Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Vztahy

Víme, co stoprocentně vede k rozvodu

Manželský terapeut po čtyřiceti letech výzkumu objevil u párů, které směřovaly k rozvodu, jasný vzorec.
Vydáno: 11.03.2016
Nenechte to dojít tak daleko!
Nenechte to dojít tak daleko! Autor: thinkstockphoto.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Autor knihy Sedm zásad pro fungující manželství a celosvětově známý manželský terapeut John Gottman strávil 40 let analyzováním různých manželských párů. On a kolegové z Gottmanova institutu se snažili zjistit, co skutečně způsobuje rozpor mezi manželi a jak ho překonat. A teď to začíná být zajímavé – vědci si všimli jasného příznaku u párů, které nezůstaly pohromadě. Chcete ten příznak znát?

Je jím pohrdání.

Ano, koulení očima, pocit znechucení nebo negativní myšlenky o partnerovi. Mnoho párů už touto fází v minulosti prošlo nebo jí prochází právě teď, ale to ještě neznamená, že jsou odsouzeni k rozchodu.

 

 

Jak k pohrdání dochází

„Je normální cítit se na partnera naštvaně nebo se s ním na něčem neshodnout. Nikdy ale tyto negativní pocity nesmíte nechat přerůst v pohrdání a znechucení. To je pro vztah velmi nezdravé,“ vysvětluje expert Mike McNulty z Gottmanova institutu. Každý pár se hádá a každý pár má problémy, ale ty by se měly řešit. „Dlouhodobé, přetrvávající problémy dokážou zlomit každý vztah,“ tvrdí McNulty. Záleží jen na těch dvou, zda se k sobě budou chovat s laskavostí, nebo s pohrdání. Ta druhá varianta je cestou do pekel. „Partneři, kteří nezvládají diskuze o problémech ve vztahu, jsou nejvíc ohrožení rozvodem,“ dodal McNulty.

Představte si, že vás trápí stále se opakující problém, jako je náročná tchyně nebo rozdíly v sexuální touze. Partneři, kteří kráčí k rozvodu, mají tyto tendence: Rozhněvají se a začnou používat negativní vzory komunikace, jako je kritika, pohrdání, obstrukce a přehnaná obrana. „To vede k fyziologickému vzrušení organismu, kdy tělo jednoho, nebo dokonce obou partnerů zaplavují hormony, zrychluje se srdeční frekvence, svaly se napnou, kůže je horká nebo zpocená a žaludek se stáhne v pocitu nervozity,“ popisuje expert.

Zní vám to povědomě? Pokud jste někdy zažili pořádnou hádku, určitě jste také zažili, jak váš tlak vylétl do oblak a zvýšili jste hlas. Takový duševní stav rozhodně nepřispívá k plodnému rozhovoru. „V tomto stavu ani jeden z partnerů nepřijímá nové informace a ztrácí smysl pro humor i kreativitu důležitou pro vyřešení problému,“ vysvětluje McNulty. Jinými slovy, důležitý rozhovor odložte na dobu, kdy budete oba více v klidu. Všechny výše uvedené faktory totiž způsobují, že problémy přetrvávají a řešení se zdá v nedohlednu.

 

 

Dobrá zpráva o vzteku

Klid. I když jste vy a váš partner zažili v poslední době několik pořádných hádek, neznamená to, že spějete k rozvodu. „Vztahy umírají spíš na chlad než na oheň,“ tvrdí vědec. Některé páry se podle něj nakonec přestanou snažit o dialog, protože zjistí, že řešení klíčových konfliktů může být příliš obtížné nebo bolestivé. Vzdají to. Vzdálí se od sebe a žijí spíš jako spolubydlící než jako manželé. „Pokud se ještě dohadujete, máte šanci vztah zachránit. Přímá cesta k rozvodu vede přes ochladnutí, když už nemáte chuť se hádat,“ říká McNulty.

 

Čemu je třeba věnovat pozornost

Zvedání očí v sloup na všechno, co váš partner říká, že je jedním z nejčastějších způsobů, jak lidé vyjadřují opovržení. Podobným výrazem je i krčení horního rtu a vlastně jakýkoliv úšklebek. Všechny tyto „ksichtíky“ vyjadřují odpor k partnerovi a pocit nadřazenosti. A někdy jsou tyto pocity vyjádřeny jen obyčejnou větou, za kterou se skrývá mnoho významů.

 

Lež má krátké nohy - to je pravda!

Poznejte lháře. Jak zjistit, že partner nemluví pravdu

 

Jak zvládat konflikty bez opovržení?

1. Dávejte si pozor na výrazy svého obličeje – Žádné krčení nosu, žádné pohledy do stropu ani žádné jízlivě agresivní komentáře.

 

2. Srovnejte svá očekávání s realitou – Partneři si často idealizují jeden druhého a často zapomínají, že partner je člověk s jinými názory a potřebami. Nemůže souhlasit se vším, co řeknete a uděláte, a vy se musíte naučit, že je to v pořádku. Naučte se dělat kompromisy a problémy řešit hned, jak se objeví. „Za 69 procenty problémů v manželství stojí dlouho neřešené problémy,“ vysvětluje McNulty.

 

3. Neřešte každou maličkost – Když se ukáže nějaký problém, nejdřív se zamyslete, zda to skutečně problém je. Neřešte každou maličkost, ale položte si otázku, zda vám to skutečně vadí a případně proč. V manželství se musíme naučit, že kvůli některým věcem se nestojí za to hádat.

 

4. Změňte úhel pohledu – Místo toho, abyste se zlobili na partnera, že vás nechápe, zkuste sami pozorně poslouchat, co říká, a pokuste se lépe porozumět jeho pohledu na svět.

 

5. Mluvte o svých pocitech, ale nikoho neobviňujte – Není to chyba partnera, že se necítíte dobře. Jen mu vysvětlete, co vaše pocity způsobuje, a požádejte ho, aby na svém chování něco konkrétního změnil.

 

Jsou to maličkosti, ale pokud jimi začnete, vaše manželství má šanci patřit k těm úspěšným.

 

-lk-

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama