zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Václav Neckář se do důchodu nechystá. Novou písní chce lidi potěšit a povzbudit

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Anna Kopečková , Vydáno: 30.11.2021
Václav Neckář oslavil letos v říjnu 78. narozeniny a se svou kapelou Bacily je na scéně už 50 let, do penze se ale ještě rozhodně nechystá. Co v předvánoční době dělá?

reklama

Václav Neckář se stal kmotrem nového alba V mapách herce a muzikanta Petra Baťka, s nímž ho spojuje město Plzeň. Petr Batěk, který hrál například v seriálech Sestřičky nebo Krejzovi, z Plzně pochází a Václav Neckář tu v roce 1964 začínal v písničkovém divadélku Alfa. „Měli bychom si uvědomit, že je to žijící legenda. Všichni jsme smrtelní, všichni odcházíme, například Karel Gott, nedávno Meky Žbirka, kterého jsem miloval. A Vaška taky miluju a nechci, aby odešel. Ale přece jenom ten život je pomíjivý a měli bychom si vážit těch lidí, dokud jsou tu s námi,“ řekl Batěk o Václavu Neckářovi v rozhovoru pro pořad Showtime.

Václav Neckář s bratrem Janem a hercem Petrem Baťkem
Autor: profimedia Václav Neckář s bratrem Janem a hercem Petrem Baťkem

S bratrem hraje už od dětství

Václav Neckář a jeho mladší bratr Jan letos slaví se skupinou Bacily už 50 let, což považují za neuvěřitelné. „Já jsem na jevišti poprvé zpíval v Ústí nad Labem v roce 1953 v prvním patře na balkoně a tenkrát mě doprovázel brácha,“ zavzpomínal Václav Neckář a jeho bratr hned dodal: „Na tahací harmoniku, tenkrát mi byly 4 roky.“ Od té doby to spolu táhnou dál, a i když během tohoto období přišlo pár krizí, nikdy se spolu nehádali.

Václav Neckář
Autor: profimedia Václav Neckář

Stojí při sobě v dobrém i zlém

Když spolu v 70. letech začínali, Václav Neckář už působil s Helenou Vondráčkovou a Martou Kubišovou ve slavném triu Golden Kids a byl hvězda. O pět a půl roku mladší Jan tehdy dokončil vojenskou hudební školu a měl jít k posádkové hudbě na Slovensko. Aby mohl zůstat v Praze, Václav ho z vojny vykoupil. Jan napsal pro Václava ty největší hity a byl s ním i ve chvíli, kdy ho v roce 2002 postihla mrtvice. Tenkrát Václav řídil auto na dálnici. Naštěstí dokázal v pořádku dojet a zaparkovat, jen nemohl mluvit. Další dva roky se Jan o svého bratra staral a vařil mu dietní jídla.

Václav si po mrtvici spoustu věcí nepamatoval a musel se znovu učit chodit, mluvit a zpívat. Slova některých jeho evergreenů se mu později začala vybavovat, texty písní v jiných jazycích, například v angličtině, němčině nebo ruštině, ale úplně zapomněl. Dodnes také pomaleji mluví a zpívá jen písně s pomalým rytmem. Důležité je, aby paměť stále trénoval, nicneděláním by se mohla ještě víc zhoršit. Ideální je tedy pro něj koncertovat, současná pandemie covidu se tak pro něj stala rizikem i z jiných než zdravotních důvodů. Musel kvůli ní totiž řadu svých vystoupení zrušit. 

Nová píseň má povzbudit a pohladit po duši

Už deset let je Václav Neckář tak trochu symbolem předvánočního času díky písni Půlnoční, která tehdy znamenala po mrtvici jeho velký návrat na scénu. Ani letos zpěvák nelenil, sešel se s dlouholetými přáteli včetně Marty Kubišové nebo Marie Rottrové ve studiu a společně nazpívali předvánoční píseň Andělé strážní, která má podpořit aktivity dobročinné organizace Člověk v tísni. Je o pomoci a solidaritě v těžkých dobách a zaranžoval ji a zprodukoval Václavův bratr Jan. Píseň vyšla už v roce 2014 na Neckářově albu Mezi svými a její text připomíná, že i v těžkých časech nad námi stojí andělé strážní a stále jsou s námi naděje a víra. Tvůrci věří, že nová píseň pohladí všechny po duši a povzbudí ty, kteří si procházejí těžkým obdobím.

 

 

Zuzana Čaputová

Rozloučení s Miroslavem Žbirkou: Čaputová tiše poděkovala, dorazil i Václav Neckář

Marta Kubišová pro ZOOM.

Marta Kubišová: Emigrovat? Tehdy mě to ani nenapadlo. To až teď

reklama

Související témata: Václav Neckář , píseň Půlnoční , Petr Batěk

reklama

Přečtěte si také

reklama