Celebrity

29. září 2023 19:50

David Laštovka

Štěpánka Haničincová zažila domácí násilí. Prášky na deprese zapíjela alkoholem

Se slavnou herečkou, která patřila mezi dětské idoly několika generací, se osud nemazlil. Když byla malá, prožila doslova peklo. Těžké časy zažila i v dospělosti. Její život vyhasl nešťastnou náhodou za velmi tragických okolností.

Tradovalo se, že Štěpánka Haničincová jako dítě byla prý tak ošklivá, že ji maminka dokonce měla schovávat v kočárku pod záclonkou. Tatínek byl alkoholik, který doma vládl pevnou rukou a všichni se ho báli. Její maminka se kvůli němu dokonce pokusila o sebevraždu.

Po válce Haničincové zemřel malý bratr

„Jestli chcete veselé vzpomínky na dětství, tak ty u mě nenajdete. Neměla jsem hezké dětství. Občas jsme se s bratříčkem museli před tatínkem schovávat. Přišel domů a... Nebyl to hodný člověk. Museli jsme utéct z domu, aby se nám nic nestalo,“ svěřovala se Štěpánka během života v rozhovoru pro časopis Femina.

Vyrovnat se musela i s obrovskou tragédií, když její o čtyři roky mladší bratr zemřel v pouhých deseti letech. Krátce po válce mu v ruce explodoval náhodně sebraný granát. Trauma domácího násilí a ztrátu milovaného sourozence si v sobě nesla celý svůj život. Možná i proto se během kariéry tolik upnula na děti, kterým se věnovala především.

První a druhé manželství Štěpánky Haničincové bolestivě nevyšlo

Ani v manželství jí příliš štěstí nepřálo. Prvním mužem byl o rok starší spolužák z DAMU herec Petr Haničinec, se kterým měla dceru Alexandru. Po třech letech šli od sebe. „Naše partnerství bylo víc kamarádstvím než manželstvím a časem jsme se přirozeně rozešli,“ prozradila o vztahu herečka.

Podruhé se provdala za režiséra Jana Valáška, s nímž měla syna Jana. Brzy ale zjistila, že opět šlápla vedle. Valášek byl velmi žárlivý muž. Když se měli rozvádět, propukla u něj těžká ledvinová choroba, což Štěpánka těžce snášela, a dokonce se nervově zhroutila. Nějaký čas musela být hospitalizována na psychiatrii. Krátce po rozvodu Valášek zemřel, osudnou se mu stala mozková mrtvice.

Třetí manželství s Přeučilem

Až s třetím manželem, hercem Janem Přeučilem, konečně zažila tu pravou lásku. Jiskra mezi nimi přeskočila v roce 1968 během natáčení televizní pohádky. O tři roky později byla svatba. „Když jsme spolu začali žít, tak mi povídá: ‚Víš, já už bych se nechtěla vdávat potřetí, ale tebe bych si vzala.‘ To byla výzva, kterou jsem přijal,“ zavzpomínal Jan Přeučil. Před Staroměstskou radnicí si uvědomil, jak slavnou dámu si vlastně bere. „Náměstí bylo plné lidí, a hlavně jásajících dětí. Všichni nám chtěli popřát. Byla tam i řada kolegů, třeba Josef Vinklář nebo Vladimír Menšík, který nám přinesl štěňátko knírače,“ prozradil Přeučil, který bohužel zažil i Štěpánčin smutný konec a pomalé odcházení ze scény…

Smrt byla rychlá. Ležela nehybně u topení…

Všechno odstartovalo tím, když si její dcera Alexandra vzala chartistu a odstěhovala se s ním do rakouské Vídně. Pro Haničincovou to znamenalo konec v televizi i rozhlase. A kariérní pád, ústup ze slávy neustála. Sužovaly ji deprese a prášky, které na ně brala, zapíjela alkoholem. „Je mi smutno. Jsou dny, kdy se směju a snažím se rozdávat radost lidem kolem sebe, ale uvnitř si připadám neuvěřitelně prázdná a smutná,“ postěžovala si v jednom z posledních rozhovorů.

Po revoluci sice dostala možnost vrátit se zpátky na obrazovku, ale už to nebylo ono. „Neuměla zestárnout. Stále si představovala, že je Štěpánkou, jakou byla vždycky. Televize jí navrhovala, že by mohla být teta Štěpánka nebo babička Štěpánka, ale to ona nechtěla připustit,“ uvedl Přeučil.

Svou manželku našel mrtvou, když se v noci vrátil z natáčení. „Ráno jsem odjel na plac, v jedenáct jsem volal z Kavčích hor a ona říkala, že je vše v pořádku. Když jsem se v noci vrátil, přiběhla fenka Piginka a ta mě k ní přivedla. Štěpánka ležela zraněná nehybně u topení. Zavolal jsem pohotovost, ale pánové ze záchranné služby konstatovali, že spadla o půl osmé a už jí nebylo pomoci,“ popsal Jan Přeučil.

Úřední zpráva o jejím úmrtí uváděla, že trpěla nízkým tlakem a vlivem nevolnosti ztratila rovnováhu a upadla na radiátor ústředního topení. Smrt byla rychlá. Štěpánka Haničincová zemřela 27. října roku 1999, bylo ji osmašedesát let.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.