Prima maminka

1. listopadu 2015 04:40

Lucie Průchová

6 vět, které nikdy neříkejte bezdětné ženě!

Můžete být sebelepší kamarádky, ale když se vám narodí děti a ona (ještě) žádné nemá, váš vztah se změní. Je jedno, jestli se rozhodla zůstat bezdětná nebo se jí otěhotnět nedaří, jsou věci, které jí za žádnou cenu nesmíte říct.

1. „Proč vlastně nemáš děti?“

Dobrá, víme, že na tohle se své kamarádky ptát nemusíte. Pokud se nějakou dobu znáte, odpověď asi sama znáte. Nicméně když se s někým seznámíte a zabrousíte ke svému soukromí, může vám podobná otázka přijít na jazyk. Jenže odpověď už je poměrně intimní a hodně osobní, může jít i o dost smutnou záležitost. A když uslyšíte, že dotyčná děti mít nemůže, i když by opravdu moc chtěla, co odpovíte? Jediná možnost, kdy je otázka povolená, je, když s tímto tématem přijde ona sama.

2. „Moc mě to mrzí.“

V padesátileté bezdětné Lauře to pokaždé, když slyší tuto větu, začne vřít. A neodpustí si svou údernou odpověď: „Mně to líto není, protože to je moje rozhodnutí. Nejde o nic zdravotního ani o nic, čeho bych měla litovat.“ Až příště budete chtít politovat ženu, o jejíž minulosti vůbec nic nevíte, představte si, jak se může cítit. Raději zůstaňte u tichého přikyvování.

3. „A zkusili jste … (doplňte jakoukoliv metodu umělého oplodnění)?“

Ne, nebuďte přehnaně empatická a nesnažte se být strašlivě nápomocná. Pokud někdo nemá děti, nemusí to přece hned znamenat, že se o ně snaží a nedaří se. I pokud to tušíte, existují citlivější způsoby, jak vyjádřit svou podporu. Ovšem stejně zbytečné jsou „rady“ typu: „Hlavně se uklidni“, „Jakmile se přestanete snažit, přijde to“, nebo „Zajděte k tomu a tomu, ten je nejlepší a určitě pomůže.“ Věřte, že pokud chce žena otěhotnět a nejde to, sama přesně ví, co, kdy a jak má podniknout.

4. „Kdo se o vás bude ve stáří starat?“

Víte, co napadne každého, kdo nemá děti, když uslyší takovou otázku? „A kde bereš tu jistotu, že tvoje děti se o tebe postarají, až sama nebudeš moct?“

5. „A co děláš s tím volným časem?“

Opravdu si myslíte, že bezdětní lidé mají hromadu volného času? Že jen chodí do práce a pak bloumají po bytě a přemýšlejí, do čeho píchnout? A co jste dělali vy, než jste si děti pořídili? Oprostěte se od takovýchto předsudků.

6. „Jednou změníš názor.“

Když takovou větu slyší 25letá Marika, cítí to jako útok na svou osobu. „Celý život jsem hlídala děti – příbuzným, sousedkám, máminým kamarádkám, seděla vedle uřvaných dětí v restauraci… Dokonce mě jedno pozvracelo. Nikdo mi nemusí říkat, co budu, nebo nebudu v budoucnu chtít,“ říká. Stejně tak se zdržte komentářů jako: „Ale byla bys skvělá máma“, „Jednoho dne to přijde“, nebo „Neboj, pořád budeš mít trochu času i na sebe.“

ana

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.