Nebojte se svalů: 6 důvodů, proč je lepší mít jich v těle víc než tuku

Nejlepší je mít přiměřené množství obojího. Pokud ale chcete mít a do budoucna si udržet zdravé a na pohled hezké tělo, je lepší mít tuku méně a na svalech trochu zapracovat.

Určité procento tělesného tuku nezbytně potřebujeme ke správnému fungování organismu. U žen se jedná především o menstruační cyklus a schopnost reprodukce, u mužů o zdroj energie, který je prakticky nevyčerpatelný.

To, jaký podíl svalové a tukové hmoty považujeme za vyhovující my sami, se mnohdy radikálně liší od toho, co je optimální pro naše tělo. V současné době většina lidí bojuje s vyšším procentem tělesného tuku a menším podílem aktivní hmoty. Výjimkou však nejsou ani jedinci s kriticky nízkým podílem tukových zásob!

Proč je ale přece jen lepší mít více svalů a méně tuku?

1. Svaly umožňují pohyb

Svaly hýbou naším tělem a pohyb znamená život. Čím kvalitnější, silnější a flexibilnější svaly budete mít, tím lépe se budete pohybovat. Nedovolte vašim svalům zahálet – pokud je nebudete používat, zanedlouho zjistíte, že už ani použitelné nejsou.

2. Svaly dávají tělu tvar

Pouhým zhubnutím své postavě žádné tvary nedodáte. Toho lze dosáhnout jedině pravidelným silovým tréninkem! Ať už usilujete o kulatější pozadí, pevnější prsa či stehna nebo širší ramena, svalová hmota vám k tomu dopomůže.

3. Svaly spotřebovávají energii

Svaly jsou metabolicky aktivní tkáň! Zatímco tuková hmota sama o sobě žádnou energii nespotřebovává, hmota svalová ano. Čím víc svalů budete mít, tím víc kalorií budete pálit i v klidu, na pohovce před televizí. Víc aktivních svalů znamená možnost jíst víc, bez obav z přibírání.

4. Svaly nejsou hormonálně aktivní

Zatímco nadměrné množství tuku do našeho těla vysílá signály hladu (konkrétně hormon leptin), svalová hmota nic takového nezpůsobuje. Jednoduše řečeno, čím větší nadváhu máte, tím máte větší hlad, což vede k dalšímu nabírání! Obezita je zodpovědná i za další endokrinní poruchy spojené s poruchami plodnosti či cukrovkou.

5. Svaly nezpůsobují metabolické poruchy

Metabolický syndrom označuje spojení některých nemocí a rizikových faktorů, jejichž výskyt vede k celé řadě zdravotních komplikací. Patří mezi ně diabetes II. typu, inzulinoresistence, hypertenze i obezita. Čím víc tukové tkáně máte, tím pravděpodobnější je rozvoj tohoto syndromu. Vysoký krevní tlak ani cukrovka nebolí, o to jsou však zákeřnější – mohou rovnou zabíjet. Velké množství svalové hmoty maximálně způsobí to, že vám bude víc napínat tričko, ale rozhodně vás nebude ohrožovat na zdraví či na životě.

6. Ve svalech se skrývá glykogen

Glykogen je zásobní cukr a v okamžiku, kdy vám dochází energie, si tělo sáhne právě do glykogenových zásob ve svalech a v játrech. Energie, která je uložená v tucích, je mnohem hůř dostupná. Teď nám to sice může přijít nesmyslné, protože chceme tuky redukovat, nicméně z evolučního hlediska znamenaly podkožní zásoby tuku šanci na přežití i v dobách strádání.

Zdroj: Fithall.cz

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.