Cvičení

19. března 2019 06:00

redakce Prima Zoom

Hot jóga i pro začátečníky: Jaké pocity vás čekají?

Hot jóga má, stejně jako ta klasická, blahodárné účinky na fyzické i duševní zdraví a pozitivně ovlivňuje imunitní systém. Přesto se v mnoha směrech odlišuje. Na co se připravit, zvlášť když s hot jógou začínáte?

Hot jóga je cvičení jógových pozic v místnosti vyhřáté na 38 až 42 °C. „Na rozdíl od Bikram jógy, která se cvičením v horku začala a kde je sestava přesně daná, vede lektor klasické hot jógy lekci výhradně podle sebe a podle zaměření hodiny. Většina lektorů má svou vlastní, specifickou sestavu,“ vysvětluje na úvod instruktorka jógy Věra Vojtěchová, zakladatelka Domu Jógy v Praze. „Hot jóga propojuje fyzickou i duchovní stránku jógy s dechovým cvičením a relaxací, ale díky cvičení při vyšší teplotě cvičenec získává navíc zajímavou zkušenost a poznání vlastního těla,“ dodává Věra Vojtěchová.

Pokořte své limity

Hot jóga je nestandardní mimo jiné v tom, že vám dovolí jít za hranice vašich možností. To je pro mnoho lidí lákavé, ale zároveň je to nebezpečné. „Většina těch, kteří jdou na hot jógu poprvé, si představuje především to, jak z nich teče při cvičení pot. Po lekci mi však cvičenci často vyprávějí spíše o tom, jak byli díky dokonalému prohřátí příjemně uvolnění. Pro hodně ztuhlé a zkrácené jedince může představovat hot jóga jednu z mála možností protáhnout se a povolit svalové stažení. Naopak pro ty hypermobilní je důležité uchovat si stabilitu a budovat spíše vnitřní sílu než rozsah. Fakt je, že pokud při klasické či power józe někdo nedosáhne rukama na zem, ve vyhřáté místnosti se mu to povede,“ tvrdí Věra Vojtěchová.

Přijďte na první lekci s časovým předstihem

Z vlastní zkušenosti, ale zejména ze zkušeností svých cvičenců instruktorka Věra doporučuje přijít na lekci jógy alespoň s dvacetiminutovým předstihem. „Nebojte se přijít dříve. Můžete se lépe aklimatizovat ve vyhřáté místnosti, kde bude vedená lekce,“ říká Věra Vojtěchová a má ještě jeden tip: „Jako začátečník zvolte místo u dveří, kudy může zespodu alespoň maličko foukat studený vzduch.“ Záruku osvěžení v této podobě sice přímo negarantuje, ale prý to na začátečníky působí pozitivně i z psychologického hlediska.

Soustřeďte se na dýchání

Při cvičení jakéhokoliv druhu jógy je důležité správné dýchání. V případě hot jógy se na něj soustřeďte dvakrát tolik. „Dýchání horkého vzduchu je náročné. Hlavní je nezapomenout dýchat, a pokud se nebudete cítit dobře nebo se vám zamotá hlava, na chvíli si odpočiňte,“ upozorňuje Věra. „S tekutinami během cvičení buďte opatrní. Nepijte více, než potřebujete, jinak se vám udělá špatně od žaludku,“ varuje. Tekutinami je vhodné se zásobit před lekcí hot jógy.

Po lekci dostanete chuť na salát

Při hot józe se skvěle uvolníte, pročistíte si hlavu a spálíte při ní nemalé množství kalorií. Výhodou je také to, že po lekci nepřicházejí chutě na sladká nebo tučná jídla. „Moji cvičenci se mi svěřili, že po odcvičení hot jógy mají žízeň a chuť na něco čerstvého – nejčastěji salát, což je v kombinaci s nějakou kvalitní bílkovinou ideální volba při hubnutí a celkově pro zdraví člověka,“ říká Věra Vojtěchová. Hot jóga člověka příjemně unaví a harmonizuje, zvlášť v zimních měsících může být skvělou volbou na dobití energie. Pokud váháte, jestli hot jógu zkusit, teď je nejlepší čas. A nemusíte se obávat, zda cvičení zvládnete. Lekce mají nejrůznější náročnost od jemného protažení až po posilovací a dynamické sestavy, každý si vybere podle svého.

Recept pro vás

Připravte si lehký salát plný vitaminů ze samých chutných ingrediencí, který přijde vhod nejen po absolvování lekce hot jógy.

Co budete potřebovat na 3 porce:

 • 200 g avokáda (1 ks)
 • 40 g červené šalotky (1 ks)
 • 200 g zeleného jablka (2 menší kusy)
 • 1 lžíci olivového oleje
 • 1 lžíci hrubozrnné hořčice
 • chilli (dle chuti)
 • 100 g baby špenátu
 • malý svazek čerstvého koriandru
 • šťávu z 1/2 limetky
 • 200 g uzeného lososa
 • čerstvě mletý pepř
 • 10 g slunečnicových semínek

Postup:

Avokádo, šalotku a jablko nakrájejte na malé kostičky a vložte do větší mísy. V menší míse smíchejte olej, chilli, hořčici, nahrubo nasekaný koriandr a vymačkanou šťávu z limetky. Zálivkou přelijte nakrájené suroviny v míse a přidejte hrst umytých a usušených lístků baby špenátu. Salát doplňte kousky uzeného lososa, opepřete a posypte slunečnicovými semínky, která můžete předem na sucho opražit.

-jk-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 2. 2024

Berani, dnes si dejte pozor na právníky, bankéře a burzovní makléře. Jeden z nich se vás pravděpodobně pokusí uvést v omyl nepřesnými informacemi. I když je možná v jeho či jejím zájmu, abyste tyto informace brali za bernou minci, rozhodně to není ve vašem zájmu. Udělejte si vlastní průzkum a zjistěte si všechna fakta, než se pustíte do finančních investic, které vám někdo doporučuje.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.