Diety v zimě: Znáte koblihovou nebo jitrnicovou?

Ačkoli jsou leden a únor měsíci diet, bohužel vybízí k selhávání daleko více než dejme tomu takový květen. Je zima, a tak aby člověk mohl vůbec vyjít ze dveří, musí se pořádně najíst. Žena, která se rozhodne bojovat za štíhlou linii ve studeném zimním období, bývá opravdu silná osobnost.

Ovšem nutno podotknout, že některé diety nejsou nutričními specialisty právě doporučované, na ty si dejte pozor. Upne-li se člověk k pomýlené dietě, paradoxně hrozí, že spoustu kilogramů přibere a spíše, než jako proutek, bude vypadat jako lachtan. Ověřené diety vypadají často obyčejně. Ano, je celkem známé, že kdo se stravuje naprosto pravidelně pětkrát denně a upřednostňuje ovocné a zeleninové saláty, většinou opravdu zhubne. Ale až to budete vyprávět přátelům, koho tím omámíte? Je to prachobyčejná nuda. Některé ženy z mého okolí dávají přednost dietám extravagantním. Zda fungují, to je až na druhém místě.

Opilá Vlaštovičková

Kolegyně Vlaštovičková (jméno je z pochopitelných změněno, jmenuje se po jiném ptáku) jednou zcela propadla takzvané vinné dietě. Během vánočních svátků studovala nejrůznější druhy diet (v jedné ruce čtvrtku kachny, ve druhé talířek s lineckým cukrovím) a vybírala si takovou, která by jí byla – jak říkala – šitá na míru. Narazila na vinnou dietu a její nadšení neznalo hranic. Autor onoho pojednání ovšem zdůraznil, že tento stravovací režim není založen jen na červeném víně. Vyjmenoval i další složky, například zelený čaj, jogurt, libové maso, ale Vlaštovičková buďto tak daleko v textu nepokročila, anebo si dietu zcela upravila k obrazu svému. Do práce si pravidelně nosila lahev červeného vína, kterou vždy hned ráno přestěhovala do první zásuvky vpravo. Celý den pak v rámci speciální diety poctivě popíjela. Protože se domnívala (i když mnozí s ní polemizovali), že víno je jedinou součástí diety a že jeho mísení s čímkoli jiným by mohlo být kontraproduktivní, bývala už brzy odpoledne jako doga. Poté ji vždy někdo z nás vedl domů, střídali jsme se. Vydržela několik dnů a opravdu vypadala pohuble. Pak se zhroutila a vzala si půldenní volno, během něhož upekla a snědla kilo bůčku.

Držet dietu je báječné!

Neslavně skončil i novoroční dietní režim kamarádky z Moravy. Je to žena krev a mléko. Taková když se objeví ve společnosti, muži nevisí očima na nikom jiném. Vypadá jako bohyně, škoda jen, že se sama sobě nelíbí. S novým rokem si usmyslela, že bude držet dietu. Vybrala si tu, která se jmenuje pravěká – snad proto, že pochází z poetické moravské vísky, kde právě proběhla zabíjačka. Její dieta se bez nadsázky mohla jmenovat jitrnicová. Jelikož základem pravěké diety má být maso, kráska se cpala jitrnicemi, jelítky, ovarem, prejtem a kotletami. Vše notně zapíjela pivem a zajídala tlustými krajíci chleba. Tvrdila, že kdyby bývala věděla, jak báječné je držet dietu, držela by ji odjakživa. „Můj strach z diet byl úplně zbytečný,“ dodávala se smíchem. Během několika týdnů přibrala deset kilogramů. My, její kamarádky, jsme si pak tajně šeptaly, že dietu doby kamenné zřejmě špatně pochopila. Ano, hraje tu hlavní roli maso, ale také zelenina (na tu zapomněla) a asi ne pivo.

Dělená strava nebo hladovka?

Stravovací režim založený na dělené stravě si nesprávně vyložila sedmnáctiletá dcera mé kamarádky. Domnívala se, že strávník si vybere potravinu, kterou má nejraději, a konzumuje jenom ji. A jelikož milovala koblihy s nugátovou náplní (ostatně, kdo by je neměl rád), zvolila tuto lahůdku. Pětkrát denně, tak, jak je to správné. Vydržela to čtyři dny, trochu přibrala, což jí prospělo, protože byla hubená jako šídlo. Půl roku se pak nemohla na koblihy ani podívat.

Ještě hůř dopadl bratranec Libor. Ve svých pětačtyřiceti letech se k smrti zamiloval a po opravdu velmi dlouhé době se na sebe kriticky zahleděl do zrcadla. To, co tam viděl, bylo hrozné. Věděl skoro všechno o motocyklech, alkoholu a počítačových hrách, o dietách nevěděl nic. Náhodou mu padl do očí článek o protestní hladovce. Usoudil, že když nebude přijímat potravu, zhubne, a to rychle. Když ho potom jeho milovaná konečně pozvala do garsonky, jen překročil práh, omdlel jako špalek a ona musela volat záchranku. Později ho ujistila, že se jí břichatí muži líbí. A on se spokojeně vrátil ke své dosavadní dietě – té jitrnicové.

Eva Michorová

Sdílejte článek
Štítky zima víno maso Vánoce dieta

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.