Markéta Fialová: Covid nás posílí stejně jako povodně. I když je to těžké a bolí to
Mnoho let se půvabná Markéta Fialová věnuje domácímu zpravodajství. Momentálně stojí na CNN Prima News za pořadem Zprávy z regionů. Kde se ona cítí nejlépe? Dokázala by žít třeba v zahraničí? A co si myslí o současné situaci?
- Narodila jste se a vyrostla v Praze. Jaký máte k Praze vztah, která místa máte nejraději, která pro vás mají „genius loci“?
Je a vždycky to pro mě bude nejkrásnější město na světě. A to přesto, že tíhnu k přírodě a poslední rok bydlím už pár kilometrů za hranicí Prahy. Ale měla jsem to štěstí, že všechny zásadní věci v mém životě se děly na krásných místech. Vyrůstala jsem v domě na nábřeží u železničního mostu, pod okny Vltava a výhled na Pražský hrad. Do škol jsem chodila pod Vyšehrad, u Národního divadla, pod Petřín a nakonec vedle kavárny Slávie. Už to samo o sobě asi z člověka udělá patriota.
- Kde má kořeny vaše rodina? Máte vazbu i na jiné regiony České republiky?
Pokud vím, tak ne. Oba rodiče jsou křtěni Vltavou.
- V minulosti jste si přála stát se lyžařskou instruktorkou. Znamená to, že milujete hory. Podělíte se s námi o vzpomínky na lyžování „doma“ v českých horách?
Jasně, že mám ozkoušené asi všechny svahy, i svoje holky jsem nechala naučit se na našich kopcích, ale lyžovat jezdíme přece jen o kousek výš a dál. Naše hory mám ráda hlavně v létě, túry, procházky, borůvky…
- Kam jako rodina v republice rádi jezdíte na dovolenou a proč? Které další kouty naší země máte ráda? Jaká místa se vám zapsala do srdce a proč?
Krkonoše, tam vyrážíme často a rádi v jakoukoli roční dobu. Obrovské kouzlo mají pro mě Beskydy i Šumava. Ale samozřejmě milujeme i Moravu, hlavně oblasti vinohradů, Lipno a okolí, Adršpašské skály, Vysočina je také krásná… S dětstvím mám zase spojené Jizerky a trampské osady kolem potoka Kačáku. To bychom tu byly dlouho, kdybych měla vyjmenovat všechno.
- Zajímáte se o krajové speciality, když cestujete?
To rozhodně! Já moc ráda vařím, takže krajové speciality ochutnávám, kde se dá.
- Raději pěšky, autem, na kole nebo na motorce?
Nejčastěji autem a pak pěšky nebo na kole. Jen ta motorka mě zatím míjí.
- Všímáte si krajiny? Třeba faktu, že republiku nyní devastuje historicky nejrozšířenější kůrovcová kalamita?
Je to dost smutný pohled. Na druhou stranu já věřím na to, že příroda to zvládne. Jen to bude chvíli trvat.
- Jak si „rozumíte“ vy a česká kuchyně?
Sama ji nevyhledávám, ale třeba svíčkovou jsem vyladila skvěle a dvakrát třikrát za rok si ji rádi dáme.
- Láska k rodné zemi je do velké míry odpovědností rodičů a výchovy... Co dali do vínku rodiče vám a k čemu se snažíte vést své dcery?
To bych asi polemizovala. Myslím, že láska k rodné zemi je něco, k čemu dozráváme v průběhu života. Rodiče určitě jdou vzorem, ale o výchově to myslím není.
- Dokázala byste si představit život v cizině?
Krátkodobě, na pár let, to asi ano. Cítím se doma v celé Evropě, ale asi bych to zvládla kdekoli, kdyby bylo třeba. Dnes je svět tak propojený, že se vzdálenosti stírají. Odstěhovat se napořád bych ale já asi nedokázala.
- Nyní chystáte pořad Zprávy z regionů – jak práce na něm probíhají, co vás zaujalo na tomto záměru? Proč bychom se zkrátka měli dívat?
Jsou to Zprávy z regionů, všednodenní formát zpravodajství ze všech koutů republiky. Na CNN Prima News se dozvídáte denně o všem, co hýbe světem, máme reportéry opravdu po celé zeměkouli. My se ale věnujeme tomu, co ovlivňuje životy našich lidí i v těch nejmenších vískách. Zajímají nás jejich příběhy, to, co je momentálně trápí i to, co jim dělá radost. A navíc diváky chceme vtáhnout do hry, pokud nám natočí a pošlou svoje videa, pak je vysíláme. Hodně nás to baví a já si myslím, že je to na tom znát.
- Dlouhá léta se věnujete zpravodajství, máte ohledně dění v republice přehled. Měla jste někdy o náš národ nebo zemi strach? A co si myslíte, že je pro nás typické v krizích, jako jsou povodně nebo nyní právě COVID-19?
Strach bych to nenazvala, ale obavy z toho, že jde vývoj špatným směrem, hlavně politickým… to ano. Ale povodně i covid vnímám jako něco, z čeho vyjdeme nakonec silnější. I když je to teď nesmírně těžké a bolí to. A jestli je pro nás něco typické? Umíme být vynalézaví, schopní se adaptovat na novou situaci. Na druhou stranu je pro nás každé nařízení impulsem k tomu vymyslet, jak na něj vyzrát. Ale nevím, jestli jsme v tomhle jedineční, jsme zkrátka jen lidi.