Prima Ženy

1. října 2014 06:00

Iva Kropáčková

Radikálních devět měsíců aneb Jak moc je těhotenství "jiný stav"?

Období těhotenství se označuje různě. Odborně se jmenuje “gravidita”. Lidově se říkávalo “chození s outěžkem”, dnes je často slyšet výraz "být v tom". Nejvýstižnější a nejznámější je ale asi označení “být v jiném stavu”.

Každá nastávající maminka prožívá období mnoha změn. Některé jsou příjemné, některé už méně. Ale stoprocentně lze říci, že označení "jiný stav" naprosto odpovídá realitě. Těhotná žena se tak může cítit plným právem a její okolí by se mělo snažit změny související s její fyzickou i psychickou stránkou respektovat nebo alespoň tolerovat. Změny jsou trojího druhu: v děloze, viditelné změny na těle a duševní změny.

Jak moc je jiná děloha?

Každou středu on-line seriál o těhotenství!

Změny v děloze souvisejí bezprostředně s vývojem plodu v děložní dutině. Za 40 týdnů se v ní přemění oplodněné vajíčko v lidský zárodek. Ten se vyvíjí v uzavřeném plodovém obalu, který je tvořen dvěma pevnými blanami. Zároveň s vyvíjejícím se plodem se tyto dvě blány nazývají “plodové vejce”.

Krev těhotné ženy proudí z cév děložní stěny do houbovitého kruhovitého orgánu, který se nazývá “plodové lůžko” nebo také “plodový koláč”. Z něj se krev dostává do cév pupečníkové šňůry a odtud do cév plodu. Vyvíjející se děťátko spotřebovává z přiváděné krve výživné látky a kyslík. Krev se pak vrací zvláštní cévou v pupečníkové šňůře zpět do mateřského těla.

Plod je v plodovém vejci obklopen tekutinou žlutavé barvy – plodovou vodou, která ho chrání před poraněním při náhlém úderu zvnějšku a také mu umožňuje změny polohy. Těhotnou ženu zase chrání před bolestmi, které by mohly vznikat při prudších pohybech plodu. Na konci těhotenství bývá v plodovém vejci přibližně tři čtvrtě litru plodové vody.

Plodová voda většinou odteče až během porodu. Často se ale stává, že blány, které ji zadržují v plodovém vejci, puknou už během těhotenství nebo krátce před začátkem porodu. Pak část plodové vody odteče. V takovém případě by se měla žena okamžitě nechat dopravit do porodnice. Otvorem vzniklým v plodových blanách by totiž mohly proniknout choroboplodné zárodky z pochvy do nitra plodového vejce a mohly by poškodit ještě nenarozené dítě. Lékaři pracující na porodnických odděleních dovedou včas takové pronikání bakterií rozpoznat a umějí okamžitě poskytnout plodu ochranu.

Právě ve vás roste nový život. Jak se mění a vyvíjí během deseti lunárních měsíců? To se dozvíte v článcích Přehled vývoje embrya a plodu a Vývoj plodu

Jak moc je jiné tělo?

Mezi nejnápadnější změny na těle těhotné ženy patří zvětšující se ňadra. Je to způsobeno tím, že se v nich ukládá další tuková tkáň a rozmnožuje se i tkáň mléčných žláz.

Máte-li jakékoliv otázky, ptejte se lékařů na www.porodnice.cz. MUDr. Michal Koucký MUDr. Andrea Pašková

Zvětšují se i prsní bradavky a také tmavnou. Už od prvních týdnů těhotenství z nich lze vytlačit čirou tekutinu, která v pokročilejším těhotenství dostává žlutavou barvu. Říká se jí “mlezivo”. U většiny žen se v těhotenství zvyšuje citlivost bradavek.

Na kůži, zvláště ve střední čáře břicha a v krajině pupku, se zvýšenou měrou ukládá kožní barvivo. Proto se tato místa zbarvují do hněda. Těhotné ženy bývají nerady, když někdy takové zbarvení postihne i kůži obličeje. Během šesti týdnů po porodu se toto zbarvení kůže ale samo ztratí.

Ve druhé polovině těhotenství se někdy objevují na kůži drobné, perleťově zbarvené proužky. Bývají zvláště na kůži břicha, stehen a prsů. Říká se jim pajizévky. Po porodu se zmenší, dostanou růžovou barvu okolní kůže a nebývají již nápadné. Také pihy, které se někdy objevují na obličeji těhotných žen, se po porodu samy ztrácejí.

