Josef Abrhám hrál se smrtí v oku. Měl štěstí, že si ho Cimrmani vybrali

Charismatický herec Jiří Abrhám se po smrti milované manželky Libuše Šafránkové uzavřel před světem. Kamarádům z herecké branže telefony nezvedá, komunikuje jen se svou nejbližší rodinou a žije ze vzpomínek. Na divadelních prknech už se neobjeví, ale můžeme si ho připomenout v legendárních filmech. Třeba ve snímku Jára Cimrman ležící, spící. 

Josef Abrhám nikdy neměl obličej komika, přesto si ho Smoljak se Svěrákem vybrali

Nejraději vzpomíná na filmy, které natočil se svou ženou Libuší. A že jich bylo! Často hráli manžele, někdy se jen míjeli. Jako například ve filmu Jára Cimrman ležící, spící. Zatímco on představoval divadelního vědce, Šafránková postavu Alžběty, která se toužila stát Cimrmanovou manželkou. „Byla tak cudná, že jsem se před ní styděl vyprávět i nemravné vtipy. Když už jsem měl takovou anekdotu na jazyku, hned mě zastavila a řekla, ať ji vypravuji raději Pepovi, že on ji potom doma převypráví,“ zavzpomínal na Zdeněk Svěrák. Natáčení si užíval i Abrhám. „Měl jsem mimořádné štěstí, že si mě pánové Smoljak a Svěrák vybrali. Mám nekomediální obličej, ale ten jejich humor se nemusí hrát legračně, dá se zahrát se smrtí v oku. O to víc je to pak vtipnější,“ poznamenal herec.

S Libuší Šafránkovou je dal dohromady Pavel Landovský

Zásluhy na tom, že se Abrhám se Šafránkovou dali dohromady, si přičítal jejich kolega Pavel Landovský. Když Libuška, rodačka ze Šlapanic u Brna, přišla do Prahy, neměla kde bydlet. A tak se jí patrně i s postranními úmysly ujal právě Lanďák, který jí sehnal byt. „Byla to krásná ženská a nepamatuji si, že by se někomu u nás v divadle nelíbila. A tak když mi řekla, že má problémy s bydlením, ucítil jsem svoji šanci. Kterej chlap by tohle neudělal,“ uvedl během života Landovský. Vysněné odměny se od půvabné herečky ovšem nedočkal. „Když jsem se dozvěděl, že se k ní nastěhoval Abrhám, pěkně mě to nadzvedlo. Vždycky když jsme se potkali, nezapomněl jsem mu říct, že by měl platit nájem,“ dodal s úsměvem.

Hvězdný herecký pár se poprvé střetl na jevišti Činoherního klubu. První rok se ovšem pouze míjeli a neúčinkovali spolu v žádné hře. „Jeden o druhém jsme ale moc dobře věděli,“ přiznávala Šafránková. O třináct let starší kolega ji zkrátka zaujal na první pohled. A jak se ukázalo, sympatie byly vzájemné. „Tajně jsem se chodil dívat na její představení,“ přiblížil Abrhám.

Rodiče Abrháma přežili obě světové války

Oba ovšem byli nesmělí a báli se vzájemně oslovit, natož třeba pozvat na rande. „Ještě když jsme spolu v roce 1973 účinkovali v inscenaci Poprask na laguně, tak jsme si vykali,“ usmál se herec, který se nakonec rozhodl vzít osud do vlastních rukou. Našel v sobě odvahu a Libušku pozval na večeři. Od té chvíle už zůstali pořád spolu. V roce 1976 se v kostele vzali a rok nato se jim narodil syn Josef.

Vytvořili harmonický pár, který se stal vzorem pro ostatní. Nikdy nemuseli řešit žádnou manželskou krizi. „Je to asi v tom, že jsme měli podobné předky a štěstí. Naši předci totiž měli dost síly bojovat se všemi komplikacemi a problémy. Moji rodiče přežili obě světové války a i po tom všem spolu vydrželi,“ svěřil se Josef Abrhám. „Životním zkouškám se nevyhnete, je ale jen na vás, jak v nich obstojíte a jak se rozhodnete,“ říkávala Libuška. Prožili spolu krásných pětačtyřicet let a stáli při sobě v dobrém i ve zlém.

Legendární film Jára Cimrman ležící, spící můžete vidět ve čtvrtek 12. 8. ve 20:00 na Prima MAX nebo o den později na TV Prima ve 22:10.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.