Celebrity

26. listopadu 2022 11:35

Vanesa Havlíková

Detektiv Jan Štoček dostal za mříže celou řadu pachatelů. Pomsty se nebojím, říká

Show Jana Krause - vyšetřovatel Jan Štoček

Jan Štoček patří k nejznámějším postavám proslulé pražské mordparty, kde působil od 80. let minulého století. V legendární červené pohovce vysvětlil rozdíl mezi detektivem a vyšetřovatelem, zavzpomínal na období totality a prozradil, jaké to bylo pracovat u kriminálky.

Bývalý elitní pražský detektiv Jan Štoček se představil jako host divácky oblíbeného pořadu Show Jana Krause. Mezi jeho největší úspěchy patří zejména dopadení orlických vrahů, případů ale objasnil mnohem více.

Jan Štoček během působení v pražské mordpartě prožil opravdu zajímavé devadesátky. „Bývalý detektiv, nikoli vyšetřovatel,“ upřesňuje svoji pozici hned na úvod. „Vyšetřovatel víc píše. Detektiv shání svědky a běhá venku,“ vysvětluje.

Z legalizace prostituce byl překvapen

Na dobu totality vzpomíná jako na vcelku spořádanou, zato v devadesátkách „to začalo“. „To jsme se nestačili divit,“ vzpomíná s úsměvem. „Když to tak vezmu zpětně, překvapilo mě například, že se legalizovala prostituce, takže šel člověk po Václaváku a nestačil to odhrnovat. Pak začaly ty holky dávat rohypnoly (patří mezi hypnotika, pozn.redakce) do pití, což byla novinka.“ Tuto praktiku prý spousta mužů nepřežila, takže poté přišla ke slovu právě kriminálka. „To jsem ráno chodíval rovnou za technikem a ptal jsem se, tak co, kolik jich zase bylo. To byly úplné tragédie, a já jsem na tom v těch devadesátých letech vlastně začínal,“ popisuje pan Štoček.

„Dneska už to můžu přiznat, protože je to promlčené, ale kolikrát jsem dělal i podvody. Například takový tatík od rodiny… manželka jela do lázní, on si tam pozval dvě takové rádoby atraktivní, ony tedy zase tak atraktivní nebyly, dal si s nimi kafe, a než se probudil, měl komplet vystěhovaný byt i s nábytkem. A teď tedy, jak to legalizovat? Mně bylo těch lidí vážně až líto. Tak jsem nenapsal, že si vzal prostitutky do bytu, ale že to třeba bylo vloupání.“

Za mříže dostal spoustu pachatelů

Na svém kontě má detektiv také třeba kauzu orlických vrahů. Za své velké štěstí pokládá to, že měl výborné učitele a že měl tu čest zažít a pozorovat při práci legendy české kriminalistiky 60. let. I když už u policie nepracuje, má prý dodnes naučeno pořádně se kolem sebe rozhlížet. „Když přijedu v noci, tak než vylezu z auta, podívám se, kdo kde stojí. To už mám naučené,“ říká muž, který dostal za mříže celou řadu pachatelů. Jejich pomsty se ale nijak zvlášť nebojí, s tím se podle jeho slov musí detektiv naučit žít. Kauzy, na kterých za dobu své kariéry detektiva pracoval, nyní literárně ztvárnil v knize Vrah je v každém z nás.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.