Celebrity

7. května 2021 06:05

Petra Kloidová

Václav Postránecký zemřel před dvěma lety: Jaké bylo jeho poslední přání?

Od smrti herce Václava Postráneckého uplynuly dva roky. Nejvíce ho nepochybně proslavila komedie S tebou mě baví svět. V posledním období pak seriál TV Prima Krejzovi nebo pořad pro kutily Receptář prima nápadů, kterým pravidelně provázel. O život ho připravila rakovina jícnu, s níž se statečně rval dvanáct měsíců. Jak zrádnou nemoc na sobě objevil a jak se s ní vyrovnával?  

O tom, že trpí vážnou chorobou, se dozvěděl během natáčení filmu Ten, kdo tě miloval. Původně se domníval, že jde o banální věc, která brzy odezní. „Nemoc v tu dobu začínala a nevěděl, co mu je. Myslel, že má chřipku nebo je jenom nachlazen. Vždy mezi obrazy ležel na hotelu a odpočíval. Chodil, jen když se natáčelo s ním,“ zavzpomínal režisér Jan Pachl.

Bolesti ovšem neustupovaly, a když už trvaly dlouhou dobu, navštívil lékaře, který následným vyšetřením zjistil, že se jedná o onkologické onemocnění. Herec podstoupil operaci dutiny břišní a začal docházet na chemoterapie. I přes strašlivou diagnózu, která nedávala moc nadějí na uzdravení, si v nejtěžších chvílích svého života zachovával čistou mysl a nedával na sobě absolutně nic znát. Toužil po jediném, pracovat, dokud mu to jeho zdravotní stav dovolí. „Do poslední klapky odevzdával jen dokonalé výkony. Měl obdiv nás všech,“ řekl o něm režisér Pachl.

Zveřejnění zdravotního stavu

Svoji nemoc nesl Postránecký velmi statečně. Aby předešel spekulacím, rozhodl se jít s pravdou ven a prostřednictvím FTV Prima vydal tiskovou zprávu, v níž oznámil, čím si prochází. „Vážení a milí, v životě každého z nás nastávají různé momenty a různá období. V tom svém právě prožívám zásadní etapu, kdy se snažím vrátit své tělo za pomoci týmu lékařů do obvyklé kondice. Je však jen na mně, abych se k celé věci postavil statečně a čelil tomu beze strachu, jak nejlépe dokážu. Současnou situaci beru jako novou výzvu a příležitost. Nechci se skrývat ani stranit veřejného zájmu, ale věřím, že pochopíte, že nové síly chci nabírat zejména v soukromí a se svými nejbližšími. V některých situacích jsou další slova zbytečná a rozebírání detailů nežádoucí. Velmi si vážím vaší podpory. Děkuji za pochopení a těším se brzy na shledanou,“ vzkázal Václav Postránecký s tím, že i nadále chce dostát všem svým pracovním závazkům.

Nemoc však postupovala dále a bylo mu čím dál hůř. Za necelé čtyři měsíce už byl nucen ze všech projektů odstoupit a plně se věnovat léčbě. I přes to všechno zůstával optimistou. „Neříkám tomu bitva. To bych bojoval sám se sebou. Je to hluboce soukromá a přísně individuální věc každého, koho se to týká. Všechno zatím probíhá, jak má. Jsem hluboce vděčný národu za podporu. I kdyby nešlo o úplně celý národ. Energie účasti je nad všechny léky,“ sdělil herec.

Postránecký věděl, že umírá

Ani psychická odolnost na zákeřnou bestii nezabrala. Rakovina postupně napadla celé jeho tělo a on si začal uvědomovat, že tento boj se vyhrát nedá. „Onemocněl rakovinou jícnu, na kterou byl operován, ale bohužel po zákroku nemoc začala metastázovat do celého těla. A přestože byl velmi statečný, tak tohle už v jeho silách nebylo možné porazit,“ prozradila po jeho smrti jeho manželka Helena.

Když jim lékaři oznámili, že šance na uzdravení je prakticky nulová a Václavův čas se naplnil, domluvili se, že poslední dny stráví doma. Jakmile opouštěl nemocnici, už věděl, že do svých milovaných Říčan jede zemřít. „Chtěl to a věděl to, stejně jako my jsme to chtěli a věděli, že už ho dlouho mít nebudeme. Manžel se ale do poslední chvíle choval neuvěřitelně statečně, jako kdyby se nic nedělo,“ popsala vdova.

Obklopen rodinou odešel v milovaných Říčanech

V milovaném domě v Říčanech, obklopen svými nejbližšími, 7. května ve 22:40 herec umírá... Za ruku ho držela nejen manželka Helena, ale také syn Vilém, který v Písku vystudoval Filmovou akademii, nebo dcera Lucie, díky níž se stal dědečkem. „Jsme moc šťastni, že se manželovi splnilo přání a zemřel doma obklopen rodinou, kterou v životě stavěl nade vše. Netrpěl a odešel v pokoji a to je velký dar. Svůj odchod už ani nevnímal. Jsme za něho vděčni,“ dodala paní Postránecká.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.