11. března 2016 04:40
Lucie PrůchováVíme, co stoprocentně vede k rozvodu
Manželský terapeut po čtyřiceti letech výzkumu objevil u párů, které směřovaly k rozvodu, jasný vzorec.
Autor knihy Sedm zásad pro fungující manželství a celosvětově známý manželský terapeut John Gottman strávil 40 let analyzováním různých manželských párů. On a kolegové z Gottmanova institutu se snažili zjistit, co skutečně způsobuje rozpor mezi manželi a jak ho překonat. A teď to začíná být zajímavé – vědci si všimli jasného příznaku u párů, které nezůstaly pohromadě. Chcete ten příznak znát?
Je jím pohrdání.
Ano, koulení očima, pocit znechucení nebo negativní myšlenky o partnerovi. Mnoho párů už touto fází v minulosti prošlo nebo jí prochází právě teď, ale to ještě neznamená, že jsou odsouzeni k rozchodu.
Jak k pohrdání dochází
„Je normální cítit se na partnera naštvaně nebo se s ním na něčem neshodnout. Nikdy ale tyto negativní pocity nesmíte nechat přerůst v pohrdání a znechucení. To je pro vztah velmi nezdravé,“ vysvětluje expert Mike McNulty z Gottmanova institutu. Každý pár se hádá a každý pár má problémy, ale ty by se měly řešit. „Dlouhodobé, přetrvávající problémy dokážou zlomit každý vztah,“ tvrdí McNulty. Záleží jen na těch dvou, zda se k sobě budou chovat s laskavostí, nebo s pohrdání. Ta druhá varianta je cestou do pekel. „Partneři, kteří nezvládají diskuze o problémech ve vztahu, jsou nejvíc ohrožení rozvodem,“ dodal McNulty.
Představte si, že vás trápí stále se opakující problém, jako je náročná tchyně nebo rozdíly v sexuální touze. Partneři, kteří kráčí k rozvodu, mají tyto tendence: Rozhněvají se a začnou používat negativní vzory komunikace, jako je kritika, pohrdání, obstrukce a přehnaná obrana. „To vede k fyziologickému vzrušení organismu, kdy tělo jednoho, nebo dokonce obou partnerů zaplavují hormony, zrychluje se srdeční frekvence, svaly se napnou, kůže je horká nebo zpocená a žaludek se stáhne v pocitu nervozity,“ popisuje expert.
Zní vám to povědomě? Pokud jste někdy zažili pořádnou hádku, určitě jste také zažili, jak váš tlak vylétl do oblak a zvýšili jste hlas. Takový duševní stav rozhodně nepřispívá k plodnému rozhovoru. „V tomto stavu ani jeden z partnerů nepřijímá nové informace a ztrácí smysl pro humor i kreativitu důležitou pro vyřešení problému,“ vysvětluje McNulty. Jinými slovy, důležitý rozhovor odložte na dobu, kdy budete oba více v klidu. Všechny výše uvedené faktory totiž způsobují, že problémy přetrvávají a řešení se zdá v nedohlednu.
Dobrá zpráva o vzteku
Klid. I když jste vy a váš partner zažili v poslední době několik pořádných hádek, neznamená to, že spějete k rozvodu. „Vztahy umírají spíš na chlad než na oheň,“ tvrdí vědec. Některé páry se podle něj nakonec přestanou snažit o dialog, protože zjistí, že řešení klíčových konfliktů může být příliš obtížné nebo bolestivé. Vzdají to. Vzdálí se od sebe a žijí spíš jako spolubydlící než jako manželé. „Pokud se ještě dohadujete, máte šanci vztah zachránit. Přímá cesta k rozvodu vede přes ochladnutí, když už nemáte chuť se hádat,“ říká McNulty.
Čemu je třeba věnovat pozornost
Zvedání očí v sloup na všechno, co váš partner říká, že je jedním z nejčastějších způsobů, jak lidé vyjadřují opovržení. Podobným výrazem je i krčení horního rtu a vlastně jakýkoliv úšklebek. Všechny tyto „ksichtíky“ vyjadřují odpor k partnerovi a pocit nadřazenosti. A někdy jsou tyto pocity vyjádřeny jen obyčejnou větou, za kterou se skrývá mnoho významů.
Jak zvládat konflikty bez opovržení?
1. Dávejte si pozor na výrazy svého obličeje – Žádné krčení nosu, žádné pohledy do stropu ani žádné jízlivě agresivní komentáře.
2. Srovnejte svá očekávání s realitou – Partneři si často idealizují jeden druhého a často zapomínají, že partner je člověk s jinými názory a potřebami. Nemůže souhlasit se vším, co řeknete a uděláte, a vy se musíte naučit, že je to v pořádku. Naučte se dělat kompromisy a problémy řešit hned, jak se objeví. „Za 69 procenty problémů v manželství stojí dlouho neřešené problémy,“ vysvětluje McNulty.
3. Neřešte každou maličkost – Když se ukáže nějaký problém, nejdřív se zamyslete, zda to skutečně problém je. Neřešte každou maličkost, ale položte si otázku, zda vám to skutečně vadí a případně proč. V manželství se musíme naučit, že kvůli některým věcem se nestojí za to hádat.
4. Změňte úhel pohledu – Místo toho, abyste se zlobili na partnera, že vás nechápe, zkuste sami pozorně poslouchat, co říká, a pokuste se lépe porozumět jeho pohledu na svět.
5. Mluvte o svých pocitech, ale nikoho neobviňujte – Není to chyba partnera, že se necítíte dobře. Jen mu vysvětlete, co vaše pocity způsobuje, a požádejte ho, aby na svém chování něco konkrétního změnil.
Jsou to maličkosti, ale pokud jimi začnete, vaše manželství má šanci patřit k těm úspěšným.
-lk-