zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

O čem se dětem zdá? Jejich sny ovlivňuje hlavně škodlivé světlo

Všechny děti ve snech létají nebo padají z výšky
Autor: iStock Všechny děti ve snech létají nebo padají z výšky
anna kopečková , Vydáno: 12.07.2017
Děti prospí velkou část dětství. Snová fáze spánku se u nich dostavuje dokonce třikrát častěji než u dospělých. Během noci mají i deset snů, své sny si pamatují a umějí je nádherně převyprávět. I děti mají ale bohužel sny plné strašidel nebo násilí.

reklama

Děti nedělají rozdíl mezi bděním a sněním. Mají sklon prožívat okolní svět tak, aby pro ně byl srozumitelný. Obrovská představivost a bezmezná fantazie má pro děti harmonizující význam a promítá se i do snů. Podle analýzy, která v minulých letech proběhla na Virginské univerzitě, se dívkám do 12 let zdají sny delší než chlapcům a jsou plné lidí, zatímco chlapcům se zdá více o předmětech a nástrojích.

Malé děti mají sny o hrdinech a postavách z oblíbeného seriálu či pohádky, o zvířatech i blízkých osobách ve zvířecí podobě (tatínek je medvěd, maminka králíček). A všechny děti ve snech létají, ale i padají z výšky. „Takové sny vypovídají o stavu dítěte, o duševních zábranách v reálném životě nebo o potížích při navazování vztahů,“ říká psycholožka PhDr. Alexandra Rücklová a dodává: „Každý sen zrcadlí prožívání skutečnosti, trápení, vnitřní pocity, přání, touhy i konflikty, které dítě prožívá. Proto doporučuji si s dětmi o snech povídat.“

Dramatičnost snů vzrůstá v ranních hodinách

Ve fázi hlubokého spánku se u dětí mezi druhým a pátým rokem objevují i děsivé sny, které patří k nejčastějším příčinám neklidného spaní. Hemží se to v nich strašidly, divokými příšerami i krutostmi, násilnostmi a pronásledováním. Mezi šestým až desátým rokem trápí 75 % dětí noční můry, vyvolané většinou silným zážitkem, který dítě vystrašil: „Noční můry mívají děti s citlivější nervovou soustavou, s nižším sebevědomím nebo děti ustrašené a bojácné. Jestliže má dítě úzkostné sny každou noc, není si v bdělém životě jisté samo sebou, ve snech si vybíjí agresi, ale i starosti doma či ve škole,“ vysvětluje psycholožka.

Něco jiného jsou noční děsy. Oproti nočním můrám se projevují při přechodu do REM spánku a navazují na krátké strašidelné sny. Objevují se zpravidla u předškolních dětí, tak dvě hodiny po usnutí. Strach či hrůzu přináší dětem téměř čtvrtina všech snů. Promítají se do nichi různé televizní pořady a zprávy z médií. Odborníci přišli nedávno s alarmujícím zjištěním: průměrný třináctiletý školák viděl za svůj život v televizi 52 tisíc vražd, znásilnění, ozbrojených loupeží a přepadení!

Snění ovlivňuje především škodlivé světlo

Usínání startuje hormon melatonin v okamžiku, kdy sítnice oka dostane impuls, že je tma. A protože jeho hladinu synchronizují světelné podmínky, může být vlivem rušivého světla rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší hladinou až desetinásobný. I přes zavřená víčka totiž na sítnici dopadá světelný signál, který v hypotalamu zastaví tvorbu „hormonu tmy“ a naopak zvýší produkci „stresového hormonu“ kortizolu. Když dítě spí a rozsvítíte, promění se světlo v jeho snu v blesk či oslňující světlomety automobilu.

Noční fázi metabolismu ovlivňuje i modré světlo z televizních obrazovek, monitorů a jiné elektroniky, kterou dítě používá hodinu až dvě před spánkem. Pokud dětem světlo brání ve snění, vstávají druhý den „levou nohou“, jsou podrážděné, nepozorné a dokonce mohou mít projevy podobné symptomům ADHD.

Tma, která pomáhá

Velmi dobrou ochranou před nežádoucím světlem z ulice jsou účinné stínící systémy: „Například žaluzie nebo rolety s mnoha atraktivními vzory v různých barvách, nebo s úpravou blackout nepropouštějící světlo. Vynikající jsou venkovní hliníkové žaluzie, jejichž lamely na sebe dolehnou tak, že v místnosti bude absolutní tma,“ vysvětluje Jan Žižlavský ze společnosti Isotra a doplňuje: „Venkovní rolety zajistí i proudění vzduchu, zabrání přehřívání interiéru a vytvářejí i zvukovou izolaci interiéru.“ Nezanedbatelným pomocníkem je podle jeho slov ovládání stínících prvků pomocí elektronických spínacích hodin nebo slunečního čidla, které reaguje na intenzitu slunečního svitu: „V určitou dobu se stínění podle denní doby otevře, takže se děti mohou fyziologicky probudit."

Pokud tedy chcete, aby dítě nemělo zlé sny, ale naopak kvalitní spánek, zbavte pokojíček škodlivého světla. Tím podpoříte vývoj abstraktního myšlení, rozvoj paměti, verbální projev i kreativitu…

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

 

Každé dítě se bojí tmy. A co teprve, když ho straší noční můra nebo děs

Noční můra, nebo děs? Obojí je běs!

11 triků proti nočním můrám aneb Jak si přivodit sladké sny

Nesnášíte, jak se vám tchyně vměšuje do manželství, takže není až tak šokující, když se vám poslední hádka honí v noci hlavou a promítá se do vašich snů. Koneckonců je to způsob, jakým se mozek snaží vyrovnat s nevyřešenými konflikty, nepříjemnými zážitky a prostě se situacemi, se kterými si tak nějak neví rady.

Ale jak lze vysvětlit nedávný řetězec náhodných nočních můr a neuvěřitelně živých snů, který může za to, že jste se probudila unavená, nevyspalá a s mizernou náladou? Máme pro vás 11 překvapivých věcí, které ovlivňují, co se vám objeví ve snech, a jaká je pravděpodobnost, že si tyto můry budete pamatovat.

Přejeme vám sladké sny! Foto:

Vůně

Čichejte mátu

Vedou sladké vůně ke sladkým snům? Jedna vědecká studie zjistila, že vůně květin během určitého okamžiku spánkového cyklu vede k příjemným snům, zatímco zápach síry je spojen se sny negativními. I když vědci říkají, že výsledky výzkumu nelze použít ve vaší ložnici (pokud je vůně šeříku cítit v pokoji celou dobu, nemá to na kvalitu spánku vliv). Daleko větší šanci na ovlivnění vašich snů má tak vůně slaniny, která do ložnice pronikne z kuchyně. „Sny jsou ochranou spánku. Místo probuzení můžete všechny rušivé podněty zvenčí začlenit do snu a ve spánku tak pokračovat,“ tvrdí J. Catesby Ware, vedoucí oddělení spánkové medicíny na univerzitě v Norfolku.

reklama

Související témata: děti , spánek , výklad snů , sny , dětské sny , o čem sní

reklama

Přečtěte si také

reklama