Naučte své děti empatii, budou mít výhodu na celý život!

Doby, kdy se nejvíce cenilo IQ, jsou pryč. Dnes je stejně důležité, ne-li ještě podstatnější EQ neboli emoční inteligence. Naučte své děti umění empatie, dáte jim vklad na celý život!

Svět dětí je relativně malý. Mají sklon věřit, že vše je jen tak velké a reálné, jak se toho mohou dotknout a uvidět to. Proto může být pro děti obtížné pochopit, že jiní lidé vidí svět třeba z úplně jiné perspektivy, než jakou mají ony.

Je to výzva pro zodpovědné rodiče: naučit své děti, jak mohou být ony i ostatní lidé ovlivňováni činy a slovy. Učit dítě, aby cítilo empatii, má rozhodující smysl pro jeho život i štěstí. Jak to ale uchopit?

Začněte brzy

Už v batolecím věku můžete udělat dost pro to, aby se dítě začalo učit empatii. I když se zdá, že jde o složité mezilidské vztahy, které batole nemůže chápat, už v tomto věku můžete položit skvělé základy pro budoucí pevnost sebedůvěry, laskavosti a otevřenosti světu.

Můžete začít ukazovat dítěti obrázky tváří, které zobrazují nálady a emoce. Toto jednoduché cvičení mu pomůže rozpoznat pocity u jiných lidí. I když nemusí být dost staré na to, aby pochopilo celou složitost emocí, bude vaše dítě už v nízkém věku schopno pochopit, že existují různé pocity a jak se projevují.

Pak posuňte cvičení o krok dál tím, že pocity jasně pojmenujete a dáte příklad, kdy se tak někdo může cítit. Nezatracujte ani sledování médií (úměrných věku a s časovým limitem). Sledování filmů nebo televizních pořadů na úrovni vašeho dítěte může pomoci vysvětlit, jak mohou vypadat emocionální reakce. Tyto kroky pomohou vašemu zlatíčku pochopit, co cítí ve svém každodenním životě i jak se cítí ostatní.

Povolit konflikt

Ať se snažíte jakkoli, stejně to nakonec přijde. Váš malý poklad se dostane do konfliktu, ať už se sourozencem, spolužákem, nebo dokonce i s vámi. Dejte svému dítěti prostor a čas uklidnit se a nabídněte mu diskuzi na téma, jak se kdo cítí při konfliktu a proč máme i negativní pocity. Pokud by bylo vaše dítě svědkem konfliktu, využijte toho jako příležitost ilustrovat pocity druhých. Bavte se o svých zkušenostech.

Učte dítě respektu

Naučit své děti včas, aby se chovaly s respektem k ostatním, jim pomůže v situaci, kdy potkají někoho docela odlišného než jsou samy. Naučte své dítě klást zdvořilé otázky, když něco nechápou nebo vidí někoho, kdo je úplně jiný. Tato jednoduchá akce jim pomůže nedržet se předsudků a stereotypů a povzbudí jejich zájem o osudy jiných lidí. Je důležité, aby děti pochopily, že každý má jedinečný příběh.

Učte ho sdílené radosti

Je skutečný dar, když je vaše dítě nejen zdravě soutěživé, ale i přející! Naučte ho využívat empatii, aby mohlo cítit i radost jiných lidí. Sdílet pozitivní zážitky, těšit se z úspěchu přítele, podpořit člena týmu nebo rodiny, aniž by žárlilo, to je cesta k zdravému sebevědomí.

-ku-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.