zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Autem na dovolenou: Co dělat, aby vás záda nebolela

Autem na dovolenou: Co dělat, aby vás záda nebolela
Autor: iStock Autem na dovolenou: Co dělat, aby vás záda nebolela
anna kopečková , Vydáno: 28.06.2018
I letos vyráží řada Čechů po vlastní ose, aby si užili dovolenou u moře. Dlouhé cesty autem však dokážou otrávit i zaryté romantiky. Jak zvládnout úmornou jízdu, aby vás po ní nic nebolelo a mohli jste si dovolenou opravdu užít?

reklama

Na letní dovolenou se podle letošního průzkumu společnosti STEM/MARK chystají dvě třetiny Čechů. Bezmála 40 procent obyvatel nejraději volí dopravu autem, pro dalších 32 procent je ideálním prostředkem letadlo. Zvlášť pro řidiče a jejich pohybový aparát je však dlouhé sezení za volantem náročné, nejčastěji trpí bolestmi krční a bederní páteře.

„Za volantem je člověk nucen držet hlavu předsunutou a zároveň mít horní krční páteř v mírném záklonu. Takové svalové strnutí po dlouhou dobu může ústit v blokádu krční páteře, která způsobuje nepříjemné bolesti hlavy, migrény, hučení v uších nebo pohybující se světélka v zorném poli,“ upozorňuje hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Podle ní by měl řidič během dlouhé cesty vystoupit z vozu a protáhnout se minimálně každých 45 minut. Za volantem pak pomáhá alespoň střídat polohy pánve, ramen, hlavy a končetin, samozřejmě jen do té míry, jak to dovoluje bezpečnost jízdy.

Sedící kompromis

Vzhledem ke konstrukci standardního automobilového sedadla nemůže řidič dodržet pravidla zdravého sedu, jako jsou přímá záda, lehce naklopená v pánvi vpřed, s nohama rozkročenýma do šíře pánve. Už správné nastavení sedadla však může řidiče od bolesti významně uchránit.

„Kolena řidiče nemohou být při jízdě níže než kyčle, proto se při řízení automobilu nevyhneme kompromisům. Základním požadavkem je úhel, který svírá opěradlo se sedákem, v rozmezí 95 až 100 stupňů. Při takto vzpřímeném sedu řidič nejlépe vnímá chování vozu, případně čelí únavě, nebo dokonce mikrospánku a je účinně chráněn bezpečnostním pásem," vysvětluje Iva Bílková. Efekt zdravého sedu může posílit malý míč zvaný overball nebo složená deka, které si vložíte za záda v úrovni pasu a tím jednoduše předejdete bolesti zad. 

Zkontrolujte vzdálenosti

Zvlášť v automobilu vybaveném airbagy by měl být volant nastaven ve vzdálenosti minimálně 25 centimetrů od hrudního koše řidiče opřeného zády o opěradlo. Jednoduchý způsob, jak stanovit vhodnou vzdálenost sedadla od volantu, je napnout ruku a položit ji na volant. Ruka by se měla horní hrany volantu dotýkat zápěstím. Další důležitý prvek sedačky je opěrka hlavy. Ta nesmí být níž než hlava pasažéra, jen tehdy snižuje napětí svalů krční páteře a ramen a je bezpečnou oporou šíje a hlavy.

CVIKY DO AUTA

1. Protažení svalů okolo páteře/šíje

Protahovat se dá i za volantem, při čekání v koloně nebo na semaforu. Levou ruku vsuňte pod levou půlku zadku. Pravou ruku přiložte na hlavu nad levé ucho a ukloňte hlavu doprava. Při nádechu směřujte očima doleva nahoru. Při výdechu směřujte očima doprava dolů. Sklopte hlavu obličejem dolů. Nadechněte se a očima směřujte doleva nahoru. S výdechem směřujte oči doprava dolů. Vraťte se zpět do výchozí polohy a celý cvik opakujte na druhou stranu. 

2. Zásuvka vsedě

Tento cvik uvolní ztuhlé šíjové svaly a blokády krční páteře. Lze ho navíc provádět i v autě. Posaďte se do vzpřímeného sedu s pažemi volně podél těla. Zvolna táhněte bradu vzad, jako byste ji tlačili do krku, a vytahujte se ke stropu. V maximálním zatlačení brady vzad setrvejte 2–3 vteřiny a volně dýchejte, nezvedejte ramena. Uvolněte a bradu pomalu pouštějte do původní pozice. 

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Únava přichází pomalu a je zrádná

Únava za volantem? 4 tipy, jak s ní rychle zatočíte

 

Autem s dětmi v klidu a v pohodě

Jak přežít cestování s dětmi: Jedeme autem

 

 

Když budete vy v pohodě, budou v pohodě i vaše děti

Letadlem s dětmi na dovolenou? Na tyto věci nezapomeňte

7 věcí, které vás můžou na dovolené v zahraničí zaskočit

Jiný kraj, jiný mrav. A nemusíte jezdit ani moc daleko. Některé pro nás neobvyklé zvyky vás můžou překvapit i v evropských zemích.

Mlaskání u jídla

dovolená zahraničí mlaskání

Pokud se vydáte do Asie, neměl by vám ujít fakt, že místní jsou skuteční labužníci. Nejenže většinu pokrmů konzumují rukama, ale u jídla velmi nahlas mlaskají. Nepříjemného zvuku se bohužel jen tak nezbavíte. Nezbývá nic jiného,než si na něj zvyknout.

reklama

Související témata: dovolená , řízení , bolest , léto , prázdniny , řidič , bolest zad , bolest za krkem , krční páteř , cestování autem , jízda autem , jak správně sedět

reklama

Přečtěte si také

reklama