V pokročilém těhotenství vznikají u některých žen rozšířené žilky na lýtkách. Někdy se objevují i u konečníku. Zde se jmenují “hemeroidy”. Vyvolává je jednak zvýšené množství krve, která koluje v žilách těhotné ženy, jednak snížená pružnost žilních stěn. Účinným prostředkem proti tvoření rozšířených žil na nohou je poloha vleže se zdviženýma nohama. Nohy je vhodné podložit složenou přikrývkou, popřípadě využít stoličku. Tuto polohu je vhodné provádět každý večer na dobu alespoň 15 minut a v posledních měsících před porodem na dobu ještě delší. Kromě zmíněného účinku má taková poloha ještě jednu výhodu, žena má možnost si příjemně odpočinout. Pokud by toto opatření nepomáhalo, bylo by vhodné poradit se s lékařem. Při tvořících se hemeroidech je vhodná zvýšená péče o pravidelnou stolici, to pro nastávající maminku znamená především vyšší konzumaci vlákniny, například v podobě ovoce a zeleniny.

A to není vše. Během těhotenství mohou ženu trápit křeče, nevolnosti, bolesti zad a další obtíže. Přečtěte si, proč se objevují a co na ně pomáhá v článku Obtíže provázející i pravidelné těhotenství

Jak moc je jiná duše ženy?

Těhotenství (ovšem i porod a šestinedělí) většinou mívají na ženy pronikavý vliv po stránce duševní, a to vliv blahodárný. Žena se mění v matku. Většina těhotných žen se cítí vyrovnaná a šťastná. Uvědomují si, že plní své nejkrásnější životní poslání. Připravují se na příchod dítěte – pokračovatele rodu a svou největší chloubu.

Těhotenství nemusí být ženě příjemné, ale i tak má spoustu výhod

Je možné, že se v souvislosti se všemi fyzickými změnami se ale zeptáte, jestli je vůbec při všech těchto "nepříjemnostech" možné, aby bylo těhotenství opravdu radostné. Je rozumné vědět a uvědomit si, co všechno během těhotenství může přijít, a většinou i přijde. Každá žena těhotenství vnímá a snáší jinak, ale rozhodně by si neměla toto období malovat růžovými brýlemi. Přitom je třeba dodat, že mnohé málo příjemné nebo nežádoucí jevy v těhotenství je možné zmírňovat nebo jim předcházet správnou životosprávou.

Navíc je důležité i to, že mnohá žena v těhotenství rozkvete a zkrásní. U některých se těhotenstvím vyléčí bolestivá menstruace, u jiných se ztratí bolesti po předchozích zánětech vejcovodů. Ženám trpícím nižší tělesnou hmotností se v těhotenství zaoblují tvary těla. Dělají-li si některé ženy starosti s menšími prsy, v těhotenství se většinou dočkají jejich zvětšení. U některých žen se také proměňuje do krásy obličej; snad se tu uplatňuje přímo vyzařující pocit vnitřního štěstí a spokojenosti. A tak se někdy stává, že manžel objeví krásu své ženy právě v těhotenství.

Může poškodit miminko kopírka nebo mikrovlnná trouba? Hrozí nebezpečí z jídla či od domácích mazlíčků? Co dělat, pokud během těhotenství žena onemocní? Vše se dozvíte v článku Čemu se na počátku těhotenství vyhnout

Tyto a mnoho dalších informací se dočtete v nejprodávanější knize o této oblasti s názvem Kniha o těhotenství a dítěti, jejímž autorem je doc. MUDr. A. Pařízek, CSc. (Galén, Praha 2009) Objednávejte ZDE

Kniha o těhotenství a dítěti zároveň vyšla jako 1. e-kniha v ČR s tímto tématem. Objednávejte ZDE.

Těhotenství i rodičovství je krásné, ale zároveň náročné. Víme to z našich zkušeností, víme to ze zkušeností žen, které se na nás obracejí. Pro všechny (na)stávající rodiče připravujeme ve spolupráci se špičkovými odborníky z internetového portálu www.porodnice.cz tyto články plné odborných rad i zajímavých informací. Každou středu.

Na příště připravujeme rozhovor s lékařem. Dozvíte se, jak se má k těhotenství postavit žena, když chce nebo čeká miminko, ale není úplně zdravá...

Psali jsme také:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 3. 2024

Berani, možná budete muset vědomě upustit od některých svých plánů a nechat vše na náhodě. Prvek neočekávaného vám může docela pomoci, takže s ním pracujte, místo abyste se ho snažili držet na uzdě. Přirozený tok událostí by vás měl dovést k větší svobodě. Používejte svou představivost, místo abyste se zcela spoléhali na mentální procesy, jako je logika.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.