Není vodák jako vodák: 5 typů, které můžete v létě potkat

Vodáctví je u nás oblíbená zábava. Čechy už ale neláká jen přecpaná Vltava. Asi 10 tisíc Čechů vlastní průkaz jachetního kapitána a tisíce dalších s oblibou sjíždí i zahraniční divoké řeky. Jezdíte na vodu i vy? A ke kterému druhu vodáků patříte?

Vodák český prázdninový

Pohodová jízda na české řece spojená s trampskou romantikou, to by ocenil i Michal Tučný. Vodáky prázdninové potkáte nejčastěji na kánoi, i těch ale existuje několik druhů. Nejčastěji užívaným typem jsou nafukovací kánoe typu PALAVA, dalšími variantami jsou kánoe laminátové a plastové. Ty jsou v porovnání s nafukovacími těžší, rychlejší a obratnější, ale případné závady bývají pro loď fatální.

Vodák prázdninový nezapomene na večerní pivo a písničku u ohně, písničku na lodi a občas i písničku ve společných sprchách v kempu. Nejčastěji ho potkáte tam, kde byl vloni. Špekáček je nutností.

Vodák přímořský

Moderní vodáky dnes lákají nejen klasické čluny, ale často i jachting. Čechy na jachtách potkáte po celém Středozemním moři. Podle prezidenta České asociace námořního jachtingu Martina Balogeva vlastní průkaz jachetního kapitána asi 10 tisíc Čechů. „Jednoznačně nejoblíbenější destinací je Chorvatsko. Nabízí totiž velké množství nejrůznějších ostrůvků a zátok, kam se bez lodi jednoduše nepodíváte. Plavby zde jsou tedy i velmi bezpečné. Z těch dalších lze jmenovat Řecko i o poznání chladnější Balt,“ jmenuje Balogev.

Nejsou to ale jen jachtaři. Češi s sebou na vodou berou i nafukovací kajaky a tradiční dovolenou na pláži si zpestřují sportovním zážitkem. Co patří do výbavy vodáka přímořského? Polo tričko s límečkem v námořnické modré, bermudy a krém s UV filtrem 50, protože přeci jen… přijel z Berouna.

Zahraniční kajakář

Právě na kajacích nejčastěji vyjíždějí české posádky na zahraniční řeky. Ať už se jedná o asi nejoblíbenější Rakousko, nebo o trochu vzdálenější Itálii, kajakářů zde potkáte nespočet. „Výhodou kajaků je jejich velikost. V porovnání s kánoemi jsou menší, rychlejší a obratnější. Při plavbě se tak vodák méně nadře,“ popisuje Lucie Kadlecová z české společnosti GUMOTEX. Velikost je výhodou i nevýhodou kajaků – čím menší a obratnější jsou, tím méně bagáže s sebou uvezete, a tak vodáky často musí doprovázet větší loď nebo auto.

Jak poznat kajakáře zahraničního? Vodu bere zodpovědně. V jeho výbavě nikdy nechybí vesta (ta by ale neměla chybět žádnému vodákovi), helma a neopren. Na rozdíl od vodáka prázdninového nerad sjíždí stále stejné řeky, ale raději objevuje nová místa a překážky. Ti nejkvalitnější se rozcvičují už od března.

Vodák rybářský

Vodáky rybářské nelze podceňovat, vždyť rybářství je sport, který vyžaduje nervy hráče curlingu a postřeh hokejového brankáře. Rybáře lze rozdělit na tři druhy – rybáře klasika potkáte na pramici, rybáře sportovního zase na kajaku a rybáře pohodáře na motorových člunech, které jsou sice pohodlné, ale ryby často vyplaší. Díky nim se ale mohou dostat i na místa, kde by jinak rybolov nebyl možný a užít si zápas s úlovkem z blízkosti vodní hladiny.

Jak poznáte vodáka rybářského? Musíte ho najít v jeho maskování – nespočet různých kapsiček na rybářských vestách, za kterými se schovává, má své opodstatnění. Ke kamufláži samozřejmě patří i klobouk nebo kšiltovka. Ze zahraničních rybářských destinací je dnes velmi oblíbený například rybolov na moři v Norsku, Rio Ebro ve Španělsku, které se hemží kapry, sumci a candáty, i jezera a řeky ve Švédsku, kde si užijí milovníci štik, okounů, pstruhů.

Rafťáci

Rafťáci jsou parťáci a tak se na divokou vodu vydávají ve větších skupinách. Při vyprávění svých příhod se budou tvářit neohroženě, ale faktem je, že bez jekotu neprojeli větší peřej. Na druhou stranu, jekot je to zasloužený, přeci jen divoká je divoká a nebezpečný tu může být leckterý kámen. Rafťáky tedy nepodceňujte, tady se o teenagerovskou komedii nejedná.

