Je jim padesát, jsou svobodné a bezdětné. Co by tyto ženy vzkázaly svému mladšímu já?

Přemýšlela jste někdy nad tím, zda jste se rozhodla správně, když jste se vdala a založila rodinu? Nenapadlo vás někdy, jestli by vám nebylo lépe bez dětí a manžela? I kdyby ano, stejně se to nikdy nedozvíte, protože čas nikdo vrátit neumí. Nicméně dvě padesátileté, svobodné a bezdětné ženy se pokusily objektivně zhodnotit jejich životní styl.

Pavla je instruktorkou jógy a zároveň vlastní centrum, které se specializuje právě na jógu. Za svůj život měla zatím 4 vážné vztahy, ale nikdy necítila potřebu proměnit je v manželství, nebo založit rodinu. Vždycky preferovala svou kariéru a nikdy si ani nepředstavila, že by žila někde na předměstí a měla třeba 2–3 děti. Vůbec v tom neviděla žádný smysl. Ani Karolína, která je rodinnou a vztahovou terapeutkou, neviděla své poslání být rodičem. Tvrdí, že dříve byla příliš nezralá na to, aby si uvědomila hodnoty mateřství a výchovy. Potřebovala čas, aby vyzrála.

V současné době je oběma ženám lehce přes 50 let. Mají už proto dostatek nadhledu, aby se zamyslely nad tím, zda jim tento životní styl spíše dal nebo vzal. Zde jsou nejdůležitější postřehy obou dam, o které se chtějí podělit s mladšími.

Lidé vás budou soudit

To, že jste spokojená s tím, že jste „single“, ještě neznamená, že to tak přijme i vaše okolí. Lidé totiž mají velkou potřebu dělat si škatulky, označit vás nějakým štítkem. A to je pro vás největší výzvou. Pocit, že si lidé myslí, že je s vámi něco špatného, když nejste vdaná nebo alespoň rozvedená.

Asi nikdy nebudete mít pro ostatní dost dobrou odpověď na otázku, proč jste pořád „single“

Být svobodnou a bezdětnou ženou z vás nedělá růžového jednorožce. Čím jste ale starší, tím bude mít většina lidí potřebu klást vám otázky a pátrat po důvodu, proč jste se ještě nevdala. Je naprosto v pořádku, když nemáte pro podobné rýpaly nachystanou dost sofistikovanou odpověď. Je to přece vaše věc. Leckdy ani nemusíte umět popsat slovy, proč jste se nevdala a neměla děti. Prostě to tak cítíte. Manželství pro vás nemělo takovou váhu, abyste do něj vstoupila. Tečka. Proč říkat víc?

Vždycky si budete moci dělat věci po svém

Znáte ten pocit, kdy vám bylo čerstvě 20 let a vy jste si mohla dělat všechno tak, jak jste chtěla? Byla jste svobodná a ničím nespoutaná. Nemusela jste na nikoho brát ohled. Pokud se nevdáte a nebudete mít děti, tento pocit vám zůstane. Nebudete se muset nikomu hlásit, s časem si budete moci nakládat, jak se vám zlíbí. Budete si moci cestovat, jít do luxusní restaurace na večeři, občas si i dopřát dražší boty, zkrátka si budete moci dělat téměř cokoliv, co vás napadne.

Váš rodinný status prospěje vaší pracovní kariéře

Obě zralé ženy se shodují v tom, že jim jejich životní styl pomohl v práci. Můžete se jí věnovat na 100 %, protože vám neberou čas ani síly děti nebo manžel. Zároveň budete vidět svět ve větší perspektivě, nesvázaně a neomezeně, což by vám rodina příliš neumožnila.

Budete se muset naučit, jak se o sebe postarat

Jestliže nastane nějaký problém, budete na něj nejspíše sama. Nepodělíte se o něj ani s partnerem ani s dětmi. To platí jak u větších potíží, například finanční krize, tak i u běžných, dennodenních problémů typu rozbitá klika.

Pavla se svěřila, že se kdysi postarala o svou matku, když byla nemocná. Jenže jí nejspíše nepomůže nikdo. To je jedna z věcí, z kterých má obavy. Toho se bojí také Karolína.

Nemusíte mít děti, abyste si užívala jejich společnost

Obě ženy přiznávají, že je občas přepadne touha po dětech. Pohrát si s nimi, užít si je, být jejich součástí. Podobnou situaci vyřešily po svém – občas pohlídaly potomky svým kamarádkám a poté je s radostí vrátily zase zpět.

Když by je ale někdy přepadl mateřský instinkt, mohou ho přetvořit do své pracovní činnosti. Karolína tvrdí, že jí její práce připomíná mateřství. Pomáhá lidem posilovat sebevědomí, vytvářet z nich silné a zdravé bytosti a naučit se přijímat se takové, jací jsou.

Můžete se cítit špatně kvůli tomu, jak vaše rozhodnutí mělo dopad na ostatní

Tohle se týká především vašich rodičů, kteří se většinou těší na to, že budou vychovávat vnoučata. Vy jim ovšem uděláte čáru přes rozpočet. Kvůli tomu můžete cítit výčitky svědomí. Pavla se v podobné situaci ocitla. Naštěstí se to vyřešilo. Sousedé jejích rodičů měli 4 vnoučata, o která se mohla starat i její maminka.

Být sám je jiné než být osamělý

Může se stát, že nebudete mít vždycky parťáka, s nímž byste šla na svatbu nebo párty, případně kterého byste políbila na Silvestra. Případně ani nebudete mít nějaké datum, kdy byste s partnerem slavila výročí svatby. V těchto chvílích vám může být smutno.

Dobrou zprávou ale je, že podobných okamžiků není až zas tolik. Většinou si budete užívat zážitky se svými „single“ přáteli, případně i těmi, kteří jsou v manželství. A pokud budete zrovna sama, najděte si v tom zalíbení a dobře tento čas zužitkujte. Můžete si třeba přečíst nějakou knihu, surfovat po internetu, zasportovat si, zaletět si někam na eurovíkend, nebo si jen tak „schrupnout“. Nebojte se být jenom sama se sebou.

Sdílejte článek
Štítky životní styl rodina bezdětná silvestr svobodný padesátiletá žena

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 2. 2024

Berani, dnes si dejte pozor na právníky, bankéře a burzovní makléře. Jeden z nich se vás pravděpodobně pokusí uvést v omyl nepřesnými informacemi. I když je možná v jeho či jejím zájmu, abyste tyto informace brali za bernou minci, rozhodně to není ve vašem zájmu. Udělejte si vlastní průzkum a zjistěte si všechna fakta, než se pustíte do finančních investic, které vám někdo doporučuje.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.