Seriál Detektiv Endeavour Morse odhalí tajuplnou minulost ikonického inspektora

Mlaďoch Endeavour Morse je sice na začátku policejní služby, ale nepostrádá jiskru, díky níž se časem stane jedním z největších vyšetřovatelů. Strhující britský kriminální seriál Detektiv Endeavour Morse v hlavní roli s Shaunem Evansem vznikl jako prequel k legendární televizní kriminálce Inspektor Morse. Děj seriálu se odehrává před událostmi slavného Inspektora Morse.

Začínající detektiv Endeavour Morse je hlavním hrdinou stejnojmenného napínavého dobového krimiseriálu. Neokoukané, jedinečné a vzrušující kriminální případy sledujte od 7. 1. na Prima KRIMI.

Čerstvý a velice schopný policejní detektiv Endeavour Morse (Shaun Evans) je v polovině šedesátých let 20. století oficiálně převelen do Oxfordu, kde pokračuje ve vyšetřování brutální dvojnásobné vraždy. Stává se novým parťákem zkušeného inspektora Freda Thursdayho (Roger Allam). Starší vyšetřovatel bere mladšího pod svou ochranu a ukazuje mu, jak to u kriminálky Oxford vlastně chodí. S jeho pomocí Endeavour začíná rychle vynikat v řešení zvlášť komplikované série vražd – navzdory tomu, že některým jeho nadřízeným se to zrovna moc nelíbí. Postupně se čím dál více projevuje génius začínajícího vyšetřovatele, z něhož se jednoho dne stane věhlasný ikonický inspektor Morse. Ale nebude to jednoduchá cesta. A určitě se neobejde bez velkých osobních obětí.

