Trápí vás cestovní horečka? Může jít i o vážný zdravotní problém

Dovolená nám nepřináší jen relax, ale i starosti. Nejvíce se přitom stresujeme při plánování dovolené, konkrétně s finanční stránkou, balením a přípravami. Stres je přitom základem tzv. cestovní horečky, psychosomatické reakce, která se může rozvinout v nevyléčitelné zdravotní problémy.

Sevřený žaludek, křeče a bolesti v břiše, průjem – to jsou nejčastější příznaky tzv. cestovní horečky. Jedná se o klasické psychosomatické onemocnění, jehož příznaky většinou zmizí brzy po příjezdu na místo. Pro mnohé může být cestovní horečka a obecně strach z cestování důvodem, proč se na cestu vůbec nevydat, jiní sáhnou po prášcích či sklence na uvolnění. Pokud ale své střevní problémy omlouváte cestovní horečkou či jinými stresovými situacemi příliš často, pozor! Může to ve skutečnosti být jiný problém, a to syndrom dráždivého tračníku (IBS). Stejně jako u cestovní horečky se jedná o funkční onemocnění, často spojené s trvalým nebo opakovaným stresem. Zkušenost s ním přitom má 15 % z nás.

„Cestovní horečka je vcelku přirozený důsledek stresu, který je s přípravami na dovolenou a často i s jejím zahájením spojen. Prostřednictvím nervové regulace trávicí trubice se stres projevuje nejčastěji právě v našem břiše. Typicky však odezní v okamžiku, kdy dovolená skutečně začne nebo krátce poté. Naproti tomu syndrom dráždivého tračníku je chronický, často každodenní problém a někdy zásadním způsobem zhoršuje kvalitu života,“ vysvětluje gastroenterolog MUDr. Martin Bortlík, Ph.D. z 1. lékařské fakulty UK.

Jak je od sebe rozeznat?

Pravdou je, že syndrom dráždivého tračníku se může při častém cestování spojeném se stresem z „pouhé“ cestovní horečky vyvinout.

Jeden odlišný příznak – cestovní horečka se zpravidla projevuje bolestmi břicha, zvracením, průjmem, nespavostí a únavou. Přijít může skutečně i teplota – odtud název. Příznaky jsou velmi podobné jako u syndromu dráždivého tračníku typu D, u kterého se ale nevyskytuje teplota. Další typy dráždivého tračníku jsou spojené se zácpou (IBS-S) a nadýmáním (IBS-M).

Jeden spouštěcí faktor, různá frekvence – v obou případech se jedná o psychosomatické onemocnění. Záchvaty dráždivého tračníku mohou začít např. při cestovním stresu, ale záhy se začnou objevovat i bez zjevné příčiny a mohou být tak silné, že znemožní opuštění domova.

Panák ani prášek na uklidnění nezabere – zatímco při cestovní horečce může pomoci jednorázové uklidnění nervů, u syndromu dráždivého tračníku je nutná dlouhodobá léčba spočívající mimo jiné v úpravě jídelníčku, zařazení speciálních probiotik a snaze omezit stres. Úprava jídelníčku se přitom liší dle příznaků (při průjmu jsou vhodné též kvasinky Saccharomyces Boulardii, při zácpě vláknina a při nadýmání trávicí enzymy).

Nejsme v tom sami

Cestovní horečka není česká specialita – pod výsledky americké studie J. C. Crottse z roku 2012 by se mohla podepsat většina z nás.

• Nejvíce stresující je fáze příprav, konkrétně finanční stránka a balení, a dále počasí a zácpy či zpoždění při samotné cestě.

• Američané se cítí téměř dvakrát častěji ve stresu, pokud jedou do zahraničí (konkrétně 32 % z nich).

• Mnohem více se při plánování dovolené cítíme ve stresu, pokud jedeme s drahou polovičkou (34 %) a příbuznými (31 %), než pokud jedeme sami nebo s kamarády (6 %).

• Při cestě samotné naši psychickou pohodu ovlivňuje to, zda jedeme s dětmi, nebo ne. A to se týká nejen rodičů, ale i prarodičů – lidé nad 50 let se obecně stresují cestou méně. To ovšem neplatí, pokud s sebou mají vnoučata.

Pokud máte už nyní podezření, že se vás syndrom dráždivého tračníku může týkat, poraďte se se svým lékařem nebo si vyplňte samodiagnostický test.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.