zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Do Sněmovny míří rekordní počet žen. Němcová: Je vidět, že nepotřebujeme kvóty

Markéta Pekarová Adamová
Autor: profimedia Markéta Pekarová Adamová
Gabriela Kolinová , Vydáno: 11.10.2021
Volby do Poslanecké sněmovny si mohou na konto připsat i jeden rekord. Do parlamentních lavic zasedne celkem padesát žen, což je v české historii zatím nejvyšší počet. I díky kroužkování. „Je vidět, že nepotřebujeme kvóty,“ říká senátorka Miroslava Němcová.

reklama

Dosud bylo nejvíce poslankyň zvoleno v letech 2010 a 2017, v obou případech jich bylo 44. „Preferenční hlasy ukázaly, že lidé v Česku o ženy v politice stojí. Do Sněmovny se dostalo celkem 50 žen, tedy o 6 více, než v předchozích volbách, což je v české historii rekordní počet. Z naší analýzy vyplývá, že 13 žen by se do Sněmovny nebýt kroužkování vůbec nedostalo,“ řekla webu Prima Ženy Johanna Neje z iniciativy Zakroužkuj ženu. 

Je vidět, že kroužkování se stalo tématem letošních voleb. Iniciativa Zakroužkuj ženu je s výsledkem voleb spokojená. „Ano, je to pokrok a ukazuje, že ženy v politice v Česku chceme, i přesto, že se nedostávají na přední příčky kandidátek,“ dodala Neje. 

Miroslava Němcová kroužkovala a podpořila ty, za kterými vidí úspěch

Senátorka a bývalá poslankyně Miroslava Němcová doufá, že lidé kroužkovali hlavně dle svého přesvědčení, ne jen podle pohlaví. „Já sama jsem kroužkovala, ale jen ty ženy, které znám a vidím jejich úspěchy. Doufám, že to lidé dělali stejně, že třeba věděli o kvalitách dané starostky. Ale rozhodně nechci ubírat zásluhy iniciativám,“ řekla webu Prima Ženy Němcová. Z rekordního počtu žen v poslanecké Sněmovně má radost a výsledek podle ní dokazuje, že nepotřebujeme kvóty a další opatření pro vyšší zastoupení žen v politice.

Eva Holubová kroužkem vyjádříla dík ochotné zastupitelce

Možnost kroužkování využila také herečka Eva Holubová a podpořila ženu, s níž má dobrou zkušenost. „Přiznám se, že jsem letos kroužkovala. Na 10. místě volební kandidátky č. 17 PirSTAN je paní Ing. Eva Tylová. Osobně ji neznám, ale když chtěli u domu, kde jsem celý život bydlela, přeměnit zahradu, kde jsem trávila dětství, na parkoviště, velmi nám pomohla,“ napsala na svém Instagramu Holubová.  

Herečka píše, že si uvědomuje, že ji ani nepoděkovala, tak ji ochotu vrátila kroužkem. „Tak jsem to udělala touto cestou i za všechny děti, které si dál mohou na zahradě hrát, za všechny babky a dědečky, kteří mohou na zahradě sedávat, za ženy, které tam ještě tu a tam věší prádlo,“ dodala.

A jaké bude rozložení sil dle politických stran? Nejvíce žen bylo zvoleno za hnutí ANO (20), následuje koalice Pirátů a STAN (13), koalice Spolu (12) a hnutí SPD (5). Největší podíl nově zvolených poslankyň se nachází v řadách koalice PirSTAN.

Za volební právo svedly ženy dramatický a krvavý boj.

Za volební právo ženy svedly dramatický boj. Uspěly i díky dobře zvolenému oblečení

 

Leona Machálková přišla k volbám s dospělým synem, Roman Vojtek byl optimistický a usmíval se.

Volby a VIP: Kdo volil s dospělými dětmi, kdo vzpomínal na školu a koho naštvala komise?

reklama

Související témata: volby , volby 2021 , Miroslava Němcová

reklama

Přečtěte si také

reklama