Celebrity

30. dubna 2021 06:00

Petra Kloidová

Kendy? Nejslavnější roli Davida Matáska měl hrát oblíbený český moderátor

Na první pohled drsňák, na ten druhý také skvělý herec. David Matásek už v první filmové roli zažil velký úspěch. Kendyho v „Básnících“ měl ale původně hrát někdo úplně jiný.

David Matásek získal zásadní filmovou roli života v podstatě napoprvé, jako úplný herecký začátečník. Kendy se světu ukázal ve filmu Jak svět přichází o básníky v roce 1982. Od té doby Matásek ušel herecky i osobně dlouhou cestu, Kendy mu ale zůstává.

Telegram do prasečáku

Požadavek režiséra Dušana Kleina zněl, aby nejlepší kamarády hráli herci, kteří se spolu opravdu přátelí. A to bylo velké plus pro Davida, protože se s Pavlem Křížem znali víc než dobře.

„Kendyho v Básnících jsem původně neměl hrát. Ale Dušan Klein stál o to, aby Šafránek a Kendy byli kamarádi i ve skutečnosti. Původně ho měl hrát Marek Eben. A já jsem nemohl přijít na druhé kolo castingu, protože jsem byl nemocný. Máma mi zařídila brigádu v prasečáku. Nezapomenu, jak tam za mnou přišla s telegramem a v něm bylo: Od září točíte s panem Křížem v hlavní roli. To bylo překvapivý,“ vzpomíná herec.

Komunisti nechtěně pomohli Básníkům

Pro kluka, který tráví léto v prasečáku na brigádě, to byla věc přímo nevídaná. Kromě toho dobře věděl, že na konzervatoři bude mít velký problém. Nakonec mu snížili známku z chování. „Neuměl jsem si to představit, byl jsem v maturitním ročníku, kde byla zakázaná mimoškolní činnost. Taky jsem za to dostal dvojku z chování,“ říká David Matásek, který si Kendyho zahrál ještě pětkrát.

Úspěch Básníků zpočátku nikdo nečekal, herec vzpomíná na to, že filmu vlastně pomohli komunisti. „Hodně nám pomohla kritika v Rudém právu. Šíleně to zepsuli – a druhý den byly fronty před kinem,“ směje se hvězda seriálu Polda.

Unikátní David Matásek, starý otec a mladý dědeček

Matásek kromě divadelních a filmových rolí zastává i tu otcovskou. Herec má čtyři děti se třemi ženami. Jeho první manželkou byla hudebnice Eva Turnová, druhou produkční Simona, s kterou má dceru Lindu, třetí v pořadí byla Kateřina, s níž má dceru Marii a syna Benjamina, a s dosud poslední ženou Evou, kterou si bral před rokem, čtyřletého syna Antonína. Zároveň má Matásek první vnučku, kterou od jeho nejmladšího syna dělí necelé tři roky. Více se o jeho roli otce a dědečka v osobním životě dočtete tady.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.