24 zajímavostí o seriálu Detektiv Endeavour Morse

 1. Hlavním hrdinou seriálu je mladý Endeavour Morse na začátku policejní kariéry a děj se odehrává před událostmi slavného Inspektora Morse.
 2. Seriál přináší jedinečnou příležitost seznámit se s mladší verzí proslulého ikonického kriminalisty, který se proslavil zálibou v křížovkách, klasické hudbě, pořádném pivu a starých dobrých autech.
 3. Seriál Detektiv Endeavour Morse se zrodil jako celovečerní film, který byl poprvé uveden na televizní obrazovky v roce v roce 2012. Na úspěch této „pilotní epizody“ postupně navázalo už osm řad seriálu. Celosvětová premiéra deváté série se plánuje na rok 2023.
 4. Devátá série bude poslední.
 5. Detektiv Endeavour Morse je už druhý seriál, který se zrodil díky oblibě postavy Inspektora Morse a stejnojmenné televizní detektivky. Prvním takovým spin-offem byly Vraždy v Oxfordu s hlavním hrdinou detektivem Robbiem Lewisem, který se původně představil jako inspektorův parťák.
 6. Jednotlivé řady seriálu Detektiv Endeavour Morse mají různý počet epizod. První až čtvrtá série mají po čtyřech dílech, pátá série má šest dílů a od šesté série se natáčejí vždy už jen tři epizody. Dosud vzniklo celkem 36 dílů (plus další tři plánované deváté řady).
 7. Každá epizoda má 120 minut a je prakticky vzato celovečerním televizním filmem.
 8. Pilotní epizoda a první série se odehrávají v roce 1965. Druhá série se odehrává v roce 1966. Třetí a čtvrtá série se odehrávají v roce 1967. Pátá série se odehrává v roce 1968 a šestá na ni navazuje o osm měsíců později – v roce 1969. Sedmá a osmá série se odehrávají v letech 1970 a 1971.
 9. Natáčení deváté série probíhalo od 22. května do 26. srpna 2022.
 10. Postavu inspektora Morse vymyslel spisovatel Colin Dexter. Autor řady detektivních románů se mnohokrát mihnul před kamerou v čestných malých rolích, kterým se v branži říká cameo. V seriálu Detektiv Endeavour Morse se objevuje několikrát v průběhu první, druhé a třetí řady. Zároveň nechyběl ani v seriálech Inspektor Morse a Vraždy v Oxfordu. Dokonce ani po jeho smrti v roce 2017 ho filmaři „nenechali na pokoji“ a několikrát zahrnuli do záběrů jeho fotografii nebo sochu.
 11. Spisovatel Colin Dexter se mimo jiné objevuje v pilotní epizodě seriálu Detektiv Endeavour Morse jako jeden z návštěvníků hospody, kde si hlavní hrdina dává své první pivo.
 12. Colin Dexter pojmenoval detektiva Morse po svém blízkém příteli, siru Jeremym Morseovi, předsedovi banky Lloyds, kterého podle svých slov vždy považoval za „nejchytřejšího člověka, jakého potkal“. Spisovatel původně neměl v úmyslu dávat svému hrdinovi křestní jméno. Jenže v jedné z epizod seriálu Inspektor Morse se u příjmení titulního hrdiny objevila iniciála E. Po sílícím tlaku fanoušků Dexter nakonec couvl. Společně s manželkou vyhledal seznam lidí, kteří se účastnili historické plavby lodi Mayflower do Ameriky. Zaujalo je jméno Endeavour Jones – i proto, že Endeavour bylo jméno lodi kapitána Cooka.
 13. Spisovatel Colin Dexter měl vždy rozhodující slovo v tom, kdo bude hrát hrdinu, kterého vymyslel.
 14. Na začátku seriálu Detektiv Endeavour Morse je hlavní hrdina mladým a nezkušeným nováčkem, který nedávno odešel ze studií na univerzitě Oxford. Ale jeho herecký představitel Shaun Evans měl v době natáčení první řady ve skutečnosti už přes třicet let. Když se natáčela osmá série, která se odehrává jen několik málo let po první, Evansovi bylo přes čtyřicet. Podobně byl na tom také John Thaw, který hrál naopak podstatně staršího hrdinu v seriálu Inspektor Morse. Když se v roce 1987 začal seriál natáčet, herci bylo pouhých 45 let. Ale protože byl náruživý kuřák a piják alkoholu, a navíc měl šedé vlasy, vypadal na první pohled starší.
 15. Televizní film/pilotní epizoda seriálu Detektiv Endeavour Morse vznikla u příležitosti 25. výročí od uvedení prvního dílu pořadu Inspektor Morse.
 16. Shaun Evans, který hraje hlavního hrdinu, říká, že než získal roli detektiva Morse, jeho knižní příběhy vůbec neznal. Když se dozvěděl, že ho opravdu bude hrát, objednal si prý snad všechny knihy a přečetl je ještě předtím, než mu přišel scénář k pilotní epizodě.
 17. Představitel hlavního hrdiny Shaun Evans je kromě herce také režisérem. Režíroval několik epizod seriálů Detektiv Endeavour Morse a Londýnská nemocnice.
 18. Roger Allam, který hraje věrného parťáka a mentora hlavního hrdiny inspektora Thursdayho, se předtím objevil ve vedlejší roli původního legendárního seriálu Inspektor Morse.
 19. Manželkou Rogera Allama je herečka Rebecca Saireová. Jejich synem je herec William Allam. Oba se objevují ve druhé epizodě 7. řady seriálu Detektiv Endeavour Morse, kde hrají matku a syna.
 20. Ve třetí, čtvrté a páté sérii se objevuje herečka Dakota Blue Richardsová, která se ve čtrnácti letech proslavila hlavní rolí ve filmu Zlatý kompas. V seriálu hraje postavu policistky, která imponuje hlavnímu hrdinovi a úzce s ním spolupracuje na vyšetřování několika případů.
 21. Ve vedlejších rolích hrají: Anton Lesser (1899, Hra o trůny, Star Wars: Andor), Jack Laskey (Trust, X-Company), Sean Rigby, James Bradshaw (Pravěk útočí), Caroline O’Neillová (Mrtvé probouzeti), Sara Vickersová (Vraždy ve Shetlandech), Jack Bannon (Pennyworth), Simon Kunz (Sherlock, Poslední království) nebo Phil Daniels (Rod draka).
 22. Od prvního televizního filmu/pilotní epizody se v seriálu objevuje herečka Abigail Thawová jako Dorothea Frazilová, editorka novin Oxford Mail. Její postava nechybí v žádné řadě. Otcem této herečky byl John Thaw, který si zahrál titulní hlavní roli v seriálu Inspektor Morse.
 23. Natáčení seriálu Detektiv Endeavour Morse probíhá v Oxfordu – na stejném místě probíhalo také natáčení spřízněného seriálu Vraždy v Oxfordu.
 24. Shaun Evans, který hraje hlavního hrdinu, říká, že Oxford „vyloženě miluje“. „Natáčení tam je vždycky ohromné. Můžete se procházet po místech, která vyzařují atmosféru poznání, mají skvělou architekturu, a potkávat přitom místní.“

Sdílejte článek
Štítky vražda herec Oxford detektiv Prima Krimi protagonista krimi seriál televizní film Inspector Morse Detektiv Endeavour Morse Shaun Evans Colin Dexter Roger Allam

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.