Celebrity

28. ledna 2022 06:05

David Laštovka

Karel Svoboda: Sebevražda, nebo vražda? Dopis na rozloučenou se nikdy nenašel

Karel Svoboda

Přestože kriminalisté uzavřeli smrt hudebního skladatele Karla Svobody jako sebevraždu, jeho blízcí kolegové, kteří ho dobře znali, dodnes této verzi nevěří a jsou přesvědčeni o tom, že všechno bylo jinak. Jejich domněnce nahrává fakt, že dopis na rozloučenou se nikdy nenašel.

Pojďme si onen poslední den v životě hudebního génia Karla Svobody zrekapitulovat. Jeho manželka Vendula s tehdy malým synem Jakubem odjela v pátek na víkend na Šumavu, kde skládala zkoušky z marketingu. Přestože ho přemlouvala, aby jel s nimi, Svobodovi se nechtělo a zůstal doma. Byl ovšem v dobré náladě a nic nenasvědčovalo tomu, co strašného mělo přijít. Na rozloučenou si dali pusu a slíbili si, že si budou psát a volat. Žádný náznak blížící se hrozby a tragédie…

V sobotu si spolu několikrát telefonovali a probírali, jak se kdo má. Všechno v naprosté pohodě. V neděli dopoledne si Svoboda na zahradě popovídal se zahradníkem a vydal se do blízké samoobsluhy, kde si koupil rohlíky, šunkový salám a denní tisk. Prodavačka, která mu zboží markovala, prozradila, že hýřil dobrou náladou. Po cestě zpátky skladatel potkal majitele tamní pizzerie, se kterým se domluvil, že až přijede Vendula, zajdou k němu večer na kávu. Když dorazil domů, dozvěděl se z telefonátu od své ženy, že zkoušky složila na výbornou. Měl radost. Řekl jí, jak je na ni pyšný, a plánoval, jak to spolu oslaví.

Když se Vendula vracela ze Šumavy domů, došlo mezi nimi ještě k jednomu hovoru. Domluvili se, že cestou zajede do čínské restaurace pro teplou večeři, kterou si pak dají. To bylo naposledy, co spolu mluvili. Hodinu poté byl skladatel nalezen mrtvý.

Takhle by se Karel nezabil, tvrdí kolegové

A teď už verze vyšetřovatelů: Karel Svoboda ve svetru vychází ven a v ruce svírá legálně držený revolver. Prošel až ke vjezdovým vratům do zahrady, kde přiložil zbraň ke spánku a zmáčkl spoušť. Smrt nastala okamžitě.

Blízcí kolegové jsou ovšem dodnes přesvědčeni o tom, že takto to být nemohlo. „Pokud by se chtěl Karel Svoboda zabít, udělal by to s abnormální noblesou, byl by oblečený ve smokingu, seděl by u klavíru. Tohle mně k němu vůbec nesedí,“ prozradila například zpěvačka Marcela Holanová, která verzi o sebevraždě nevěří. „Nikdy na něj nezapomenu. Stýská se mi po něm. Je mi strašně líto, že tu mezi námi není. Měla jsem ho moc ráda, vážila jsem si ho. Každý den za něj zapaluji svíčku a vzpomínám na něj,“ dodala zpěvačka. Právě pro ni a Karla Gotta napsal hitmaker píseň Čau lásko, z které se stal velký hit.

Sebevraždě hudebního mága nevěří ani František Ringo Čech. „Znali jsme se od mládí, spousty let jsme byli i sousedé. Nevěřím, že se zastřelil. Vždyť on byl estét! Kdyby se chtěl zabít, tak napíše krásný dopis, který bude vyšperkovávat alespoň tři dny. Vezme si sametové sako, bílý šál, sedne do křesla, všechno pečlivě naaranžuje. A rozhodně se nepicne před barákem v louži. Tohle mi prostě nikdo nevymluví,“ prohlásil Ringo. Jeho tvrzení nahrává fakt, že dopis na rozloučenou Svoboda po sobě skutečně nezanechal. Pravdu, jak to tehdy skutečně bylo, už se asi nikdy nedozvíme.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.