Wabi Daněk překonal závislost na alkoholu i těžkou mrtvici. Zabila ho rakovina

Zpěvák s charismatickým hlasem, folková legenda Wabi Daněk, jehož nejvíce proslavila píseň Rosa na kolejích byl blízko smrti několikrát. Přestože zásadně změnil životní styl a snažil se dělat všechno proto, aby tu byl co nejdéle, osud byl proti. Wabi Daněk by oslavil 75. narozeniny.

Hudebník, jehož pravé jméno bylo Stanislav Jan Daněk, byl původním povoláním řidič záchranné služby. Přezdívku Wabi si vysloužil tím, že na začátku kariéry rád hrával na kytaru skladby od trampského písničkáře Jiřího Wabi Ryvoly. Když se dostal na vrchol slávy, žil velmi bouřlivým životem a jeho životospráva dostávala zabrat. A nakonec se podepsala i na jeho zdraví. Potýkal se závislostí na alkoholu a hrozila mu cirhóza jater.

Byly doby, kdy popíjel až půl litru tvrdého alkoholu denně. Od nejbližších a lékařů proto dostal nůž na krk a musel ze sebou začít něco dělat. „Nebylo se o čem rozhodovat, to bylo buď alkohol a rakev, nebo bez alkoholu, a ještě nějaký život,“ svěřil se písničkář v pořadu 13. komnata. Ze začátku docházel do protialkoholní léčebny, ale k pití se nakonec znovu vrátil. Abstinovat se mu podařilo až na druhý pokus. Navíc radikálně změnil životní styl. Najel na redukční dietu, upravil si jídelníček a začal jíst zdravě. Věděl, že bez alkoholu a tučných jídel se bude muset obejít až do konce života.

Wabimu Daňkovi po mozkové mrtvici hrozily stejné problémy s řečí jako má Václav Neckář

Podruhé měl namále, když prodělal mozkovou mrtvici. Dokonce mu vážně hrozilo, že ho postihne stejný osud jako zpěváka Václava Neckáře, který měl problémy s řečí a musel se znovu učit všechna slova. „Přijel jsem domů z příjemného koncertu a udělalo se mi špatně. Zničehonic motolice. Sedl jsem si a řekl manželce, že tohle nesignalizuje nic dobrého, ať zavolá na pohotovost. Cítil jsem, jak mě v hlavě něco křuplo, praskla žilka. V nemocnici jsem zůstal čtyři měsíce. Lékaři mi sdělili, že jsem měl velké štěstí. Stačilo málo a byl by konec. Tehdy jsem si uvědomil, že jsou důležitější věci, než je sláva, než jsou peníze. Od té doby se na ten svět dívám trochu jinak,“ popisoval Wabi v pořadu 13. komnata.

Osudnou se mu nakonec stala zákeřná rakovina, s kterou bojoval čtyři roky. Zemřel v listopadu 2017 ve věku 70 let. „Už to vypadalo, že to bude úspěšný boj, ale nakonec ho ta hnusná nemoc stejně dohnala. Byl jsem u něho pár týdnů před tím, než zemřel. To už jenom ležel. Je dobře, že odešel v kruhu rodinném, tedy doma, a ne v nemocnici,“ uvedl bavič Milan Pitkin, který patřil k jeho dlouholetým kamarádům.

Wabi Daněk měl čtyři děti Z prvního manželství dcery Markétu a Renátu, ze druhého syny Stanislava a Šimona.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 6. 6. 2023

Díky společenským událostem nebo skupinovým aktivitám byste se mohli dostat do kontaktu s mnoha lidmi, Berani, a to jak s blízkými přáteli, tak s náhodnými známými. Do vašeho života může vstoupit nová osoba, která pro vás bude mít zásadní význam. Mohou se objevit záležitosti, které vás silně ovlivňují, a vy pravděpodobně nebudete váhat s vyjádřením svých názorů. To je v pořádku, protože budete taktní a ostatní ocení vaši upřímnost.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.