. Tatínek učil na základní škole, maminka na oděvní průmyslovce. Ve stopách svých rodičů se ale nevydala, odmalička ji to táhlo k divadlu. Už jako dítě hrála a zpívala s ochotníky a zúčastňovala se recitačních soutěží, které s přehledem vyhrávala. Po škole se přihlásila na dramatické oddělení brněnské konzervatoře. A byla to šťastná volba. Málokterá herečka měla tak hvězdný start jako Libuše. 

Zdeněk Svěrák a Libuše Šafránková.

Zdeněk Svěrák prozradil, v jaké roli měl Libušku nejradši. Jan Hrušínský: Byla krásný člověk

Okouzlující Barunka i Popelka

Před kamerou se poprvé objevila v sedmnácti letech, když ve dvoudílné televizní adaptaci Babičky od Boženy Němcové ztvárnila postavu Barunky. Úspěch se dostavil okamžitě. Upoutala na sebe pozornost nejen svým půvabem, spontánností a roztomilým výrazem, ale také nezdolným temperamentem. Přestože se ze dne na den stala slavnou, hlava se jí z toho nezamotala, zůstávala nohama na zemi a dál žila skromným životem.

Když ji o dva roky později režisér Václav Vorlíček obsadil do pohádky Tři oříšky pro Popelku, změnil se jí život. Nebylo jí ještě ani dvacet let a ocitla se na pomyslném hereckém výsluní. Každý den jí od nadšených fanoušků přicházely stovky dopisů a pracovní nabídky se hrnuly ze všech stran. Opustila rodnou Moravu a odstěhovala se do Prahy, kde získala angažmá v Činoherním klubu. 

Zajímavostí je, že Popelku původně měla hrát Jana Preissová, ale v té době byla v pokročilém stadiu těhotenství. Podívejte se na vodní zámek, kde se natáčela Popelka s Libuší Šafránkovou.

Popelka Libuše Šafránková
Autor: Národní filmový archiv Popelka Libuše Šafránková

Životní láska Josef Abrhám

Právě v Činoherním klubu poznala svoji životní lásku, o třináct let staršího kolegu, herce Josefa Abrháma. První rok se sice jen míjeli a neúčinkovali spolu v žádném představení, ale už tehdy o sobě moc dobře věděli. Libuška se tajně chodila dívat na jeho hry, on zase na ty její. Když se na prknech, která znamenají svět, o rok později poprvé společně setkali, ještě si vykali. Drobná brunetka Josefa ale natolik okouzlila, že jí dal přednost před zpěvačkou Naďou Urbánkovou, se kterou tehdy chodil.

V roce 1976 si ji vzal za manželku a krátce nato se jim narodil syn Josef. Ten pokračuje v rodinné tradici, pracuje jako režisér, scenárista a producent. A také jeho synové, čtrnáctiletý Josef a dvanáctiletý Antonín, jsou důkazem toho, že jablko nepadlo daleko od stromu. Točí vlastní animované i hrané snímky a sbírají za ně ceny. 

Libuše Šafránková a vnukové

Libuše Šafránková byla na svou rodinu hrdá. Její malí vnuci vyhrávají ceny

Šafránková s Abrhámem jsou důkazem toho, že láska může vydržet celý život. Jejich vztah byl po celou dobu harmonický, jeden bez druhého nemohli být. Pokud jim přišla filmová nabídka a líbil se jim scénář, přijali ji jen pod podmínkou, že tam budou hrát oba dva.

Libuše Šafránková patřila mezi nejoblíbenější herečky

S manželem Josefem Abrhámem si zahrála například v osmdesátém roce ve filmu Vrchní, prchni!, kde hráli manželský pár. O dva roky později zahráli opět pár ve snímku Svatební cesta do Jiljí.

Libuše Šafránková patřila mezi nejoblíbenější české herečky. Kromě pohádkových rolí ji proslavila role Jany ve snímku Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách či role  Zuzany ve filmu Můj brácha má prima bráchu. Připomeňte si nejlepší role Libuše Šafránkové.

Se Zdeňkem Svěrákem v oscarovém snímku Kolja (1996)
Autor: profimedia Se Zdeňkem Svěrákem v oscarovém snímku Kolja (1996)

Velice si ji oblíbil Jiří Menzel a Zdeněk i Jan Svěrák. Hrála například ve Slavnosti sněženek, v komedii Vesničko má středisková. Zazářila i v několika oceňovaných snímcích – Obecná škola, Kolja, Báječná léta pod psa nebo Všichni moji blízcí. Za roli Kláry v Koljovi získala v roce 1996 Českého lva. V roce 2015 obdržela prezidentskou medaili Za zásluhy. 

Překonala rakovinu, stáhla se z veřejnosti

Když Libuška před lety onemocněla rakovinou plic, byl jí právě manžel největší oporou v těžkých chvílích. Psychická podpora a láska, kterou jí ve dne v noci předával, učinila zázrak. Zákeřnou chorobu herečka tehdy překonala. I tak se ale Libuše stáhla do ústraní a se světem přestala komunikovat. Poslední dobou se začaly objevovat informace, že zákeřná nemoc udeřila znovu.

Herečka ještě v pondělí 7. června oslavila své 68. narozeniny se zástupy gratulantů, jak bylo vidět na snímcích od paparazzi fotografů. Pak měla herečka naplánovaný zákrok v nemocnici, jesli ten se jí stal osudným, zatím není jasné.

Herečka Libuše Šafránková na snímku z roku 2011

Libuše Šafránková slaví 68 let a stále se straní světa. Udeřila zrádná nemoc znovu?

Josef a Antonín Abrhámovi.

Neskutečná podoba: Tohle jsou vnuci Šafránkové a Abrháma. A už sbírají filmové ceny

reklama

Související témata: Libuše Šafránková , Josef Abrhám , Popelka , rakovina , smrt , rodina , syn , děti , rakovina plic

reklama

Přečtěte si také

reklama