zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Modelka Kašáková o vážné nemoci syna: Moje sebemenší chyba může Matyáše ohrozit

Veronika Kašáková se sžívá s náročnou péčí o nemocného syna
Autor: profimedia Veronika Kašáková se sžívá s náročnou péčí o nemocného syna
Lenka Nováková , Vydáno: 23.04.2021
Modelka Veronika Kašáková zveřejnila po narození syna srdceryvnou zprávu o tom, že její syn trpí vážnou metabolickou poruchou. Může v podstatě jen tři potraviny. Novopečená maminka se s nemocí maličkého vyrovnávala těžce, na sociálních sítích popisuje, jak se sžívá s náročnou péčí o syna. Jakákoliv chyba může být fatální.

reklama

Péče o syna podle tabulek

Modelka a finalistka České Miss 2014 vyrůstala v dětském domově a lidské příběhy a osudy jí rozhodně nejsou cizí. Teď ji ale naplno zaměstnává starost o roztomilého synka, který trpí poruchou zvanou fenylketonurie.

Syn modelky, Matyáš, nemůže skoro žádné bílkoviny, protože mu v játrech nefunguje enzym, který štěpí jednu z aminokyselin, takzvaný fenylalanin. „Z normálního jídla může pouze vodu, olej a cukr. Každá neděle je pro mě další stres, protože mu odebíráme krev z paty a následně čekáme na změnu celého režimu podle hladiny (fenylalaninu – pozn. redakce). To probrečím celé,“ píše na Instagramu Kašáková. Pokud je stav syna dobrý, může kojit, ale musí synka vážit před kojením a po něm, které může probíhat jen v určité době navržené lékaři. Péče o syna se u mladé maminky tak smrskla do seznamu, který musí přísně dodržovat.

Zdraví syna v rukách matky a rodiny

Veronika Kašáková se po týdnech znovu podělila o zkušenost s náročnou péčí o miminko. Uvědomuje si obrovskou zodpovědnost, kterou vůči synovi má. Sebemenší chyba by malého Matyáše mohla stát život. Musí totiž dodržovat dlouhý seznam doporučení od lékařů.

„Největší životní výhra je, když se vám narodí zdravé dítě... bezesporu. Zdraví dítěte, které mám já, mám v rukou já, naše rodina, později jeho kolektiv a především pak on sám. Zodpovědnost máme všechny mámy, to je jasné, ale u PKU dětí to hold dostanete černé na bílém po sedmi dnech života vašeho miminka. Musíte tohle všechno, říkají lékaři (rozuměj, dlouhý seznam) nebo, nedejbože, se stane tohle....“ sdělila modelka.

Vlna solidarity dalších matek

To, že Veronika Kašáková zveřejnila svůj příběh novopečené maminky, která se nemůže těšit ze svého potomka jako ostatní matky, vyvolalo vlnu solidarity, ale také některé ženy donutilo sdílet svůj příběh péče o vážně nemocné dítě. V komentářích tak Veronice posílají hodně síly a rozepisují se o svých životních zkušenostech. 

„Milá Veroniko, pamatuji si to jako včera, když jsem seděla doma s čerstvým miminečkem doma v náručí a měla jsem hovor z vinohradské nemocnice, že mojí dceři vyšel pozitivně screening z patičky, a že okamžitě musíme zpět do nemocnice, že dcera nemá vyvinutou štítnou žlázu. Nevěděla jsem, jak moc důležitá je štítná žláza, že čtyři dny byla dcera bez hormonů, a je možné částečné poškození sluchu, a že pokud nedostane hormony, bude mentálně postižená, protože bez léků bude mít poškozený mozek. Já jen brečela a doktorka mi suše řekla, ať se vzpamatuji a nebrečím,“ vzpomíná jedna ze sledujících Veroniky.

Vzpomíná, jak to pro ni bylo strašně těžké: „Přes den jsem se učila starat o moje miminko a po večerech jsem brečela ve sprše, aby mě nikdo neslyšel. Tak jsem se o ni bála. Každé ráno dostala na lžičce svoje léky zakápnuté mlékem a po nějakém čase nás pustili domů. Dodnes bere léky a vždy bude. Její hodnoty pořád kolísají podle toho, jak roste. V půl roce jsme byli na vyšetření sluchu a naštěstí vše v pořádku. Pamatuji si na beznaděj v nemocnici, na moje výčitky, kde jsem udělala chybu, na sebelítost, proč zrovna já a moje dítě? Na první otázku, proč musí brát každý den léky? Jednou jsem četla, že Bůh naloží každému, kolik je schopný unést a vy jste velmi silná. Oba jste. Posílám Vám hodně vnitřní síly. Jako máma mámě, kterým vyšel screening pozitivně,“ napsala v dojemném dopise. 

Vendula Pizingerová se svým mužem Josefem, se kterým má pětiměsíčního Josífka.

Vendula Pizingerová přiznala: Jsem unavená, je to náročná mateřská. Co ji tak zmáhá?

Herečka Kristýna Leichtová má dvě dcery. Druhou rodila doma.

Kristýna Leichtová: Kritika za domácí porod se mě nedotkla. Věděla jsem, co dělám

 

Veronika Kašáková je statečná bojovnice. Společně se synem zápasí s jeho vážnou metabolickou poruchou.

Smutná Kašáková: Kojení je boj. Syn nikdy neochutná normální jídlo, jen tři potraviny

reklama

Související témata: Veronika Kašáková , metabolická porucha , syn

reklama

Přečtěte si také

reklama