Celebrity

31. srpna 2021 06:00

Petra Kloidová

Smrt princezny Diany: Rozvod s Charlesem a ztráta titulu pro ni měly fatální následky

Princezna Diana vydechla naposledy 31. srpna roku 1997. Umírala po boku svého milence Dodiho Al-Fayeda jako princezna z Walesu. Rozvod s princem Charlesem odstartoval spirálu událostí, které vedly k tomu, že její život uhasl předčasně.

Ačkoliv spolu Diana a princ Charles žili už několik let odděleně, nebo v tom lepším případě ve třech společně s Camillou, k rozvodu došlo až v srpnu roku 1996. Jak řekla Dianina matka v placeném rozhovoru pro časopis People, dalo jí to svobodu být tím, kým být měla. Rozvod, během kterého dostala jednorázové odškodnění ve výši 17 milionů liber a každoroční rentu ve výši 400 tisíc liber, ji ale o mnohé připravil.

Mami, neboj, až se stanu králem, tak ti titul zase udělím

S královským manželstvím zanikl i Dianin titul „Její královská Výsost“, který jí vypůjčila po svatbě sama královna Alžběta II. Diana se tak stala „pouhou“ princeznou z Walesu, ačkoliv pro svět to byla pořád královnou lidských srdcí. V praxi to znamenalo i to, že by se na oficiálních akcích měla uklonit nejen princi Charlesovi, ale také svým dvěma synům princovi Williamovi a Harrymu. Princezna byla rozčarovaná, bála se, že ji britská monarchie nechá na holičkách před světem, který si chce z Diany urvat co nejvíce. „Mami, neboj se, až se stanu králem, tak ti titul zase udělím,“ slíbil jí tehdy čtrnáctiletý William.

Princezna dál žila v Kensingtonském paláci, její veřejná role jí odebrána nebyla. Diana od rozvodu mohla využívat policejní ochranu jen v případě oficiálních akcí, kterých se účastnila. V době, kdy ji celý svět prostřednictvím agresivních paparazzi pronásledoval na každém kroku a analyzoval i to, co měla k obědu, se nemohla spolehnout na to, že ji někdo ochrání.

Sledovala princeznu Dianu tajná policie?

Lady Di často propadala úzkostem a depresím, měla pocit, že ji královská rodina nechala na pospas. Během výletu do Říma se rozplakala, když viděla na zdi viset portrét prince Philipa. „Nenávidí mě, opravdu mě nenávidí a nejraději by byl, kdybych zmizela,“ říkala. „Představuji pro ně nebezpečí. Využívají mě jen, když mě potřebují na jejich oficiální akce a následně mě zase nechají v pekle,“ naříkala. Ten večer svému argentinskému kamarádovi naznačovala i to, že se ji pokusí zabít. „Nezabijí mě tak, že by mě otrávili. Nechají mě umřít při pádu malého letadla, když budu řídit nebo poletím v helikoptéře,“ píše o jejím nervovém zhroucení Tina Brown ve Vanity Fair.

Pokud se ale princezna Diana cítila v ohrožení, proč po svém boku neměla bodyguarda? Tvrdila, že ji nechávají sledovat. Své pokoje v Kensingtonském paláci nechala dokonce dvakrát prohledat, zda není odposlouchávaná.

Udělají mi to také? Vražda návrháře Versaceho s Dianou otřásla

Brutální vražda italského návrháře Versaceho s ní otřásla. Italská média psala o teroristickém útoku, ona v tu chvíli seděla na přídi jachty egyptského boháče a playboye Dodiho Al-Fayeda. „Udělají mi to také?“ ptala se tiše bodyguarda Al-Fayeda, aniž by čekala odpověď. Za pár dní už seděla na pohřbu návrháře v Miláně vedle zpěváka Stinga a za ruku držela svého přítele Eltona Johna. Diana netušila, že má před sebou jen pár týdnů života.

V té době byla pro celý svět bulvární senzací. Ještě před rozvodem praskl její dvouletý vztah s mladým chirurgem pákistánského původu, teď se náhle objímá na jachtě se světoznámým playboyem a zároveň dělá světovou kampaň proti nášlapným minám a AIDS. Královna lidských srdcí toužící po lásce prodávala, útoky médií se zhoršovaly.

Smrt Diany v Paříži

Poslední srpnový den roku 1997 odjížděla Diana s Dodim Al-Fayedem z hotelu Ritz v Paříži společně s bodyguardem. Už na první křižovatce je pronásledovalo devět paparazzi na motocyklech. Do pařížského tunelu Pont de l'Alma vjel řidič rychleji, než měl, nezvládl řízení, s Mercedesem narazil do stěny tunelu a následně do jednoho z pilířů mostu. Al-Fayed a řidič na místě zemřeli, zatímco Diana plakala s vážným zraněním v troskách auta. Věděla, že Dodi je mrtvý. První pomoc se jí dostala až od záchranářů, kteří ji následně převezli do nemocnice. Hodinu ji marně oživoval nejlepší francouzský kardiochirurg v zemi, leč marně. Jediný, kdo přežil byl bodyuard Dianina přítele Trevor Rees-Jones.

Tragická smrt Diany s sebou nese nespočet konspiračních teorií. O dvě desítky let později princ William a Harry ukázali prstem na viníky. Média jsou zodpovědná za smrt naší matky, prohlašují bez skrupulí. I po čtyřiadvaceti letech má její smrt vliv na životy nejen jejích synů, ale i celé královské monarchie.

Sdílejte článek
Štítky smrt Princezna Diana princ Harry Karel III. William, princ z Walesu

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.