zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Václav Postránecký zemřel před dvěma lety: Jaké bylo jeho poslední přání?

Václav Postránecký
Autor: FTV Prima Václav Postránecký
David Laštovka , Vydáno: 07.05.2021
Od smrti herce Václava Postráneckého uplynuly dva roky. Nejvíce ho nepochybně proslavila komedie S tebou mě baví svět. V posledním období pak seriál TV Prima Krejzovi nebo pořad pro kutily Receptář prima nápadů, kterým pravidelně provázel. O život ho připravila rakovina jícnu, s níž se statečně rval dvanáct měsíců. Jak zrádnou nemoc na sobě objevil a jak se s ní vyrovnával?  

reklama

O tom, že trpí vážnou chorobou, se dozvěděl během natáčení filmu Ten, kdo tě miloval. Původně se domníval, že jde o banální věc, která brzy odezní. „Nemoc v tu dobu začínala a nevěděl, co mu je. Myslel, že má chřipku nebo je jenom nachlazen. Vždy mezi obrazy ležel na hotelu a odpočíval. Chodil, jen když se natáčelo s ním,“ zavzpomínal režisér Jan Pachl.

Bolesti ovšem neustupovaly, a když už trvaly dlouhou dobu, navštívil lékaře, který následným vyšetřením zjistil, že se jedná o onkologické onemocnění. Herec podstoupil operaci dutiny břišní a začal docházet na chemoterapie. I přes strašlivou diagnózu, která nedávala moc nadějí na uzdravení, si v nejtěžších chvílích svého života zachovával čistou mysl a nedával na sobě absolutně nic znát. Toužil po jediném, pracovat, dokud mu to jeho zdravotní stav dovolí. „Do poslední klapky odevzdával jen dokonalé výkony. Měl obdiv nás všech,“ řekl o něm režisér Pachl.

Václav Postránecký
Autor: FTV Prima Václav Postránecký

Zveřejnění zdravotního stavu

Svoji nemoc nesl Postránecký velmi statečně. Aby předešel spekulacím, rozhodl se jít s pravdou ven a prostřednictvím FTV Prima vydal tiskovou zprávu, v níž oznámil, čím si prochází. „Vážení a milí, v životě každého z nás nastávají různé momenty a různá období. V tom svém právě prožívám zásadní etapu, kdy se snažím vrátit své tělo za pomoci týmu lékařů do obvyklé kondice. Je však jen na mně, abych se k celé věci postavil statečně a čelil tomu beze strachu, jak nejlépe dokážu. Současnou situaci beru jako novou výzvu a příležitost. Nechci se skrývat ani stranit veřejného zájmu, ale věřím, že pochopíte, že nové síly chci nabírat zejména v soukromí a se svými nejbližšími. V některých situacích jsou další slova zbytečná a rozebírání detailů nežádoucí. Velmi si vážím vaší podpory. Děkuji za pochopení a těším se brzy na shledanou,“ vzkázal Václav Postránecký s tím, že i nadále chce dostát všem svým pracovním závazkům.

Michal Suchánek (Fero Čumpelík) a Václav Postránecký (Jan Krejza)
Autor: FTV Prima Michal Suchánek (Fero Čumpelík) a Václav Postránecký (Jan Krejza)

Nemoc však postupovala dále a bylo mu čím dál hůř. Za necelé čtyři měsíce už byl nucen ze všech projektů odstoupit a plně se věnovat léčbě. I přes to všechno zůstával optimistou. „Neříkám tomu bitva. To bych bojoval sám se sebou. Je to hluboce soukromá a přísně individuální věc každého, koho se to týká. Všechno zatím probíhá, jak má. Jsem hluboce vděčný národu za podporu. I kdyby nešlo o úplně celý národ. Energie účasti je nad všechny léky,“ sdělil herec.

Postránecký věděl, že umírá

Ani psychická odolnost na zákeřnou bestii nezabrala. Rakovina postupně napadla celé jeho tělo a on si začal uvědomovat, že tento boj se vyhrát nedá. „Onemocněl rakovinou jícnu, na kterou byl operován, ale bohužel po zákroku nemoc začala metastázovat do celého těla. A přestože byl velmi statečný, tak tohle už v jeho silách nebylo možné porazit,“ prozradila po jeho smrti jeho manželka Helena. 

Herci seriálu Vinaři Jitka Smutná a Václav Postránecký
Autor: Jiří Janoušek Herci seriálu Vinaři Jitka Smutná a Václav Postránecký

Když jim lékaři oznámili, že šance na uzdravení je prakticky nulová a Václavův čas se naplnil, domluvili se, že poslední dny stráví doma. Jakmile opouštěl nemocnici, už věděl, že do svých milovaných Říčan jede zemřít. „Chtěl to a věděl to, stejně jako my jsme to chtěli a věděli, že už ho dlouho mít nebudeme. Manžel se ale do poslední chvíle choval neuvěřitelně statečně, jako kdyby se nic nedělo,“ popsala vdova. 

Obklopen rodinou odešel v milovaných Říčanech

V milovaném domě v Říčanech, obklopen svými nejbližšími, 7. května ve 22:40 herec umírá... Za ruku ho držela nejen manželka Helena, ale také syn Vilém, který v Písku vystudoval Filmovou akademii, nebo dcera Lucie, díky níž se stal dědečkem. „Jsme moc šťastni, že se manželovi splnilo přání a zemřel doma obklopen rodinou, kterou v životě stavěl nade vše. Netrpěl a odešel v pokoji a to je velký dar. Svůj odchod už ani nevnímal. Jsme za něho vděčni,“ dodala paní Postránecká. 

Iveta Bartošová byla v bulváru tématem číslo jedna

Iveta Bartošová před smrtí? Tvrdila, že psychiatři jsou zlí. Mohli jí pomoci

reklama

Související témata: Václav Postránecký , výročí smrti

reklama

Přečtěte si také

reklama