Mít dítě? I v dnešní době je to pořád zázrak, ne samozřejmost

Ženy se v novém tisíciletí musí vyrovnávat s mnoha situacemi, které byly ještě před několika dekádami naprosto nemyslitelnými. Díky sexuální revoluci v 60. letech minulého století získaly právo rozhodovat o svém těle, následný vznik antikoncepčních pilulek jim umožnil rozhodovat i o termínu mateřství. Když se v 90. letech otevřely hranice, začaly cestovat, poznávat svět, studovat v zahraničí, vytvářet kariéru na úrovni mužských protějšků. Jenže na rozdíl

A tak se mnoho žen dostalo do situace, kdy jsou 10 i 15 let za vrcholem ženských reprodukčních schopností (ten se nachází někde mezi 20. - 24. rokem) a najednou zjistí, že pořídit si dítě není tak snadné, jako vše ostatní, co za svůj věk zažily.

Je proto zapotřebí do seznamu „projektů/cílů“ našich životů umístit založení rodiny na přední místa, nechat si na to dost času a hlavně – zařídit vše potřebné.

Cíl č.1: Vhodný partner

Tak především je nutné mít partnera, který s našimi plány souhlasí a aktivně se účastní. Ano, tím myslíme i pravidelný intimní styk, bez něho to opravdu nepůjde. Další položkou na seznamu je zdravý, aktivní styl života. Pokud má žena nadváhu a navíc kouří, má jen pětinovou šanci přirozeného početí. A to i v případě podstoupení léčby neplodnosti, kdy jsou její šance na úspěch výrazně nižší. Souvisí to s počtem vhodných vajíček. Navíc je tato skupina žen (obézní a/nebo kuřačky) více postižena pravděpodobností nejen potratu, ale i předčasného porodu. Proto ženy – nekouřit, cvičit a zdravě jíst!

Hoďte se do pohody

V neposlední řadě je nutné duševní zdraví. Současné požadavky na úspěšnou ženu jsou často za hranicí možností, až vzniká jakýsi fenomén „výkonového těhotenství“. Ženě, které se doposud dařilo vše, na co sáhla (ať už se jednalo o kariéru, výběr partnera, vzdělání) a měla tak svůj život pod kontrolou a mohla ho směřovat podle svých přání a tužeb, se najednou hroutí svět jako domeček z karet - přicházejí pocity neúspěchu i zklamání ze sebe samé. Bohužel se mnohdy nejedná pouze o tlak okolí, ale i ze strany rodiny a partnera. Tato náročná životní etapa může vyvrcholit i psychickými problémy, jistou formou životní krize, vzdáním se svých ideálů, nebo naopak chorobnou tužbou po dítěti.

Chcete-li se tedy vyvarovat tohoto vážného stavu, nebo v něm již jste, určitě využijte psychologického poradenství, které vám i vašemu partnerovi nastíní vaši situaci z jiného úhlu, pomůže vám odbourat zbytečné strachy a obavy a ukáže vám cestu, jak se z dosavadních neúspěchů nezbláznit.

Umělé oplodnění? Nečekejte zázraky!

Poslední možností je umělé oplodnění, na které mnoho žen podvědomě spoléhá. Tato metoda ale není zázračná, není to tak, že si žena může bez obav dítě na klinice „koupit“. Bohužel jde pouze o cestu, jak pravděpodobnost početí zvýšit, nikoliv zaručit. Na to musí ženy myslet předem a nenechávat osud své rodiny na „vědě“.

Bohužel, nebo bohudík, početí nového života je stále ještě mimo dosah našich inženýrů, je to věc mezi Nebem a Zemí.

-jk-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.