Rotaviry: Není průjem jako průjem. Kdy jde o život?
Průjem, zvracení a bolesti břicha potrápí občas každého. Jenže i když mohou potíže vypadat jako po jakékoliv dietní chybě, ve skutečnosti může jít o život. To když jsou za vším rotaviry a pacienty jsou ti nejmenší.
„Rotavirus infikuje střeva a vyvolává závažné průjmy, které jsou doprovázeny zvracením a také zvýšenou teplotou,“ popisuje primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice Jan Boženský jednu z nejčastějších infekcí dětského věku. Většinou se nákazy rotaviry objevují v zimě a na jaře, ale v našem mírném podnebí se jim daří v podstatě celoročně.
Onemocnět může kdokoliv, ovšem děti do pěti let jsou nejohroženější. Viry se do těla dostávají ústy, přičemž stačí jen velmi málo, třeba nedostatečná hygiena rukou nebo kontakt s kontaminovaným předmětem. „Děti se k viru často dostanou prostřednictvím hraček, se kterými si hrají společně s ostatními ve školce. Mezi ohrožené skupiny ale patří i batolata, která mají tendenci zkoumat a ochutnávat vše kolem sebe,“ líčí primář Boženský.
Rotaviry jsou přitom zákeřné v tom, že jsou stabilní velmi dlouho, dokážou přežít v suchém prostředí až několik dní a celou dobu zůstávají infekční. Na lidské kůži přečkají bez újmy i několik hodin.
Pozor na dehydrataci
A proč jsou rotaviry tak nebezpečné? „Napadají sliznici převážně tenkého střeva, kde poškozují specifické funkce buněk a následně tak dochází k poruše vstřebávání vody, minerálů a živin,“ popisuje lékař. „Výsledkem je těžký průjem, který může vést k dehydrataci a k výrazné nerovnováze minerálů v těle. Tento stav může být příčinou závažného ohrožení zdraví a někdy i života dítěte,” dodává Boženský.
„Syn měl rotaviry dvakrát, poprvé v šesti měsících. Byl dehydratovaný, úplně apatický, jen ležel a koukal, měl propadlé oči a byl bledý. Přitom normálně je to velmi živý kluk,“ vzpomíná na nepěkné zážitky 31letá Marie. Nakonec musel být malý Tomášek hospitalizovaný a dva dny dostával infuze.
Pravidlem je, že k lékaři by měli rodiče s malým dítětem trpícím průjmy zajít, pokud potíže přetrvávají delší dobu nebo pokud se nepodaří obnovit příjem tekutin do 4 až 6 hodin. Dalším důvodem je změna chování.
Ač zní průběh nákazy rotaviry děsivě, žádná speciální léčba neexistuje. Pokud máte zdravý imunitní systém, dokáže se vaše tělo s infekcí vypořádat samo během několika dní (uvádí se 3–9 dní). Hlavní je pravidelný přísun tekutin, aby se zabránilo dehydrataci organismu. Na místě je samozřejmě i dieta.
Co zmůže očkování?
Onemocnění můžete do určité míry předejít důslednou hygienou rukou, ale také předmětů, s nimiž dítě během dne přijde do styku. Nejspolehlivější je však očkování, které sice nemusí zcela zabránit nákaze, ale může průběh nemoci významně zmírnit. „Tyto děti většinou nevyžadují pobyt v nemocnici a nemoc trvá kratší dobu,“ dodává lékař.
Vakcína zabraňuje podle studií asi třem čtvrtinám všech případů rotavirových infekcí a zabrání až 96 procentům hospitalizací způsobených tímto virem. Očkování Rotarixem ale nepatří mezi povinná a není plně hrazené pojišťovnami. Většina však na něj alespoň částečně přispívá. Očkuje se ve dvou dávkách mezi 7. a 24. týdnem dítěte, a to kdykoliv během roku. Nejde přitom o klasickou injekci, vakcína se podává orálně a do těla se díky ní dostane ne zcela funkční maketa viru, který podpoří tvorbu protilátek.
Anna Dvořáková