Jógalates: Budujte sexy křivky při meditaci stejně jako Madonna

Jógalates propojuje silovější cvičení pilates s pozicemi a principy jógy, díky čemuž si vybudujete nejen štíhlé a pružné tělo, ale zároveň při tomto cvičení zklidníte mysl a zmírníte stres.

Pevné břicho díky jógalates

Jógalates je vlastně fitness technika, která v sobě kombinuje meditativní pozice jógy s cvičením pilates a tedy posilováním svalů. „Díky tomu je toto cvičení zdravé a bezpečné, vhodné zejména jako prevence civilizačních bolestí páteře, vyrovnávající svalové disbalance vzniklé jednostranným přetěžováním,“ vysvětluje zakladatelka a instruktorka jógy Věra Vojtěchová z Domu Jógy v Praze. „Kromě toho se už během první lekce svaly zbavují nadměrného napětí, tělo čerpá energii a zbavuje se nadměrného stresu,“ dodává Vojtěchová.

Pozitivní účinky jógalates potvrzuje i hlavní trenérka fitness centra pro ženy Mgr. Kateřina Hollerová: „Řada lidí v posilovně se marně snaží o vybudování sixpacku. Neuvědomují si, že jim chybí silný střed těla, který je základem pro každý sport – mimo jiné i pro vyrýsované břišní svalstvo. Jógalates se na posílení středu těla zaměřuje.“

Proč je důležité posilovat střed těla?

Posílením středu těla docílíme správného rovného držení těla, můžeme odstranit potíže s bolestmi zad, krční páteře, ale i kyčlí, kolenou a ramen. „Díky posílení svalů pánevního dna můžete podpořit sexuální funkce a usnadnit si také početí a stav po porodu,“ říká instruktorka jógy Věra Vojtěchová. Střed těla je důležitý pro všechny silové a kondiční programy. Vytváří stabilitu pro všechny ostatní pohyby. Pomáhá předcházet zraněním a nerovnováze v důsledku nestabilního trupu. Podle trenérky Katky Hollerové mají lidé se silným středem těla i větší sílu a vytrvalost. Při posilování core je navíc bonusem hezké vytvarování břišních svalů, kterého pouhým cvičením na povrchové břišní svaly nedocílíte.

Zásadní je naučit se správně dýchat

Pro efektivní posilování středu těla a břišních svalů je dýchání naprostý základ. Naučit se správně dýchat však vyžaduje mnoho času a trpělivosti, s čímž vám jógalates pomůže. „Stejně jako u jiných druhů jógy se při lekci jógalates zaměřujeme na dýchací techniku. Mimo to je hlavní důraz kladen na ideální zapojení hlubokého stabilizačního systému páteře, což je souhra hlubších vrstev svalů a na celkové protažení a narovnání,“ vysvětluje instruktorka jógy Věra Vojtěchová a pokračuje: „Při jógalates se člověk koncentruje pouze sám na sebe a na to, aby daný cvik zvládl. Cílem je odstranit z mysli běžný denní šum myšlenek a starostí.“ Možná i to je jeden z důvodů, proč je technika jógalates tolik oblíbená mezi českými i světovými celebritami. Techniku praktikujte třeba Madonna, která i přes svůj vysoký věk (letos v srpnu jí bude 61 let) vypadá skvěle.

Co vás čeká na lekci jógalates?

Jógalates se cvičí naboso na podložce s využitím nejrůznějších pomůcek. Zdánlivě stejný pohyb může být velmi snadný, nebo naopak velmi namáhavý, podle způsobu provedení. „Jak už jsem zmiňovala, důraz je kladen na dech, soustředění se na pohyb a výdrž v pozicích, jak tomu bývá v klasické józe, ale také na posílení svalů středu těla,“ popisuje techniku Věra Vojtěchová z Domu Jógy v Praze. „Pokud se rozhodnete na lekci jógalates přijít, nemusíte mít žádné zkušenosti. Jde o zdravotní cvičení, které vás krásně protáhne i posílí, takže je skvělou volbou při sedavém zaměstnání. Stejně tak jógalates doporučuji jako doplněk k jiným sportům – posilovna, běh, cokoliv,“ uzavírá Vojtěchová.

-jk-

Sdílejte článek
Štítky stres dýchání meditace jóga fitness pilates štíhlé tělo

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 9. 2023

Experimenty kombinující kreativitu a technologie mohou vést k možnostem zvýšení vašich příjmů. Jste vnímaví k novým nápadům a ochotní vynaložit úsilí, abyste je využili ve svůj prospěch. Pravděpodobně objevíte nové talenty, o kterých jste nevěděli, že je máte. Tento den je vhodný k tomu, abyste se přihlásili do kurzu, navštívili přednášku nebo vyhledali doučování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.