Celebrity

12. listopadu 2021 06:05

Gabriela Kolinová

Milostný život Mira Žbirky: Proč se mu rozpadlo první manželství? A jaký byl táta a děda?

V dobách své největší slávy se kolem něj motala spousta fanynek. Mohl mít každou, na kterou si ukázal. Užívat si nezávazného sexu nikdy nebylo nic pro něj. To raději přenechával jiným. Když už se zamiloval, zůstával věrný.

Zpěvák Miroslav Žbirka byl ženatý dvakrát. První manželství s Helgou, s níž měl dceru Denisu, se rozpadlo po sedmi letech. Důvodem byla hudebníkova pracovní vytíženost a první velké úspěchy, které vyvrcholily v roce 1982, když získal zlatého slavíka. Rodina šla tak trochu stranou. „V období prvního manželství jsem se hudebně posunul, dnes vím, že jsem to dělat musel, abych uspěl. Na druhou stranu mám doteď výčitky svědomí, že jsem byl tak málo k dispozici. Ale já chtěl fanaticky skládat, a jen tak vznikly moje nejslavnější písničky. A kdyby mi dal dnes někdo vybrat, bude to stejné. Moje rodinná situace vycházela z toho, že jsem do ní vletěl jako dvacetiletý a neuvědomoval si, o co jde,“ přiznal před lety v rozhovoru pro časopis Téma.

Miro Žbirka nežil dle hesla sex, drogy a rokenrol

Kvůli hudební kariéře doma téměř skoro nebyl, což nejvíce odnášela jeho dcera. „S Denisou jsem trávil málo času. S tím, co jsem později věnoval Lindě a Davidovi (dětem z druhého manželství, pozn. red.), se to nedá srovnat. Neměl jsem k ní ale jiný vztah, jen jsem jednoduše nebyl doma. V osmdesátých letech bylo třeba vydělat na nájemné, nediskutovalo se tedy, že musím odjet. To byla moje práce, takhle jsem živil rodinu. Bydlel jsem po hotelech, a to celé moje první manželství také poznamenalo,“ vysvětloval Žbirka.

Přestože se to kolem něj v té době fanynkami jenom hemžilo, pokušení odolával. Sláva mu do hlavy nestoupla. „Tak mladý jsem zase nebyl, abych popularitu nezvládal. Rozhodně jsem nežil podle hesla: Sex, drogy, rokenrol. V té době u nás drogy nebyly nějak dostupné a nahrazovali jsme to spíše alkoholem. Já si ale nemohl dovolit se úplně zničit, ležela na mě zodpovědnost odzpívat každý druhý den koncert. Musel jsem držet disciplínu, a tak si tohle heslo užívali spíš naši technici. Ale všechno začalo být hrozně hektické a moje zdraví to odneslo. Stále jsem cestoval, byl jsem vyčerpaný a dopoval se prášky. Několikrát jsem skončil v nemocnici vysílený. Takže na to období vzpomínám se smíšenými pocity,“ prohlásil.

Až druhé manželství s o čtrnáct let mladší Kateřinou, kterou si bral v roce 1988 bylo láskou na celý život. Jejich seznámení bylo originální. Když koncertoval v pražské Lucerně, Kateřina, v té době studentka gymnázia s ním přišla dělat rozhovor. Kuráž ji nechyběla. Přestože dopředu nic domluveného neměla, dostala se za ním až do šatny. Když otevřela dveře, Meky zrovna vycházel ze sprchy a měl na sobě pouze ručník. Rozhovor sice nikdy nikde nevyšel, ale zrodila se velká láska. Během manželství se jim narodily dvě děti: dcera Linda a syn David. Na otázku, kdo má u nich doma hlavní slovo, odpovídal Žbirka s úsměvem. „To se střídá. Nikdo nemá navrch, je to vyvážené. Fakt ale je, že u dětí je to Katka. Já se musím fakt hodně naštvat, abych začal konat.“

Syn David, který studuje v Londýně, umístil tuto vzpomínku na sociální sítě:

Meky Žbirka si roli dědečka užíval: vnučka se divila, že umím mluvit

Díky nejstarší dceři Denise z prvního manželství se z něj stal dědeček. Rodina pro něj byla vším a na všechny své děti byl náležitě pyšný. „Denisa je matkou na plný úvazek a mám radost, že se v té roli našla. Její muž je bývalý mistr ve skateboardingu, pořádá různé skateboardové soutěže a ona mu pomáhá s organizací. Linda, která vystudovala pedagogickou školu se vidí v práci s malými dětmi. Dobře zpívá a hraje na klavír, jen se nerada předvádí. David studoval v Londýně a zbývá mu dodělat magisterský titul v oboru filmová režie. Spolupracoval se mnou na několika videoklipech a má už svoji kapelu,“ popisoval hrdě Miroslav Žbirka, který si užíval i role dědečka. „Když vnučka Zara byla hodně malá, znala mě hlavně z televize a když jsem ji přijel navštívit a povídal si s její mámou Denisou, byla překvapená, že umím mluvit. Myslela si, že jen zpívám,“ přibližoval s úsměvem.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 2. 2024

Nečekaná konverzace se současným nebo potenciálním milostným partnerem by mohla skončit odhalením mnoha vašich nejhlubších citů, Berani. Tento rozhovor se může týkat stavu vašeho vztahu jen nepřímo, ale dozvíte se o sobě navzájem mnoho informací, které by vás mohly přimět vážně zvážit, zda chcete ve vztahu pokračovat. Všechna znamení však naznačují, že se vztah může mírně změnit, ale bude pokračovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.