Sex a vztahy

11. března 2016 04:40

Lucie Průchová

Víme, co stoprocentně vede k rozvodu

Manželský terapeut po čtyřiceti letech výzkumu objevil u párů, které směřovaly k rozvodu, jasný vzorec.

Autor knihy Sedm zásad pro fungující manželství a celosvětově známý manželský terapeut John Gottman strávil 40 let analyzováním různých manželských párů. On a kolegové z Gottmanova institutu se snažili zjistit, co skutečně způsobuje rozpor mezi manželi a jak ho překonat. A teď to začíná být zajímavé – vědci si všimli jasného příznaku u párů, které nezůstaly pohromadě. Chcete ten příznak znát?

Je jím pohrdání.

Ano, koulení očima, pocit znechucení nebo negativní myšlenky o partnerovi. Mnoho párů už touto fází v minulosti prošlo nebo jí prochází právě teď, ale to ještě neznamená, že jsou odsouzeni k rozchodu.

Jak k pohrdání dochází

„Je normální cítit se na partnera naštvaně nebo se s ním na něčem neshodnout. Nikdy ale tyto negativní pocity nesmíte nechat přerůst v pohrdání a znechucení. To je pro vztah velmi nezdravé,“ vysvětluje expert Mike McNulty z Gottmanova institutu. Každý pár se hádá a každý pár má problémy, ale ty by se měly řešit. „Dlouhodobé, přetrvávající problémy dokážou zlomit každý vztah,“ tvrdí McNulty. Záleží jen na těch dvou, zda se k sobě budou chovat s laskavostí, nebo s pohrdání. Ta druhá varianta je cestou do pekel. „Partneři, kteří nezvládají diskuze o problémech ve vztahu, jsou nejvíc ohrožení rozvodem,“ dodal McNulty.

Představte si, že vás trápí stále se opakující problém, jako je náročná tchyně nebo rozdíly v sexuální touze. Partneři, kteří kráčí k rozvodu, mají tyto tendence: Rozhněvají se a začnou používat negativní vzory komunikace, jako je kritika, pohrdání, obstrukce a přehnaná obrana. „To vede k fyziologickému vzrušení organismu, kdy tělo jednoho, nebo dokonce obou partnerů zaplavují hormony, zrychluje se srdeční frekvence, svaly se napnou, kůže je horká nebo zpocená a žaludek se stáhne v pocitu nervozity,“ popisuje expert.

Zní vám to povědomě? Pokud jste někdy zažili pořádnou hádku, určitě jste také zažili, jak váš tlak vylétl do oblak a zvýšili jste hlas. Takový duševní stav rozhodně nepřispívá k plodnému rozhovoru. „V tomto stavu ani jeden z partnerů nepřijímá nové informace a ztrácí smysl pro humor i kreativitu důležitou pro vyřešení problému,“ vysvětluje McNulty. Jinými slovy, důležitý rozhovor odložte na dobu, kdy budete oba více v klidu. Všechny výše uvedené faktory totiž způsobují, že problémy přetrvávají a řešení se zdá v nedohlednu.

Dobrá zpráva o vzteku

Klid. I když jste vy a váš partner zažili v poslední době několik pořádných hádek, neznamená to, že spějete k rozvodu. „Vztahy umírají spíš na chlad než na oheň,“ tvrdí vědec. Některé páry se podle něj nakonec přestanou snažit o dialog, protože zjistí, že řešení klíčových konfliktů může být příliš obtížné nebo bolestivé. Vzdají to. Vzdálí se od sebe a žijí spíš jako spolubydlící než jako manželé. „Pokud se ještě dohadujete, máte šanci vztah zachránit. Přímá cesta k rozvodu vede přes ochladnutí, když už nemáte chuť se hádat,“ říká McNulty.

Čemu je třeba věnovat pozornost

Zvedání očí v sloup na všechno, co váš partner říká, že je jedním z nejčastějších způsobů, jak lidé vyjadřují opovržení. Podobným výrazem je i krčení horního rtu a vlastně jakýkoliv úšklebek. Všechny tyto „ksichtíky“ vyjadřují odpor k partnerovi a pocit nadřazenosti. A někdy jsou tyto pocity vyjádřeny jen obyčejnou větou, za kterou se skrývá mnoho významů.

Jak zvládat konflikty bez opovržení?

1. Dávejte si pozor na výrazy svého obličeje – Žádné krčení nosu, žádné pohledy do stropu ani žádné jízlivě agresivní komentáře.

2. Srovnejte svá očekávání s realitou – Partneři si často idealizují jeden druhého a často zapomínají, že partner je člověk s jinými názory a potřebami. Nemůže souhlasit se vším, co řeknete a uděláte, a vy se musíte naučit, že je to v pořádku. Naučte se dělat kompromisy a problémy řešit hned, jak se objeví. „Za 69 procenty problémů v manželství stojí dlouho neřešené problémy,“ vysvětluje McNulty.

3. Neřešte každou maličkost – Když se ukáže nějaký problém, nejdřív se zamyslete, zda to skutečně problém je. Neřešte každou maličkost, ale položte si otázku, zda vám to skutečně vadí a případně proč. V manželství se musíme naučit, že kvůli některým věcem se nestojí za to hádat.

4. Změňte úhel pohledu – Místo toho, abyste se zlobili na partnera, že vás nechápe, zkuste sami pozorně poslouchat, co říká, a pokuste se lépe porozumět jeho pohledu na svět.

5. Mluvte o svých pocitech, ale nikoho neobviňujte – Není to chyba partnera, že se necítíte dobře. Jen mu vysvětlete, co vaše pocity způsobuje, a požádejte ho, aby na svém chování něco konkrétního změnil.

Jsou to maličkosti, ale pokud jimi začnete, vaše manželství má šanci patřit k těm úspěšným.

-lk-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.