Vztahy mezi sourozenci: Zdroj sebedůvěry, nebo komplexů?

Dítě přichází na svět nepřipravené a bez zkušeností a prvními společníky jsou pro něj kromě rodičů především sourozenci. Výchova pod jednou střechou však nezaručuje stejné výsledky, a tak se rodiče mnohokrát diví, své děti porovnávají a aktivně hledají černou ovci rodiny, což může mít negativní dopad na budování křehké sebedůvěry dítěte.

Rodičovské experimenty

Prvorozené dítě přichází do nové rodiny jako malý sociální experiment svých nezkušených rodičů, ale na druhé straně i objevitel, který uvádí věci do pohybu. Rodiče věnují dítěti co možná největší pozornost už před jeho narozením. Pevnou součástí života prvorozených dětí se stávají pravidla. Po narození mladšího sourozence však zažívají první křivdy, neboť tato striktní pravidla náhle nabývají novou pružnost a noví objevitelé mají v rodině mnohem širší možnosti s povolenou uzdou. Podle dětské psycholožky a garantky Projektu sebedůvěry Dove Marie Tóthové Šimčákové by ale dítě ani po narození sourozence nemělo mít dojem, že ztratilo pozornost rodičů a rodiny. Pokud tento pocit nabude, zahájí boj o přízeň nejbližších. Začne se předvádět nebo se chovat nevhodně. „Úkolem rodičů je proto ukázat dítěti, že i s příchodem nového člena rodiny ho milují stále stejně,“ poukazuje psycholožka.

Kletba věčného dospěláka

Jedináček se v některých rysech podobá prvorozenému dítěti. Své území má však během celého života jen pro sebe a nemusí se o něj s nikým dělit. S rodiči tráví většinu svého času, díky čemuž se přiučil „dospěláckému jazyku" už v časném dětství a své poznatky nadále využívá. Komunikace s dospělými pro něj není žádný problém, někdy s nimi dokáže dokonce i efektivně manipulovat. Postavení jedináčka však není vždy nejvýhodnější. „Cílená pozornost rodičů pouze na něho mu připadá příjemná, ale je také úskalím, že všechno, co dělá, je plně podpořené a obdivované, ale také hodnocené, a tak ho to sociálně může výrazně zahnat do kouta," vysvětluje dětská psycholožka.

Bezproblémoví rebelové

Druhé dítě má nelehkou pozici, neboť přichází na území staršího sourozence. Dítě se snaží být přesným opakem, čímž zahajuje boj o pořízení vlastní identity, který často sklouzne do rebelie. „Rodiče musí dítěti pomoci najít tu oblast, v níž se dokáže prosadit. Pocit sebedůvěry musíme dítěti dát a měl by stát na něčem, co dítě opravdu dokáže,“ radí Marie Tóthová Šimčáková. Na druhé straně jsou však druhorozené děti známé svou bezstarostností a společenskostí. Jsou zvyklé dělit se o pozornost, díky čemuž jsou oblíbené i v kolektivu a označují se za nejméně problémové.

Vytvořte dětem bezpečnou základnu

Ať už máte doma malého dospěláka, rebela, či manipulátora, nezapomínejte brát ohledy na jejich individuální jedinečnost. Zdravé rodinné prostředí bez soutěžení poskytuje pro malé objevitele bezpečnou základnu, do které se po každodenních dobrodružstvích mohou v bezpečí vrátit a klidně dospět. „Pokud je dítě v prostředí, které mu poskytuje půdu pro jeho přirozenou motivaci a růst, získává možnost zvládnout situace kolem sebe a vytvořit si obraz o sobě samém a své vlastní hodnotě v něm,“ uzavírá Marie Tóthová Šimčáková.

7 rad jak podpořit sourozeneckou lásku a přispět k budování sebedůvěry

  • Nesrovnávejte své děti a snažte se u nich podporovat individuální silné stránky.
  • V průběhu každého dne si najděte chvilku, kterou budete věnovat dítěti s ohledem na jeho preferované činnosti.
  • Vybudujte si společné rituály, které děti zaujmou a stanou se součástí jejich společného dětství.
  • Nešetřete na slovech uznání a lásky.
  • Všímejte si drobných úspěchů, ale i trápení a věnujte jim adekvátní pozornost.
  • Zapojujte děti do společných her a budujte u nich vzájemné vztahy a toleranci.
  • Mezi dětmi vytvářejte atmosféru vzájemného porozumění, která není založena na soutěživosti.
Sdílejte článek
Štítky děti láska rodina psychologie výchova rodiče experiment dětství sourozenec

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.