Celebrity

18. listopadu 2023 08:40

David Laštovka

Rodinné prokletí krásné herečky Libuše Geprtové. Utajované dítě s Jandákem, matka ji zavrhla

S Libuší Geprtovou, která svého času patřila k nejkrásnějším českým herečkám, se osud nezmazlil. Maminka ji nechtěla, což jí celý život dávala najevo. Smůlu měla i v lásce, nikdy nebyla vdaná a nakonec ji dostihlo rodinné prokletí. Od smrti slavné umělkyně uplynulo osmnáct let.

Herečka Libuše Geprtová, kterou nejvíce proslavila postava Viktorky ve slavném televizním filmu Babička režiséra Antonína Moskalyka, se narodila jako druhé z dvojčat. Pro matku to byl šok. Počítala s tím, že na svět přivede pouze jedno dítě. Reakce na dvojnásobné štěstí byla až nepochopitelná. Místo radosti dávala najevo hluboké zklamání. Neplánovanou dceru celý život odstrkovala. Libuše tak nikdy nepocítila pravou mateřskou lásku.

O moc lepší to nebylo ani v partnerských vztazích. Jedinou vážnou známost prožila s hercem a po revoluci politikem Vítězslavem Jandákem, se kterým měla syna Svatopluka. Vytoužené miminko porodila ve třiačtyřiceti letech. Místo svatby ale přišel rozchod. Herečka se rozhodla být svobodnou matkou a vychovat své jediné dítě sama. Dokonce mu dala i svoje příjmení. Přestože o ctitele nouzi neměla, až do smrti už si se žádným jiným mužem nic nezačala. Její život byl pouze syn a divadlo.

Smrtelnou nemoc před kolegy tajila

Libuši Geprtovou celý život sužoval velký strach. V rodině blízcí umírali v poměrně mladém věku na rakovinu. Onkologickému onemocnění podlehl například její otec či starší sestra. Bohužel stejný osud nakonec potkal i ji. Když jí bylo dvaašedesát, lékaři zjistili, že má nádor na mozku. Podstoupila náročnou operaci, která naštěstí dopadla dobře. Herečka dokonce začala věřit, že zákeřnou chorobu překoná. Radost bohužel byla předčasná. Po několika měsících se ukázalo, že metastáze má v celém těle. Svůj statečný boj prohrála 18. listopadu 2005 ve věku třiašedesát let.

Život se nemazlil ani s další českou hereckou kráskou Janou Preissovou:

Libuše Geprtová zemřela v pražském hospicu, kde dožívala. Navštěvoval ji pouze její syn. „Je mi z toho smutno. Před půldruhým měsícem jsme si telefonovali. Gratulovala mi k tomu, že jsem ministrem, a říkala, že mi drží palce. Byla vynikající herečkou. Na pohřeb ale nepůjdu. Na žádný nechodím. Nebyl jsem ani na pohřbu rodičů. Květinu ale samozřejmě pošlu,“ reagoval na její smrt Vítězslav Jandák, který v té době zastával funkci ministra kultury.

Přestože se rozešli, už kvůli synovi, kterého spolu měli, zůstali až do její smrti přátelé. „Chtěli jsme se za Líbou podívat. Sváťa Geprt (její syn, pozn. red) nám to už ale nedoporučoval. Bylo už zle. A tak jsme Líbu nechtěli rušit. Ona tu svoji nemoc totiž úpěnlivě po celou tu dobu tajila,“ uvedl Karel Heřmánek, v jehož divadle Geprtová hrála do poslední chvíle, co jí zdravotní stav dovoloval.

Na partnery měla velkou smůlu také další výrazná herečka Jana Dítětová, kterou si o Vánocích můžeme připomenout v roli babičky v pohádce S čerty nejsou žerty:

Zdroj: Deník Blesk a archiv autora


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.