Celebrity

21. června 2022 05:30

Vanesa Havlíková

Dan Bárta o bujarých devadesátkách: Kdo si je pamatuje, ten je neprožil

7 pádů Honzy Dědka (23) - upoutávka

Zpěvák a textař Dan Bárta (52) v zábavné show zavzpomínal na období devadesátek, na které si prý vlastně ani tak moc nepamatuje. Prozradil, proč na stará kolena začal opět chodit do školy, a také to, že napsal hned několik knížek o vážkách.

Dan Bárta získává diváky originálními a kvalitními písněmi plnými energie. Zpěvák prošel několika kapelami, objevil se v muzikálech a svou hudbou se podílel i na známých filmových snímcích. Vlastní několik cen hudebních Andělů (ceny Akademie populární hudby) a stále patří mezi oblíbené české zpěváky.

Zapomenuté devadesátky

Bujará 90. léta jsou obdobím, které si ne všichni, kdo je prožili, dobře pamatují. Stejně to má i Dan Bárta. „Kdo si pamatuje devadesátky, ten je neprožil. Já jsem se zbláznil dost, ale některé detaily si pamatuju… Ale jen tak tři čtyři historky z nějakých těch osmi let, kdy jsem se snažil tomu urvat drápy,“ zavzpomínal zpěvák v show 7 pádů Honzy Dědka na období pro něj trochu zapomenuté. Celý rozhovor sledujte v úterý ve 21:35 na Primě.

Termíny natáčení Pohádkových 7 pádů Honzy Dědka

  • 18. 6. – státní zámek Opočno
  • 19. 6. – státní zámek Sychrov
  • 24. 6. – státní zámek Kozel
  • 27. 6. – státní zámek Hluboká
  • 1. 7. – zámek Blatná
  • 9. 7. – zámek Loučeň
  • 11. 7. – zámek Nelahozeves
  • 12. 7. – hrad Špilberk
  • 6. 7. – státní zámek Litomyšl

Na jejich nádvořích a v zahradách Honza Dědek vyzpovídá například Ivanu Andrlovou, Jana Čenského, Danu Morávkovou, Michaelu Kuklovou, Václava Vydru, Taťjanu Medveckou, Josefa Dvořáka, Jiřího Mádla, Annu Kameníkovou, Zdeňka Piškulu, Veroniku Khek Kubařovou, Mariku Šoposkou, Jiřího Krampola, ale i nejstaršího žijícího prince Josefa Zímu a režiséra nejpopulárnějších českých pohádek Zdeňka Trošku. Vstupenky na natáčení jsou k dostání v prodejní síti Ticketstream.

Znovu do školy

Coby původně vystudovaný rentgenologický laborant nejdříve rok pracoval jako pomocná síla v nemocnici a až poté se začal profesionálně věnovat hudbě. S prohlubující se vášní k biologii, ekologii a focení vážek se ale po letech strávených v nahrávacích studiích a na koncertech rozhodl, že na stará kolena začne znovu chodit do školy.

„Vystudoval jsem na Ostravské univerzitě aplikovanou ekologii – bakaláře. Některé předměty byly relativně snadné, ale některé ne. Na něco jsem se učit musel, abych prolezl. Na něco jsem se učit chtěl, protože mě to bavilo. Přístup k učení je ve středním věku jiný,“ přiznal milovník přírody Dan Bárta.

Vášeň pro vážky

Konkrétně s fotografováním koketoval už na škole, cestu si ale k němu doslova prošlapal až později, a to v roce 1996. Tehdy vycestoval na Novou Guineu, kde chtěl původně fotit květiny a zvířata. Většinu cesty se ale musel brodit vodním tokem, kde si poprvé více všiml vážek. Ty se pro něj staly natolik atraktivními, že o nich napsal hned několik publikací.

„O vážkách jsme pár knížek udělali. Zvíře se nejdříve naskenuje, pak vymaskuje, vyretušuje. Samozřejmě že se asi komfortně necítí, pokud je s deseti tisíci neurony schopna definovat nějaké pocity,“ popsal bronzový slavík podrobně proces, který je součástí jeho studia.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.