Celebrity

18. května 2021 06:05

Gabriela Kolinová

Dojemná zpověď Veroniky Kašákové: Cítím bolest. Snad na nemoc syna najdou lék

Modelka Veronika Kašáková je mámou tříměsíčního syna Matyáška, který trpí vzácnou metabolickou vadou zvanou fenylketonurie. Co to znamená? Musí dodržovat přísnou dietu a nesmí pozřít žádnou bílkovinu, se kterou by si jeho játra neuměla poradit. Veronika je ale neuvěřitelně silná žena. O nemoci svého syna mluví a společně s ní bojují. I když se slzami v očích přiznává, že někdy je to opravdu těžké a strach a bolest cítí.

Modelka Veronika Kašáková se stala mámou před třemi měsíci. A je to prý to nejlepší, co ji mohlo potkat: „Být maminkou je zatím to nejkrásnější, co jsem zatím mohla dělat a strašně si to užívám. A jsem tam jako na výsluní s tím mým zázrakem, co mám,“ prozradila v pořadu Showtime, kde také promluvila o synově nemoci.

Malý Matyáš je na pohled naprosto zdravé miminko, smíšek, celý život ale bude muset dodržovat velmi přísnou dietu. „Trpí fenylketonurí což znamená, že jeho játra neumí zpracovat jednu z aminokyselin, takzvaný fenylalanin, ten je obsažený v bílkovinách, které přijímáme v jídle, a bílkoviny jsou obsaženy i v mateřském mléce,“ popsala závažnou nemoc jednatřicetiletá finalistka České Miss 2014. Veronika promluvila i o tom, jak náročné bylo kojení.

Nejtěžší moment života přišel po porodu

Veronika se diagnózu dozvěděla pár dní po porodu. Když jí tuto informaci zavolali z nemonice, byl to pro ni šok: „Nedokážu přenést slovy, co se v mamince odehrává, když jí to zavolají... Je to strašnej šok pro každou mámu. Trpíme, když má naše dítě třísku nebo si odře koleno, a tohle bylo desetinásobný a navždy to bude jeden z těch těžších momentů,“ svěřila se v pořadu Showtime Veronika, která neudržela slzy.

Ona i syn Matyáš jsou ale velcí bojovníci. A Matyáš prý Veronice všechen ten vnitřní strach a bolest, kterou cítí, vynahrazuje: „Je úžasnej. Ale jakej jinej by mohl být, když je ze mě a z Milana. Já to říkám pořád, že je prostě výjimečnej. Vždycky, když se mu podívám do očí, tak mi jakoby říká, že to zvládneme a že se nemusím bát,“ myslí si pyšná maminka.

Matyáš může jen vodu, cukr a olej. Omezeně pak ovoce a zeleninu

Největší stres je to jistě pro rodiče. Hlavně ta přísná dieta, každá chyba může jejich dítě ohrozit na životě. Matyáš má povolené v podstatě jen tři potraviny: „Myslím, že Matyáš to zvládne levou zadní, protože pro něj to bude normální. Bude mít celej život svoje krabičky s jídlem. Neomezeně může jen vodu, cukr a olej a omezeně pak nějakou zeleninu a ovoce. Všechno ostatní jsou speciální jídla, která tady bohužel nikde nekoupíme, takže ze mě bude kuchařka. Budu péct to, co mi doteď nešlo,“ dodala s úsměvem sympatická modelka. V jednu věc Matyáškova maminka tajně doufá: „Třeba na to jednou bude lék a jednou ho vyléčí.“

Veronika Kašáková má svůj nadační fond, který pomáhá dětem z dětských domovů, kde také ona sama vyrůstala. Ted chce svoji aktivitu rozšířit o pomoc rodinám se stejně nemocnými dětmi, jako je její Matyáš. V Česku jich je kolem osmi set. „Budu veřejně povídat o synově nemoci, protože si myslím, že ta osvěta je důležitá. A třeba i Matyáš bude ten, který o tom bude jednou povídat, i když teď vůbec nic neví,“ dodala s úsměvem na tváři.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.