Dietní krize: Jak zvládnout porušení diety?

Co dělat s rozmrzelou náladou, výčitkami svědomí, nafouklým břichem a pocitem, že všechno vaše dietní snažení vzalo za své během jednoho večera plného laskomin?

Už celé týdny bez jediného dietního prohřešku. Možná až na ten útok na mandlové máslo před týdnem. To se ale nepočítá, ořechy jsou zdravé. To včera večer u televize se ale počítá každopádně. Přitom to začalo tak nevinně – půl velkého kelímku selského jogurtu s kakaem a medem. Pak jablko. Na řadu přišla čokoládová tyčinka, pak malý sáček smažených lupínků, kopec pražených arašídů a nakonec pytlík dětských máslových sušenek.

Do postele jdete s plným žaludkem a myšlenkou, že jste si to přece po tak dlouhé době zasloužila, že si o to tělo řeklo. Ráno se vzbudíte s otrávenou a rozmrzelou náladou, s výčitkami svědomí, zadržovanou vodou a pocitem, že jste všechno pokazila. Tak co teď?

Netrestejte se

A to ani psychicky, ani fyzicky. Výčitky svědomí vaše dietní chyby nenapraví, a když začnete trestat tělo hladověním nebo omezováním kalorického přijmu, jedině začne stávkovat. Dělejte, jako by se nic nestalo. Zkuste na včerejšek zapomenout, odpustit si. Jak byste dnes jedla, kdybyste dietu neporušila? Tak toho se držte. Jeden přešlap vaše hubnutí nezhatí – jedno dietní jídlo vám také přece kilogramy neodčaruje. Buďte konzistentní a pokračujte v režimu.

Pijte, pijte, pijte

Po nájezdu na lednici a spoustě dobrot, které jste si dlouho odpírala, je organismus přetížený a zavodněný (kvůli vyššímu přísunu cukru a soli). Abyste se zbavila přebytečné vody v těle, musíte hodně pít. Obyčejnou vodu, neslazené minerálky a slabé čaje. Kávě se také bránit nemusíte. Voda pomůže střevům jídlo zpracovat a nafouklé břicho zanedlouho zmizí.

Omezte sůl

Podpořte odvádění zadržované vody z těla omezením soli a cukru. Zkuste si jídlo dochutit bylinkami, vyhněte se polotovarům, rychlému občerstvení, uzeninám i sýrům.

Přidejte zeleninu

Zelenina obsahuje vlákninu a ta je přítelem střev. Ke každému chodu si dejte rajče, salát nebo salátovou okurku. Fazolové lusky nebo brokolice místo přílohy k obědu i k večeři také rozhodně ničemu neuškodí! Ke svačině klidně sáhněte po švestkách, jablku nebo hrušce.

Bylinky

Není vůbec od věci mít ve spíži bylinky, které vás zadržování vody po neplánovaných hodech zbaví. Absolutní jedničkou je v tomto směru petržel. Obsahuje spoustu vitamínů i minerálů, skvěle chutná, ale také díky ní rychle splasknete. Vyzkoušet můžete také jalovec, kopřivu, březové listy, pampelišku, černý bez nebo dnes velice populární mladý ječmen.

Hýbejte se

Lék na všechno – pohyb. Ten vám pomůže i v tomto případě. Trávicí systém dostal pořádný nášup a metabolismus potřebuje trochu popohnat. Vydejte se proto aspoň na krátký výběh lesem, svižnou procházku nebo lekci jógy. Cvičení spálí malou část přijatých kalorií, zaměstná vaše myšlenky, vykompenzuje případné pocity viny, ale především udělá vašemu organismu moc dobře! Najděte si čas na pohyb, i kdyby to měla být jen půlhodina. Možná, že se vám nebude chtít, protože „včera jste to zkazila, tak už nemá cenu se snažit“, ale pokuste se tento pocit překonat, o ničem nespekulujte, nazujte tenisky a takovým myšlenkám doslova utečte!

Zdroj: Fithall.cz

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek
Štítky hubnutí dieta porušení diety

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 9. 2023

Berani, nějaký příjem navíc by vám mohl přinést počítač nebo jiná technologie. Měli byste mít náročný den, ale to, co děláte, vás bude bavit a vyhlídka na peníze navíc vás nadchne. I když o tom teď možná nepřemýšlíte, to, co děláte, by se mohlo rozvinout v lukrativní podnikání, což vás nakonec přivede k otázce, co vlastně chcete v životě dělat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.