Pár rad, než vyrazíte na vodu

Kam se vydat?

Jak již bylo výše zmíněno, klasikou je jednoznačně Vltava, na níž se každoročně vydává nejvíce vodáckých nadšenců. I pro rekreační vodáky je výhodou záruka stabilního toku také během suchého období. Zároveň je zde velké množství kempů a občerstvení na vodě. Největším mínusem je velká oblíbenost této řeky. Před jezy a u místních barů se tak musíte připravit na občasné fronty.

Pokud chcete větší klid a zažít pravou vodáckou atmosféru, tak byste se měli vydat na Otavu. Při této volbě vám bude odměnou klidná a romantická jízda s minimem turistů. Horší je to se splavností. Naplánovat si výlet na Otavu je těžší hlavně během delšího sucha. Stejně jako další české řeky totiž trpí v posledních letech nedostatkem vody.

Mezi další varianty patří například Sázava, která patří mezi nejzábavnější řeky u nás. Tomu také odpovídá množství vodáků, kteří ji navštíví. Najdete zde různé obtížnosti, takže je ideální jak pro začátečníky, tak pro zkušenější. Méně známé jsou řeky Lužnice a Dyje. Je jedno, kterou z těchto dvou variant zvolíte. Obě řeky vám nabídnou krásnou přírodu a zajímává místa, kde se můžete zastavit.

Kdy vyrazit?

Hlavní sezona začíná v polovině června a pokračuje v průběhu letních prázdnin. Pokud se tedy v blízkosti davů necítíte jako ryba ve vodě, zkuste konec sezony. Ta končí v druhé polovině září, ale při nestálém počasí a dlouhotrvajícím suchu je opožděná dovolená na vodě poměrně v ohrožení. Potkávání neznámých lidí ale k vodě patří, alespoň tak můžete navázat nová přátelství.

Jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují plány mnoha vodáků, je počasí. Některé z řek jsou při velkém suchu téměř nesjízdné, proto byste měli bedlivě sledovat, kdy zaprší a kdy naopak raději zůstat doma.

Jakou loď zvolit?

Pro každou řeku je vhodný jiný typ lodi. Zároveň by si posádka měla vybírat podle toho, co od vody očekávají a jak zkušení jsou jednotliví členové. Prázdninová méně zkušená posádka by měla volit spíše nafukovací plavidlo. Je jedno, jestli zvolíte raft nebo nafukovací kánoi. Platí pravidlo, že čím širší je loď, tím stabilnější, ale zato pomalejší jízda. Zkušenější vodáci mohou volit pevné plastové lodě, oproti těm nafukovacím jsou rychlejší a méně se na nich nadřete.

Co s sebou na vodu?

K pravé vodě patří také pobyt pod stanem. Samozřejmostí je tedy kvalitní stan, karimatka, spacák a další propriety určené pro život v kempu. Nezapomeňte si hlavně nepromokavé boty, které se vám budou hodit večer, a také nepromokavou bundu nebo pláštěnku. Na případná malá zranění si vezměte malou lékárničku. A budete u vody, takže i dobrý repelent proti komárům. Pamatujte, že čím více věcí si s sebou vezmete, tím těžší budete mít barel nebo vodotěsný vak. Ten si umístíte do lodi a zajistí vám, že vaše bagáž bude v suchu. Pokud ho ovšem budete mít těžký, tak vám může při vypadnutí klesat na dno takovou rychlostí, jakou byste rozhodně nečekali. Kromě zmiňovaných věcí si přibalte také teplé oblečení, pokrývku hlavy a provaz nebo provázek, který využijete například na sušení ponožek nebo na přetahování lodi přes nesjízdný jez.

Jak je to s alkoholem?

V poslední době se neustále hovoří o tom, zda by měli být vodáci pokutování za to, když před jízdou na lodi požijí alkohol. V médiích se objevují články o tom, že může mít posádka v krvi 0,5 promile alkoholu. Jinde se zase dočtete, že vám za alkohol pokuta nehrozí. Kde je tedy pravda? Momentálně se žádné změny ještě nekonají. Zatím tedy platí nulová tolerance alkoholu na lodi. Pokud zákon nedodržíte, tak vám hrozí pokuta v hodnotě až 100 tisíc korun. Pravdou je, že Poslanecká sněmovna schválila návrh zákona, který počítá s tím, že by měli vodáci povoleno 0,5 promile alkoholu v krvi. Senátoři návrh schválili, ale poslali ho zpět do sněmovny s tím, že by chtěli stejnou výjimku pro cyklisty. Pořád tedy platí, že na vodu nemůžete vyrazit pod vlivem alkoholu. Zda se výjimka stihne uzákonit ještě během letošní sezony je zatím nejisté.

-jk-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.