Eva Urbanová řeší závěť. Někdo se musí postarat o moje papoušky, říká

Eva Urbanová v Show Jana Krause

Moderátor Jan Kraus u sebe přivítá dalšího hosta. Tentokrát na červené pohovce usedne operní pěvkyně Eva Urbanová. Ta se rozpovídá nejenom o své vášni pro operu, ale překvapí také oblíbeným hudebním žánrem, který byste u ní možná nečekali. Jak náročné je trénovat hlas na vysoké polohy a co dalšího ráda dělá ve volném čase?

Usměvavá Eva Urbanová překvapí v Show Jana Krause hned ze začátku, když prozradí, že se ráda baví na rockových koncertech. Tam se dokáže pořádně odvázat. „Je to moje srdeční záležitost,“ svěřuje se pěvkyně se srdcem rockerky. Urbanová žije na venkově, který je jako stvořený pro trénování hlasu. Nikoho tam totiž neruší.

Mohlo by vás zajímat: Milan Peroutka o vztazích: Zkoušel jsem to s holkama, ale takhle je to fakt lepší

Zpěvačka na sebe prozradí také to, že miluje zvířata a doma má dva mluvící papoušky: amazoňana modročelého jménem Rozárka a australana královského jménem Pepíček. „Jsou dost dlouhověcí, takže mě určitě přežijí,“ říká Eva s úsměvem. „Mám už ale vymyšleno, že dám do závěti, že se o ně musí někdo starat – a pak za to dostane odměnu,“ humorně dodává s tím, že už si v rodině vychovává „chovatele náhradníky“.

Pěvecký úspěch vyžaduje hodně dřiny

Za uměleckým úspěchem Evy Urbanové stojí hodně dřiny, velká disciplinovanost a také péče o hlas. „Člověk musí ráno brzy vstát, aby se hlas probudil a aby už byl v deset hodin, kdy začíná zkouška, připravený,“ vysvětluje hudebnice. „Nevstávat v devět, rychle se obléct a utíkat do opery, protože to hlas ještě opravdu spí. Potřebuje alespoň dvě hodiny,“ popisuje svůj způsob práce s hlasem operní pěvkyně v Show Jana Krause, kterou uvidíte ve středu od 21:35 na Primě.

A i když loni oslavila 35 let svého uměleckého působení a má skutečně bohaté zkušenosti, přiznává, že existují určité party, při kterých ji neopouštějí obavy, zda je zvládne. „Myslím, že každý se obává, protože ví, že je to těžké. Ve finále Pavarotti sám přiznal, že před každým vysokým tónem má obrovský respekt, má strach. Pavarotti, o kterém se říkalo, že vysoké tóny jen tak sází…“ líčí zpěvačka a dodává, že když to nevyjde, diváci to dobře poznají.

Jako příklad uvádí kolaps jednoho jejího kolegy v berlínské opeře při kusu Gioconda od Ponchielliho, v němž je jedna těžká tenorovská árie, kterou nezvládl a po níž se namísto potlesku diváků rozhostilo zlověstné ticho. „Diváci byli jen zticha, nikdo nezabučel, nic, ale on se na tom úplně ukřiknul a do konce opery – a to bylo v polovině – vlastně na jevišti jenom šeptal. On už nemohl nic zazpívat,“ popisuje Eva trable svého kolegy v Německu.

Čtěte také: Ben Cristovao musel opakovaně na operaci. Vášnivá fanynka ho zranila během koncertu

Zároveň dodá, že při živých představeních je potřeba s takovými věcmi počítat. „Musíte si uvědomit, že při tom vysokém tónu třeba jen stačí, když se před ním nadechnete a trošičku se vám tam utrhne takový hleníček,“ říká Urbanová a ukazuje si při tom na krk. „No tak je konec, protože si nemůžete odkašlat,“ dodává. Na závěr pak v kostce poodhalí svoji spletitou cestu od studia na farmaceutického chemika přes zaměstnání ve výpočetním středisku u železničního dopravce až po vystupování v Metropolitní opeře.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.